Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Narodowe czytanie “Trylogii” z inscenizacjami

Wrzesień 9, 2014 8:36 AM

Już po raz trzeci Sandomierz włączył się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podjęte przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczne czytanie klasyki polskiej literatury.

Po „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza i utworach Aleksandra Fredry przyszedł czas na „Trylogię” Henryka Sienkiewicza – dzieło upamiętniające najważniejsze wydarzenia polskiej historii w XVII wieku: powstanie Chmielnickiego („Ogniem i mieczem”), inwazję Szwedów („Potop”) oraz wojnę Polski z Turcją („Pan Wołodyjowski”). Zdaniem inicjatora „Narodowego Czytania” w powieściach tworzących ten cykl, pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

Przed sandomierską Kamienicą Oleśnickich z tekstem ponadczasowego dzieła Sienkiewicza zmierzyli się mieszkańcy miasta, młodzież ze szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych i ośrodków kultury. Dodatkowo można było wysłuchać pieśni przygotowanych przez młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu, a także obejrzeć pokaz tańca dworskiego, inscenizację obrony Jasnej Góry oraz pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

foto&info: UM Sandomierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>