Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz ma swoją grupę tancerzy ognia “Furion” ( fotoreportaż oraz video HD)

Sierpień 2, 2012 2:38 PM

Mimo, że nie do końca wiadomo, czy ogniomiotacze to faktycznie tancerze, czy bardziej kuglarze – jedno jest pewne – ich popisy są wyjątkowo spektakularne i cieszą się nieustającą popularnością. Podczas tegorocznej edycji Dookoła Wody Festivalu, swoje umiejętności zaprezentowała sandomierska grupa FURION.

Historia tańca z płonącymi kulami, czyli „pojkowania” przybyła do Europy z Nowej Zelandii, a dokładniej z tradycji plemienia Maori. Podobno Maoranki, które od wieków zajmowały się pracami „domowymi”, w tym szyciem, ćwicząc swoje umiejętności tkackie przywiązywały do sznurków kamienie i kręciły nimi, trenując sprawność nadgarstków. Energiczne machanie kulami wprowadzało ciało w rodzaj naturalnego tańca. Mężczyźni z plemienia zauważyli, że na sylwetki kobiet dobrze robią ćwiczenia ze sznurkami, więc sami zaczęli nimi kręcić licząc na to, że ich ciała staną się silniejsze i bardziej zręczne, co będą mogli wykorzystać w swoich polowaniach. Tak też się stało, ich ciała stawały się bardziej sprawne, a to przynosiło obfite plony w postaci upolowanej zwierzyny.

Z czasem, dla nadania tańcowi rytualnego charakteru kamienie zastąpiono ozdobami. Być może wykorzystywano go także do porozumiewania się na odległość – podpalone kule widoczne były z odległych miejsc.

Taniec ognia we współczesnej formie wywodzi się ze sztuk cyrkowych, od kuglarzy żonglujących płonącymi pałkami i plujących ogniem. Do pokazów z ogniem oprócz POI wykorzystywane są też płonące kije, liny, pazury czy wachlarze.

- Nasza grupa istnieje od zeszłego roku, spotykamy się dwa razy w tygodniu i trenujemy w plenerze lub w Kamienicy Oleśnickich – opowiada w rozmowie z portalem NadWisłą24 Kamil “Chomik” Chliwiński, współzałożyciel grupy.

Pomimo, że nie jest to sztuka ani łatwa ani bezpieczna, Kamil podkreśla, że taniec z ogniem to wielka pasja wszystkich członków Furiona.

- Mamy od 18-24 lat i znaleźliśmy lepszy myślę sposób na życie niż siedzenie pod blokiem na ławce i picie piwa – tłumaczy. – Robimy to co lubimy i staramy się to robić z pasją, mam nadzieję, że widzowie również w ten sposób odbierają nasze widowisko – dodaje.

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

One Response to Sandomierz ma swoją grupę tancerzy ognia “Furion” ( fotoreportaż oraz video HD)

  1. max Odpowiedz

    2 sierpnia 2012 at 15:08

    nice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>