przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz i jego atrakcje turystyczne – co warto zwiedzić?

Czerwiec 11, 2015 12:24 PM

Sandomierz położony nad Wisłą i wpisany do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno architektoniczny zalicza się do zabytków o światowej randze. Założony został najprawdopodobniej przez Bolesława Chrobrego jako gród zabezpieczający granice przed napadami Rusi. Klub travelowy Travelist.pl podpowiada, co warto zobaczyć w mieście i jakie atrakcje turystyczne oferuje.

MAŁY RZYM

Miasto bywa nazywane „Małym Rzymem”, bo podobnie jak włoska stolica leży na 7 wzgórzach. Pod Sandomierzem ciągną się też podziemne labirynty – dawne piwnice kupieckie i legendarne lochy. A sama historia miasta, podobnie jak historia Rzymu, jest burzliwa i pełna tajemniczych wydarzeń.

SANDOMIERSKIE LOCHY

Owiane legendami sandomierskie lochy drążone były przez wieki pod miastem. Krążą też o nich niebywałe opowieści, według których podziemne korytarze mają ciągnąć się do wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet pod dnem Wisły aż do zamku w Baranowie Sandomierskim. Podziemia służyły mieszkańcom Sandomierza za kryjówki, jednak często powodowały też katastrofy budowlane. W latach 60. XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające historyczne korytarze. Część z wykutych lochów usunięto, żeby nie stanowiły zagrożenia i wytyczono Podziemną Trasę Turystyczną. Sandomierskie lochy to obowiązkowy punkt programu w trakcie zwiedzania miasta.

ZESPÓŁ KLASZTORNY DOMINIKANÓW Z KOŚCIOŁEM ŚW. JAKUBA

Jeden z pierwszych kościołów w Polsce zbudowany z cegły stoi na wzgórzu Świętojakubowskim (nazywanym również Staromiejskim). Jest to najcenniejszy późnoromański zabytek Sandomierza i zalicza się go do zabytków najwyższej klasy. Do kościoła przylegają skrzydła klasztoru, dzwonnica z XIV wieku, a także kaplica męczenników sandomierskich. We wnętrzu kościoła można pooglądać przepiękne witraże projektu Karola Frycza z początku XX w.

BAZYLIKA KATEDRALNA

Ufundowana przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. gotycka budowla, dopiero w XIX w. otrzymała tytuł Katedry. Wnętrze Bazyliki imponuje niezwykłymi dekoracjami – znajdują się tu polichromie wykonane ok. 1421 r., unikatowe ołtarze i portale zrobione są z czarnego marmuru i ozdobione marmurem różowym, a na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl „Kalendarium”.

RATUSZ

Ten renesansowy budynek, pierwotnie zbudowany w kształcie wieży, uważany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. W XV w. ratusz rozbudowano, później zwieńczono go attyką, a na koniec dobudowano do niego wieżę. W ratuszu znajduje się muzeum, w którym prezentowana jest ekspozycja o charakterze historyczno-artystycznym, Sala Ślubów, sale Rady Miasta, a w piwnicach klub „Lapidarium”. W muzeum ratusza jednym z ciekawszych eksponatów są szachy sandomierskie wykonane z rogu jelenia. Należą one do najstarszych szachów znalezionych na terenie Europy.

BRAMA OPATOWSKA

Gotycka brama wjazdowa do miasta zbudowana w XIV-XVI w. jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce i jedyną spośród 4 wybudowanych w mieście. Po wejściu na bramę z wysokości 30 m można podziwiać Sandomierz i okolicę. Nieopodal Bramy Opatowskiej znajduje się też furta dominikańska, nazywana „Uchem igielnym”, przez którą również można było niegdyś dostać się do miasta.

Sandomierz jawi się jako miejsce tajemnicze, w którym odkryć można ciekawą historię Polski. Jeśli  jeszcze nie miałeś okazji go odwiedzić, może w te wakacje warto do niego pojechać.

Tekst powstał we współpracy z serwisem Travelist.pl

One Response to Sandomierz i jego atrakcje turystyczne – co warto zwiedzić?

  1. Marta Odpowiedz

    11 maja 2016 at 18:30

    Uwielbiam Sandomierz! Dla mnie to miasto z duszą i klimatem :) Chętnie tam wracam w czasie wakacje, a przy okazji odwiedzam pobliskie Góry Świętokrzyskie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>