przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa ” Marian Ruzamski. Życie i twórczość”, w MHmT

Czerwiec 4, 2015 10:17 AM

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę „Marian Ruzamski. Życie i twórczość”. Wystawę można zwiedzać do końca czerwca br. na Zamku Tarnowskich.

Marian Ruzamski – najwybitniejszy malarz związany z Tarnobrzegiem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się kolejno w klasie: S. Dębickiego, L. Wyczółkowskiego, J. Malczewskiego i J. Fałata. Równocześnie uzupełniał swoją wiedzę na wydziałach: prawa i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa prezentowana w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, w miejscu, w którym artysta bywał malując portrety m.in. Róży Tarnowskiej, składa się z dwóch części. Pierwsza to opowieść o życiu i twórczości Ruzamskiego, podzielona na kilka etapów, począwszy od rodzinnego domu i lat szkolnych, poprzez studia w Krakowie, krótki pobyt w Paryżu, czteroletnie zesłanie w Rosji, następnie artystycznie najbardziej owocny czas krakowsko-lwowski.
Dwa ostatnie etapy jego życia to pobyt w Tarnobrzegu, skąd wyruszył na ostatnią drogę bez powrotu, do KL Auschwitz, a następnie do miejsca śmierci w obozie Bergen Belsen. Poszczególne okresy jego życia obrazują, prezentowane na wystawie, w większości po raz pierwszy publicznie, osobiste dokumenty, pisma i fotografie.

W drugiej części, w osobnej sali oglądamy oryginalne prace Mariana Ruzamskiego, pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Można tu podziwiać między innymi, trzy rysunki powstałe pod okiem Jacka Malczewskiego w 1912 roku, na ostatnim roku studiów w CK ASP w Krakowie. Obok nich umieszczono dwa obrazy olejne (rzadkość w zachowanej twórczości artysty), powstałe podczas jego pobytu w Rosji. Dzieła podzielone tematycznie na; portrety, kwiaty i krajobrazy, malowane głównie ulubioną techniką Ruzamskiego – akwarelą, choć nie brak tu także pasteli i rysunków ołówkiem. Te ostatnie to głównie portrety i autoportrety. Niektóre z nich w swojej sugestywności wywołują skojarzenia z pracami Witkacego.

Na wystawie znajdują się portrety tarnobrzeżan powstałe pod koniec lat 20-tych i w latach 30-tych XX wieku. Wśród nich podobizny najważniejszych w życiu osób artysty: ukochanej matki i artystycznej muzy i opiekunki; Janiny Pawlasowej.

Wystawie prac Ruzamskiego towarzyszą obrazy malowane przez współczesną krakowską artystkę Annę Kruszak, która jest krewną artysty.

foto&info: MHmT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>