Jak utrzymać efekty terapii integracji sensorycznej?

Świadomość rodziców dotycząca potrzeb ich dzieci jest obecnie zdecydowanie większa niż jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. Dziś zamiast nazywać dziecko niegrzecznym, szuka się przyczyny jego zachowania. Często u takiego kilkulatka diagnozuje się ADHD lub zaburzenia SI. W tym drugim przypadku wystarczy terapia integracji sensorycznej w Warszawie, aby poradzić sobie z problemem (sprawdź na: https://www.saykids.pl/uslugi/terapia-si/terapia-integracji-sensorycznej). Trzeba jednak wiedzieć, że sam terapeuta nie będzie wystarczającym wsparciem dla dziecka. W proces leczenia musi zaangażować się cała rodzina. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, co możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie dziecka i lepszą jakość Waszego życia.

Terapia SI w domowych warunkach – to proste!

Wszystko zaczyna się od zrozumienia sytuacji dziecka. Rodzic powinien wiedzieć, z czym wiążą się zaburzenia integracji sensorycznej. Wiedza na temat tego, co sprawia kilkulatkowi trudność, może pomóc uniknąć nieprzyjemności i dopasować domową przestrzeń do potrzeb malucha. Mieszkanie powinno być bezpiecznym miejscem, pozbawionym stresujących bodźców, np. hałasu lub intensywnego światła.

Dla dzieci z zaburzeniami SI przydatne jest wprowadzenie rutyny, która pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka i zmniejsza odczuwany stres. Czasem wystarczy, że będzie to regularna pora spacerów czy spożywania posiłków. Natomiast w trudniejszych przypadkach wspólnymi siłami można przygotować cały plan dnia (czy nawet plan tygodnia), który będzie wisieć w widocznym miejscu mieszkania.

Wsparcie rodziców procesie leczenia zaburzeń integracji sensorycznej jest nieocenione. Wspólne ćwiczenia poprzez zabawę to nie tylko obowiązek, ale i okazja do wspólnego spędzenia czasu i dbania o relację. Terapia integracji sensorycznej w Warszawie pod okiem specjalistów daje okazję do poznania różnych ćwiczeń, które z łatwością można wykonywać w domu, np. ugniatania plasteliny i formowania z niej kształtów, przelewania wody i przesypywania piasku czy układania toru przeszkód. Warto również pracować nad stymulacją sensoryczną dziecka podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie, sprzątanie czy mycie się.

Od czego zacząć terapię integracji sensorycznej w Warszawie?

Pierwszym krokiem ku wyleczeniu zaburzeń integracji sensorycznej jest udanie się do eksperta. Terapeuci są w stanie przygotować plan działań, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. SayKids to sieć placówek w Warszawie, która oferuje takie zajęcia pod okiem doświadczonych specjalistów. Ćwiczenia mają formę zabawy, przez co nowe umiejętności nabywane są w przyjaznej atmosferze. Warto, aby rodzic się im przyglądał, ponieważ terapia integracji sensorycznej w Warszawie powinna być kontynuowana w domu. Należy podkreślić, że zajęcia w domu nie wymagają żadnych specjalistycznych akcesoriów – wystarczą podstawowe przedmioty, takie jak butelka, klocki czy piłka.

Regularna terapia, ćwiczenia w domu i odrobina cierpliwości to sposób na to, aby dziecko nawet całkowicie wyleczyło się z zaburzeń integracji sensorycznej, a tym samym zwiększyło swoją pewność siebie.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content