Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nowa Dęba: Dobiegają końca prace przy nowym wiadukcie

Sierpień 2, 2013 9:44 AM

Zmierzają ku końcowi prace przy budowie nowego 34-metrowego wiaduktu w Nowej Dębie. Obiekt powstał w ciągu drogi krajowej nr 9 nad Linią Hutniczą Szerokotorową PKP w miejscu starego wiaduktu. Projekt o wartości 8 mln zł brutto zakończy się w listopadzie 2013 roku. Inwestorem jest rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą Skanska.

Wybudowany w 1986 roku i zniszczony już, trzyprzęsłowy obiekt o długości 52 m został zastąpiony jednoprzęsłowym wiaduktem o długości 34 m. Oparty jest na żelbetowych przyczółkach masywnych posadowionych na palach. Szerokość nowego wiaduktu wyniesie ponad 14 m – jest to prawie 1 metr więcej w porównaniu ze starym obiektem. Samochody będą miały po jednym pasie w każdym kierunku, natomiast piesi obustronne chodniki. Wiadukt zostanie wyposażony w aluminiowe i stalowe bariery bezpieczeństwa. W ramach inwestycji Skanska przebuduje też dojazdy do nowego wiaduktu na łącznej długości 213 m, wybuduje odwodnienie wiaduktu i korpusu drogi oraz zamontuje lampy oświetleniowe.

Na czas prac wprowadzono zakaz wyprzedzania oraz ograniczenie prędkości do 40 km/h. Dodatkowo w rejonie prowadzenia prac budowlanych zamontowano sygnalizację świetlną wymuszającą ruch wahadłowy. Przewidywany czas oczekiwania wg GDDKiA to maksymalnie 15 minut od poniedziałku do piątku i około 10 minut w soboty i niedziele. Dla nie lubiących czekać jest możliwość ominięcia remontowanego wiaduktu korzystając z trasy biegnącej obok wieży ciśnień, czyli ulicy Sikorskiego, Majdańskiej i Sandomierskiej.

Inwestycję podzielono na kilka etapów. W pierwszej kolejności wybudowano wiadukt tymczasowy, który przejął ruch pieszy i samochodowy na czas budowy nowego obiektu. Prace przy nowym wiadukcie potrwają do września 2013 roku. Inwestycję zakończy przełożenie ruchu na nowy wiadukt i demontaż tymczasowego obiektu objazdowego.

W chwili obecnej trwa już układanie asfaltu na przyczółkach i na samym wiadukcie. Całkowite zakończenie zadania wraz z rozbiórką objazdu tymczasowego planowane jest na grudzień 2013 r.

foto&info: UMiG Nowa Dęba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>