Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kiedy przysługuje ci auto zastępcze z OC?

Czerwiec 30, 2016 5:02 PM

Nie prowadzisz działalności gospodarczej? To wcale nie powód, abyś nie skorzystał z auta zastępczego. Sprawdź, jakie masz prawa jako poszkodowany w wypadku samochodowym.

Stłuczki mają różne konsekwencje – niekiedy samochód nie nadaje się do użytkowania, najczęściej jednak konieczna jest wymiana części lub naprawa w warsztacie samochodowym. Jako kierowca, którego pojazd został uszkodzony, możesz zastanawiać się, czy otrzymasz zwrot kosztów z polisy sprawcy wypadku wówczas, gdy zdecydujesz się wynająć samochód zastępczy. Okazuje się, że przepisy w tej materii są precyzyjne – wcale nie musisz prowadzić działalności gospodarczej, aby liczyć na pokrycie takiego wydatku.

JAKIE ORZECZENIA WYDAŁ DOTYCHCZAS SĄD NAJWYŻSZY?

Każda osoba, która czuje się pokrzywdzona przez towarzystwo ubezpieczeniowe, może dochodzić swoich praw w sądzie. Wystarczy tylko złożyć wniosek, w którym zostanie określone roszczenie i uiścić stosowną opłatę, aby sprawa trafiła na wokandę. Jeżeli nie chcesz sięgać po ostateczne środki, to w sporze z przedstawicielami ubezpieczyciela możesz powołać się na orzecznictwo Sądu Najwyższego. Ten wielokrotnie wypowiadał się w sprawie zwrotu kosztów poszkodowanym, którzy zdecydowali się wynająć pojazd zastępczy, stojąc przy tym na stanowisku, że ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć takie koszty.

UBEZPIECZYCIEL NIE MOŻE ODMÓWIĆ I…

…nie powinien cię nakłaniać, abyś zmienił dotychczasowy środek transportu np. na transport publiczny. Jeżeli zatem dojeżdżałeś do pracy samochodem, możesz to robić dalej – koszt wynajmu pojazdu zostanie pokryty z polisy OC sprawcy. To dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy nie do końca znają swoje prawa lub nie wiedzą, jakich argumentów użyć w rozmowach z przedstawicielami towarzystwa ubezpieczeniowego.

PAMIĘTAJ O POLISIE OC

Jako kierowca jesteś zobowiązany posiadać polisę OC. Powinieneś o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie musisz liczyć się z odpowiedzialnością cywilną i nałożeniem na ciebie wysokich kar pieniężnych. Nie musisz przy tym wybierać pierwszego lepszego ubezpieczenia – najlepsze produkty znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń OC.

Chcesz ubezpieczyć pojazd? W takiej sytuacji sprawdź również wiążące się z tym koszty. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje inną cenę. Aby nie okazało się, że przepłaciłeś, najlepiej, abyś sprawdził ubezpieczenia auta na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Posiadając aktualną polisę OC, również poszkodowany przez ciebie kierowca będzie mógł skorzystać z pojazdu zastępczego na czas naprawy swojego samochodu.

materiał partnera