przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

17.04 (wtorek) Spektakl “Zapiski oficera Armii Czerwonej, w TDK

Kwiecień 17, 2012 8:55 AM
Spektakl na motywach prozy Sergiusza Piaseckiego zaprezentuje rzeszowski teatr im. Wandy Siemaszkowej. Sztuka wystawiana będzie w godz.11 i 18 w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Bilety 10 zł/młodzież, 15 zł/dorośli.

Powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1957 roku, opisująca pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie widziany jego własnymi oczami, to groteskowa opowieść napisana w formie pamiętnika prowadzonego od 22 września 1939 roku do 1 stycznia 1945 roku.

Styl nawiązuje do składni i formułowania zdań typowego w języku rosyjskim. Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie (na Grodzieńszczyźnie) i okolicach.

Autor pamiętnikarskich zapisków, mający o sobie niezwykle wysokie zdanie Michaił Zubow, oficer sowiecki i członek Komsomołu, to w rzeczywistości prosty poddany propagandowej indoktrynacji, żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina, który po zajęciu 17 września 1939 r. przez Sowietów części Polski , próbuje pogodzić oficjalną komunistyczną propagandę z zastaną na Kresach rzeczywistością. W zależności od obowiązujących w danym momencie sojuszy, oprócz Stalina wielbi też jego sojuszników, najpierw Hitlera, a potem przywódców państw alianckich.

Powieść jest psychologicznym rysem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, o zmechanizowanym i opartym na strachu posłuszeństwie ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych” wrogów. Przedstawia również obraz sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.

video: kommissar55

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>