Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzescy strzelcy uczcili rocznicę śmierci „Jędrusia”(fotororeportaż oraz video HD)

Styczeń 10, 2011 2:43 PM
- 9 stycznia to rocznica śmierci założyciela legendarnego Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej “Jędrusie”, którego imię nosi Oddział tarnobrzeskiego Związku Strzeleckiego – powiedział portalowi NadWisłą 24 komendant oddziału, mł. insp. ZS Tadeusz Mika. – Z tej okazji rokrocznie organizujemy pod pomnikiem apel poległych i krótka uroczystość – dodał.

Przy pomniku popularnych „Jędrusiów” na tarnobrzeskim osiedlu Przywiśle zgromadzili się członkowie związku istniejącego od 1992 roku.- Koniec 1991 roku to były początki organizacji, a oficjalna data to 1 czerwiec 1992r, wtedy ukazał się rozkaz o powołaniu okręgu tarnobrzeskiego – tłumaczył portalowi NW24 komendant i jednocześnie jeden z założycieli związku.

- Początki były trudne, przez pierwsze dwa, trzy lata organizacja liczyła zaledwie kilkanaście osób. Społeczeństwo nie było przygotowane na tego typu działalność, identyfikowano nas z bojówkami, które będą żądać odwetu.

Do związku może przystąpić każdy, kto ukończył 13 lat. – Nie ma górnej granicy wieku, oprócz zwykłych członków w naszych szeregach są min. żołnierze zawodowi, policjanci i strażacy –wyjaśniał NW24 Mika. – Naszym celem jest przede wszystkim wychowywanie w duchu patriotycznym poprzez udział w odbywających się na terenie miasta uroczystościach patriotycznych.

- Oprócz tego prowadzimy wychowanie i szkolenie proobronne, działamy w szkołach, mamy dwie klasy gimnazjalne o profilu mundurowym, gdzie instruktorzy ze związku pod nadzorem nauczycieli uczą zagadnień związanych z wojskowością i obronnością kraju – opowiadał NW24 komendant.

UDZIAŁ W ŻYCIU LOKALNYM MIASTA

- Organizujemy obozy, szkolenia, kursy, wyjazdy często na zasadach survivalowych. Włączamy się również we wszelkie akcje charytatywne, które odbywają się na terenie miasta, jak i działania z zakresu pomocy społeczności lokalnej, braliśmy choćby udział w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych na Dzikowie i w Wielowsi, pomagaliśmy przy oczyszczaniu terenów popowodziowych, rozbiórce czy budowach na terenie zalanej Wielowsi – dodał.

Związek ma swą siedzibę w dawnym internacie tarnobrzeskiego LO, na ulicy Kościuszki, dyżury odbywają się w każdy piątek miesiąca.

Foto&video: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>