Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

“Birma – zapomniana cywilizacja” – wystawa fotograficzna w sandomierskim zamku

Lipiec 8, 2013 10:53 AM

W sandomierskim Muzeum Okręgowym w Zamku Kazimierzowskim do końca sierpnia br. można oglądać wystawę fotograficzną “Birma – zapomniana cywilizacja”. Autorem zdjęć jest Tomasz Gancarz.

Wystawa jest fotograficznym zapisem podróży po Birmie, która miała miejsce w styczniu 2013 roku. Zdjęcia przedstawiają motywy z okolic Mandalay; wiosek położonych nad i na jeziorze Inle; Bagan – starożytnego miasta, stolicy Królestwa Pagan, wokół którego na obszarze 40 km2 między IX a XIII wiekiem wzniesiono ponad 10 000 buddyjskich stup, klasztorów i pagód, spośród których zachowało się ponad 2 000 obiektów świątynnych; a także Rangunu – zdetronizowanej stolicy z największą na świecie czynną stupą buddyjską Shwedagon, która każdego dnia od wczesnych godzin porannych tłumnie wypełnia się wiernymi przyjeżdżającymi z całego kraju.

Birma (Myanmar) od 60-tych lat ubiegłego wieku rządzona przez surowy reżim junty wojskowej stała się jednym z najbardziej odizolowanych państw świata. Po latach separacji doczekała się w ubiegłym roku pierwszych demokratycznych reform, które zaowocowały zniesieniem międzynarodowych sankcji gospodarczych i błyskawicznym napływem inwestycji. Izolacja sprawiła, że kraj zachował swój wyjątkowy charakter i poziom życia mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat. Wydaje się, że to ostatnie lata kiedy Birma przypomina żywy skansen i sprawia wrażenie spotkania z zastygłą w czasie cywilizacją. Dla podróżnika Birma to przede wszystkim kraj olśniewających buddyjskich świątyń i klasztorów oraz wyjątkowo życzliwych i gościnnych ludzi. Kraj uśmiechu i ciepła, do którego chce się powracać.

foto&źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>