Do 15 lutego br. w tarnobrzeskiej Bibliotece Miejskiej prezentowana jest wystawa “Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci” wypożyczona z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Wystawa niecodzienna, historyczna, związana z miejscem bardzo przykrym w naszej historii dla nas, ale miejscem o którym nie możemy zapomnieć – mówiła podczas otwarcia ekspozycji Stanisława Mazur, dyrektor MBP.
Na wystawie znajdują się materiały źródłowe i ikonograficzne prezentujące zagadnienia historii KL Auschwitz. Tematem wiodącym wystawy są problemy związane z warunkami życia i eksterminacją więźniów wzbogacone zbiorem powojennych prac wykonanych przez ocalałych świadków.
O jakże ważnym aspekcie życia człowieka lecz niezwykłym w tak nieludzkich warunkach – o obozowej miłości, mówił w wykładzie inaugurującym wystawę Piotr Duma, historyk, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Za obraz miłości w Auschwitz Piotrowi Dumie posłużyły losy dwóch par, Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, pary zakochanych w sobie młodych ludzi która po ucieczce z obozu została złapana dwa tygodnie później i po śledztwie zgładzona oraz Cyli Cybulskiej i Jana Bieleckiego, których ucieczka z obozu zakończyła się powodzeniem.
W ramach prezentacji wystawy we wtorek 27. stycznia w MPB odbędzie się projekcja filmu „Wojenne losy”, opowiadającego o wojennych przeżyciach tarnobrzeżanina Mieczysława Szewca, byłego więźnia KL.
W materiale video prezentujemy wykład Piotra Dumy.
foto&video: Piotr Morawski