Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana

Kwiecień 15, 2016 1:45 PM

W niedzielę 17. kwietnia br.w Baranowie Sandomierskim odbędzie się spotkanie z historią. Zostanie zorganizowane z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodziliśmy 13 kwietnia. W MGOK-u w Baranowie Sandomierskim będzie można obejrzeć wystawę, obejrzeć przejmujący film oraz wysłuchać prelekcji historyka.

Niedzielne popołudnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury to będzie czas refleksji i lekcja historii. Tego dnia obejrzymy wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana”.

Ekspozycja prezentuje ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Unikatowe zdjęcia przedstawiają ekshumacje przeprowadzone w Katyniu wiosną 1943 r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w., kiedy to badano miejsca pochówku polskich jeńców w lesie katyńskim, Charkowie i Miednoje. Wystawa porusza również ważny wątek kłamstwa katyńskiego i prawdy, która ocalała pomimo ponad pięćdziesięcioletniego nakazu milczenia. Ukazuje także formy zachowania i pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni.” (mat. IPN)

Gościem spotkania będzie współautorka wystawy Katarzyna Kyc, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN, która wygłosi prelekcję. Będzie to okazja do porozmawiania o katyńskich wydarzeniach i poszerzenia wiedzy.

Podczas wydarzenia obejrzymy również film kielczanina Konrada Łęckiego z 2013 r. pt. „Pre Mortem”. Jest to opowieść o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu, ich osobiste historie. Na ekranie zobaczymy znakomitych aktorów: Beatę Tyszkiewicz, Annę Czartoryską, Pawła Deląga, Marcina Trońskiego, czy Marcina Kwaśnego.

Spotkanie z Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia o godzinie 17.00. Wstęp jest wolny.

info: Renata Domka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>