Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: W Bibliotece Miejskiej otwarto wystawę „Cerkwie pogranicza”

Kwiecień 5, 2014 2:11 PM

Wernisaż wystawy „Cerkwie pogranicza”, połączony z prezentacją albumu odbył się w minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu. Autorzy, Mariusz Bajek i Zofia Życzyńska – Bajek, opowiadali o swoich wędrówkach, których celem jest rysowanie i opisywanie cerkwi.

Wystawa obejmuje 23 grafiki wykonane ołówkiem, o formatach A2 dodatkowo oprawione w passe-patrtout i antyramy. Jako tematy prac wybrano najciekawsze obiekty drewnianej architektury cerkiewnej.

Podczas wernisażu zaprezentowany został album, który zawiera zarówno rysunki jak i szeroki opis zachowanych do dziś cerkwi. Szczególnie wiele miejsca autorka tekstu poświęciła stylom, w których zostały one wzniesione, ich dziejom oraz stanom obecnym. Jest to praca przekrojowa, szeroko traktującą temat. Poruszono w nim też, historie tych terenów, narodów je zamieszkujących i różnorodności wyznań. Album został wydany na wysokim poziomie edytorskim. Uzupełnienie wystawy stanowi film przygotowany przez Telewizję Kablową STELLA ze Stalowej Woli pt. „ Rozkochać w swej ziemi”.

Wystawę jak i album mieli możliwość poznać mieszkańcy wielu miejscowości województwa podkarpackiego. Prezentowana była już miedzy innymi w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli, Muzeum Wsi w Kolbuszowskiej. Dotychczas obejrzało ją ok. 100 000 tyś osób.
Autorzy za swoja pracę otrzymali nagrody „Gałązka sosny”- nagroda Miasta Stalowej Woli oraz Nagrodę Starosty Stalowowolskiego.

Wystawa, prezentowana w sali odczytowej MBP, czynna jest do 30 kwietnia.

foto&info: organizator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>