Tarnobrzeg: Po raz 34 wystartowali w Biegu Siarkowca (fotoreportaż oraz video HD)

Już po raz 34 w Tarnobrzegu odbyła się edycja Biegu Siarkowca. Bieg już od trzech lat poświęcony jest postaci wybitnego tarnobrzeskiego biegacza Kazimierza Sławka.

W tym roku na starcie biegu usytuowanym przed Zakładami Chemicznymi w Machowie zameldowała się rekordowa liczba zawodników. Wśród 196 amatorów biegania, jak co roku znaleźli się wyczynowi sportowcy dla których udział w biegu jest formą treningu przed dystansami maratońskimi jak i biegacze-amatorzy, „pro zdrowotnie” traktujący tę formę rekreacji. Na starcie nie mogło oczywiście zabraknąć żywej legendy tego biegu – pana Zdzisława Karpińskiego, który zaliczył nie tylko wszystkie edycje tej imprezy, ale również Biegu Nadwiślańskiego i Maratonu Warszawskiego. Wzorem roku ubiegłego, 10 kilometrowy dystans jaki mieli do pokonania biegacze nie przebiegał jak za dawnych lat ulicami Tarnobrzega lecz wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Niezmienna pozostaje meta biegu, usytuowana na Placu Bartosza Głowackiego.

Tegoroczną edycję imprezy zdominowali biegacze z Ukrainy, którzy zajęli pierwszych siedem miejsc. Zwycięzcą biegu został Oleksand Matviichuk, który ukończył bieg z czasem 29 minut i 39 sekund.
Pierwszym Polakiem na mecie był wielokrotny triumfator biegu Bogdan Dziuba, który na mecie zameldował się na ósmym miejscu, z czasem 31 minut i 56 sekund. Tuż za biegaczem ze Stalowej Woli linię mety przekroczył utalentowany reprezentant Tarnobrzega, srebrny medalista ostatnich Mistrzostw Europy – Michał Wojciechowski. Głuchoniemy zawodnik miejscowego klubu Witar, ukończył zawody z czasem 32 m i 06 s.

Rywalizację kobiet wygrała z czasem 37 min i 28 s Olena Pietrova z Ukrainy, przed Magdaleną Łączak z Mielca (0:38:30) i Dorotą Sosnowską z Biłgoraja (0:39:03). Najszybszą tarnobrzeżanką była Katarzyna Sidor, która dystans pokonała w 50 minut.

Jak co roku obok biegu głównego odbyły się również biegi młodzieżowe, bieg open oraz najbardziej elektryzujące i emocjonujące samych biegaczy jak i ich rodziców – sztafety przedszkolaków. W tym roku palma pierwszeństwa w tej konkurencji trafiła do reprezentantów przedszkola nr 13.

foto&video: Agnieszka Nycz