Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Unikatowe w skali świata Muzeum Przemysłu Siarkowego w odnowionym spichlerzu

Maj 13, 2016 1:57 PM

W odnowionym z zewnątrz budynku zabytkowego klasycystycznego spichlerza mieści się niezwykła kolekcja eksponatów, opowiadających historię światowego centrum wydobycia siarki, którym Tarnobrzeg był jeszcze nie tak dawno.

Remont zabytkowego, pochodzącego z połowy XIX wieku spichlerza, zrealizowany został dzięki wsparciu KiZPS „Siarkopol” w likwidacji oraz Zakładom Chemicznym „Siarkopol” w Tarnobrzegu, które z własnych budżetów wyłożyły na ten cel 120 tys. zł. Inwestycję wsparł dotacją także wojewódzki konserwator zabytków (20 tys. zł). Resztę kosztów, blisko 50 tys. zł., poniosło miasto.

W zamian za finansowe wsparcie siarkowych przedsiębiorstw, do budynku muzeum przeniesiona zostanie siedziba Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Członkowie tej organizacji już dziś planują cyklicznie realizować spotkania z kulturą górniczą na terenie muzeum, co zapewne uatrakcyjni to miejsce.

O potencjale muzeum opowiadał jego kustosz, dr Adam Wójcik. W muzeum znajdują się fascynujące zbiory, w tym kolekcja niezwykłych kryształów siarki. Bogate zbiory fotograficzne pokazują, jak ogromny był to kombinat przemysłowy, który „wczoraj jeszcze” stał w miejscu dzisiejszego krystalicznie czystego Jeziora Tarnobrzeskiego. Część z posiadanych przez muzeum eksponatów nie jest jeszcze wystawionych. Fascynować mogą zdjęcia gigantycznych koparek, spychaczy czy taśmociągów. W planach muzeum znajduje się ekspozycja ruchomych modeli wspomnianych maszyn górniczych, które pokazywałyby, jak mozolną pracę kiedyś wykonywały.

foto&źródło: Robert Chrząstek/UM Tarnobrzeg

6 Responses to Tarnobrzeg: Unikatowe w skali świata Muzeum Przemysłu Siarkowego w odnowionym spichlerzu

 1. Marek Duszkiewicz Odpowiedz

  15 maja 2016 at 01:45

  A gdzie ten spichlerz, adres?

 2. tbg Odpowiedz

  15 maja 2016 at 13:30

  Na światłach wjedź w ulicę jak do MC Donalda i tą ulicą dojedziesz pod spichlerz, może 200-300m od Donalda.

 3. marek duszkiewicz Odpowiedz

  15 maja 2016 at 20:43

  Czlowieku. Nie bylem w Tarnobrzegu od 1983 r. wiec nie gadaj mi o jakims McDonaldzie. Pytalem o normalny adres.

 4. mariusz Odpowiedz

  16 maja 2016 at 08:13

  mieści się on na dzikowie w dawnym muzeum

 5. lolek Odpowiedz

  16 maja 2016 at 08:55

  osiedle Dzików skręt w prawo w ślepą uliczkę bodaj Pawłowskiego na wysokości szkoły podstawowej nr 9 przy ulicy Wiejskiej.

 6. gość Odpowiedz

  16 maja 2016 at 13:28

  przy maku i wjeździe w ul. pawłowskiego są duże drogowskazy kierujące do muzeum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>