12.12 (sobota) Koncert kwartetu ProForma w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Koncert kwartetu ProForma „Z historią w tle” w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbędzie się w sobotę 12. grudnia br., w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Początek godz.17. Wstęp wolny.

Kwartet ProForma to poznański zespół wykonujący piosenkę autorską. Działalność rozpoczął w 2001 roku od koncertów klubowych. Jedyny pięcioosobowy Kwartet w Polsce, a być może na świecie, obecnie koncentruje się przede wszystkim na własnych piosenkach, jednak od samego początku działalności ma w repertuarze własne opracowania ponad 200 utworów Jacka Kaczmarskiego i tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński oraz wszystkich piosenek Stanisława Staszewskiego. Zespół wykonuje też utwory Georgesa Brassensa (w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego) oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa, w autorskich tłumaczeniach Przemysława Lembicza.

Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje, w których oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon, mandolina, różne instrumenty perkusyjne, oraz od 2012 roku perkusja.

W działalności autorskiej zespół tworzy muzykę do wierszy m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i Krzysztofa Gajdy.

Podczas swojej już prawie 15-letniej działalności Kwartet zagrał niemal 700 koncertów w całej Polsce oraz za granicą (Niemcy, Ukraina). Występował między innymi u boku: Boba Geldofa, Kazika Staszewskiego, Renaty Przemyk, Przemysława Gintrowskiego, Jacka Bończyka, Kuby Sienkiewicza, Dra Yry, Mirosława Czyżykiewicza, Grzegorza Tomczaka czy Zespołu Reprezentacyjnego.

Na 34. edycji przeglądu BAZUNA w Elblągu Kwartet ProForma otrzymał wyróżnienie oraz zaproszenie do koncertu laureatów, a piosenka „Noc” znalazła się w „Złotej Dwudziestce” piosenek przeglądu.

Kwartet był i jest regularnym gościem na wielu cyklicznie organizowanych imprezach związanych z piosenką poetycką. Można tu wymienić zarówno zloty listy dyskusyjnej i forum przy www.kaczmarski.art.pl organizowane od 2002 do 2005 roku w Przemyślu, Festiwal im.Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, organizowany od 2004 roku w Kołobrzegu przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego,lubelski festiwal „Metamorfozy Sentymentalne” jak i cykl koncertów „multimedialnych” w krakowskim centrum kultury „Solvay” – gdzie piosenki autorstwa Tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński (m.in. z programu „Muzeum”) inspirowane dziełami polskiego i światowego malarstwa ilustrowane są tymi obrazami wyświetlanymi podczas koncertu na kinowym ekranie.

W kwietniu 2009 Marcin został zaproszony przez Przemysława Gintrowskiego do akompaniowania podczas jednego z koncertów. Ta w założeniu jednorazowa pomoc przeobraziła się w stałą współpracę, która trwała aż do śmierci Przemysława Gintrowskiego w 2012 roku, a zaowocowała także udziałem w sesji nagraniowej Jego ostatniej płyty „Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki”.

W marcu 2012 Kwartet zaprosił Kazika Staszewskiego – wokalistę zespołu Kult, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów. Ten, również w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego złożonego z piosenek Taty oraz kilku piosenek Kazika rzadko bądź nigdy nie wykonywanych na żywo, kolejnymi koncertami w tym składzie, a ostatecznie powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik + Kwartet ProForma, nagraniem i wydaniem w 2015 r. dwupłytowego albumu „Wiwisekcja” będącego zapisem jednego ze wspólnych koncertów – uzupełnionym o kilka późniejszych nagrań studyjnych.

W chwili obecnej Kwartet ProForma już posiada nagrany i wydany własnym sumptem pełnowymiarowy materiał „Biały Dwór” – zawierający prócz wersji studyjnych także duży fragment jednego z wyżej wspomnianych koncertów kołobrzeskich. Ponadto w 2014 r. dyskografia zespołu wzbogaciła się o 3-utworowy singiel „Śmierć nie jest końcem” będący zapowiedzią kolejnej pełnowymiarowej płyty „Na końcu świta”, której premiera miała miejsce na początku października 2015. Płyta ta zawiera 16 piosenek napisanych do tekstów własnych, Krzysztofa Gajdy, wierszy K.I. Gałczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego, oraz tłumaczeń piosenek Nicka Cave’a i Boba Dylana – złożonych (mimo powstawania na przestrzeni kilku lat) w spójny koncept, dotykający pewnych spraw ostatecznych zarówno z powagą, jak humorem. Ciekawostką dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego będzie „Lekcja anatomii doktora Tulpa”. Jest to tekst który pierwotnie miał znaleźć się na płycie „Wojna Postu z Karnawałem” ale został wówczas odrzucony przez autorów bez napisania doń muzyki. Gościnnie na płycie występują m.in. Jacek Bończyk, Grzegorz Tomczak czy wspomniany już Kazik Staszewski, realizacji nagrań w poznańskim Studio Hellenic podjął się Sebastian Włodarczyk.

info: Kwartet ProForma

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content