Ponad 60 zgłoszonych do konkursów nalewek, wystawcy i producenci nalewek, win oraz potraw regionalnych, gotowanie polewki sarmackiej z zacierkami, degustacje, wykłady naukowe, występy artystyczne młodzieży oraz walki rycerskie- te i inne atrakcje towarzyszyły II Dzikowskiemu Festiwalowi Nalewek. Festiwal patronatem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.
Kapituła konkursowa, w skład której wchodzili: dr Narcyz Piórecki – Arboretum Bolestraszyce, Krzysztof Burnatowicz – artysta plastyk , Piotr Markut – dyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz Piotr Sibiga – przedsiębiorca, miała nie lada orzech do zgryzienia. Swoim doświadczeniem i wiedzą służył jednak przewodniczący kapituły Pan Zbigniewa Sierszuła, człowiek historia polskiego nalewkarstwa.
W kategorii nalewka z derenia zwyciężył pan Marian Daczyński z Rudnika nad Sanem. II nagrodę zdobyła Pani Jadwiga Rybienik z Przemyśla, III zaś, Pan Kazimierz Kiszka z Tarnobrzegu. Wyróżnieni za swe nalewki zostali Pani Janina Czaban z nowej Sarzyny i Pan Wojciech Suchanek z Węgierskiej Górki.
W kategorii ogólnej [open] palmę pierwszeństwa otrzymał pan Marian Maszczyk z Piotrkowa Trybunalskiego za swój likier orzechowy. II i III nagrodę zdobył Pan Daniel Danielewski z Góry Kalwarii za pigwowca i nalewkę z kwiatu czarnego bzu. Dodatkowo kapituła konkursowa wyróżniła także trzeci produkt Pana Daniela, nalewkę z czarnej mirabelki. Wyróżnieni zostali także pani Wiesława Diakowska z Tarnobrzegu za nalewkę z kwiatu chabru (bławatka) oraz Pan Leszek Kolb z Tarnobrzega za nalewkę z tarniny i głogu.
Podczas trwania festiwalu w zaaranżowanym salonie w pomieszczeniach zamkowych odbył się konkurs publiczności im. Bronisława Burnatowicza. Ta kategoria konkursowa cieszyła się szczególnym zainteresowaniem publiczności. Po podliczeniu głosów okazało się, że gusta odwiedzających festiwal nie różniły się od ocen kapituły. Zwyciężyła Pani Wiesława Diakowska ze swą nalewką z kwiatu chabru (bławatka), już wcześniej wyróżniona przez szacowne Jury II Dzikowskiego Festiwalu.
Oprócz atrakcji dla ciała nie zabrakło także tych dla ducha. W Sali Wielkiej zamku dzikowskiego wśród portretów rodzinnych rodu Tarnowskich wygłoszone zostały dwa referaty naukowe. Dr Narcyz Piórecki opowiadał o dereniu, jego właściwościach i zastosowaniu oraz o przetworach jakie można z niego otrzymać. Pan Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Pro Carpathia podzielił się natomiast ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat turystyki kulinarnej.
Na dziedzińcu zamku zaś oprócz odwiedzenia stanowisk wystawców, degustacji, wymiany doświadczeń kulinarnych i nalewkarskich można było posilić się polewką sarmacką z zacierkami, wysłuchać koncertu uczestniczek Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury, a także przenieść się w czasie – przymierzyć zbroję i ekwipunek rycerski, obejrzeć pokazy walk i osobiście wziąć udział w konkursach przygotowanych przez grupę Eventów Historycznych „Sarmata”.
Jednocześnie Muzeum – Zamek Tarnowskich w Dzikowie oferował swe podwoje. Wszyscy mieli szansę zobaczyć m.in. galerię obrazów z kolekcji dzikowskiej, które kilka tygodni wcześniej do muzeum przekazali przedstawiciele rodu Tarnowskich.
info:Radosław Pawłoszek/MHmT
video: Agnieszka Nycz
foto: Piotr Morawski