Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Obchodzono 110 rocznicę odsłonięcia pomnika Bartosza Głowackiego (fotoreportaż)

Wrzesień 10, 2014 7:56 AM

110 rocznicę odsłonięcia pomnika Bartosz Głowackiego na tarnobrzeskim rynku obchodzono we wtorek 9 września. W trakcie wydarzenia dokonano ponownego odsłonięcia monumentu bohatera bitwy pod Racławicami.

Pierwszą myśl postawienia tego pomnika rzucił Walerjan Wryk, włościanin z Wielowsi, a zawiązaniem komitetu w tej sprawie zajęli się Wojciech Wiącek i dr. Surowiecki w r. 1901. Na zebranie, celem zawiązania komitetu przybyło 16 osób i z tych wówczas, 25-go września 1901 r., zawiązał się Komitet, do którego wchodzili: Jan Słomka z Dzikowa, przewodniczący; Józef Lang z Tarnobrzega, zastępca przew.; Wojciech Wiącek z Machowa, sekretarz; Jan Frankiewicz z Miechocina, skarbnik. Jako członkowie: Paweł Grzywacz z Gorzyc, Jan Kolasiński z Tarnobrzega, Wojciech Lang z Tarnobrzega, Paweł Miklowski z Nadbrzezia, Władysław Ossowski z Wielowsi, Jan Słomka młodszy z Dzikowa, Wojciech Słomka z Dzikowa, Stanisław Stala z Miechocina, dr. Antoni Surowiecki z Tarnobrzega, Walery Wryk z Wielowsi, Łukasz Zioło z Wielowsi. Składki napływały ze wszystkich stron Polski, a także od Polaków w Ameryce i wogóle z zagranicy, i dawali je tak chłopi, jak szlachta i mieszczanie. – pisał w Pamiętnikach Włościanina Jan Słomka. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 9 września, 1904 roku. Pomnik wykonany z piaskowca, przedstawia Bartosza Głowackiego opartego o zdobytą armatę, z kosą wzniesioną w geście zwycięstwa. Odsłonięcie pomnika stało się wielką patriotyczną manifestacją z udziałem ok. 100 tys. ludzi. Częścią programu uroczystości była plenerowa inscenizacja bitwy racławickiej.

Dzisiejszym obchodom towarzyszyła uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych oraz uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu Zarys historyczny pomnika przybliżył uczestnikom uroczystości prof. Tadeusz Zych, zaś trakcie występów uczniów rozdawano Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne poświęcone monumentowi. Prezydent miasta wraz z zaproszonymi gośćmi dokonał ponownego odsłonięciem pomnika. Uroczystość zakończona została złożeniem wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

info: Pamiętniki Włościanina, Arkadiusz Wydro

foto: Arkadiusz Wydro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>