przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zaćmienie słońca w piątek 20. marca

Marzec 18, 2015 10:58 AM

Już w piątek 20 marca w Polsce będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. Jeżeli spektaklu nie przesłonią chmury, będziemy mogli zobaczyć jak księżyc zakryje od 60 do nawet 80% procent tarczy Słońca.

Początek zaćmienia rozpocznie się o godzinie 9:45, maksymalne zakrycie nastąpi o godzinie 10:55. O godzinie 12:06 Księżyc zupełnie odsłoni tarczę słoneczną. W szczytowym momencie Księżyc przysłoni prawie 70% tarczy Słońca.

Obserwację tego zjawiska w Tarnobrzegu na Placu Bartosza Głowackiego przeprowadzi firma AstroClassic. Obserwacje będą prowadzone za pomocą profesjonalnych teleskopów słonecznych oraz teleskopów tradycyjnych przystosowanych do obserwacji Słońca.

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przejdzie niemal wyłącznie przez obszary morskie – jedynymi obszarami lądowymi, na jakie natrafi, są Wyspy Owcze i Svalbard. Swoje maksimum zaćmienie osiągnie na wschód od Islandii, gdzie faza centralna potrwa 2 minuty 47 sekund.

Jest to najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie (kolejne nastąpi 12 sierpnia 2026). Na końcu swojej drogi po powierzchni Ziemi cień Księżyca dotrze do bieguna północnego.

źródło: własne, Wilkipedia
foto: Szczery/ Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>