„Witamina Jazz 2016″ w Sandomierzu z gwiazdą – Grażyną Łobaszewską

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu zapraszają na coroczny cykl koncertów jazzowych pod nazwą „Witamina Jazz”. Będzie to listopadowa terapia półtonami dla wszystkich, którzy jesienną porą odczuwają brak dostatecznego wpływu dobrej muzyki na swój organizm.

Gwiazdą tegorocznego cyklu będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem (koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia pracy na scenie). Wystąpi również Przemysław Strączek z projektem „Three Continents”, Patrycja Zarychta Project oraz Jacques Séguin, którego album “Litania Projekt” został dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy 2017.

WITAMINA JAZZ 2016 – PROGRAM

12 listopada godz. 20:00 Lapidarium pod Ratuszem

LITANIA PROJEKT – JACQUES SÉGUIN QUARTET
Wstęp: 20 zł

13 listopada godz. 19:00 Lapidarium pod Ratuszem

PATRYCJA ZARYCHTA PROJECT
Wstęp: 15 zł

18 listopada godz. 20:00 Lapidarium pod Ratuszem

PRZEMEK STRĄCZEK „THREE CONTINENTS”
Wstęp: 15 zł

20 listopada godz. 19:00 Dom Katolicki

BASIA KAWA Z ZESPOŁEM
GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA – KONCERT JUBILEUSZOWY
Wstęp: 30 zł

Bilety do nabycia codziennie w Centrum Informacji Turystycznej Sandomierz, ul. Rynek 20, tel. 15 644 61 05 lub bezpośrednio przed koncertem

LITANIA PROJEKT – JACQUES SÉGUIN QUARTET

SKŁAD ZESPOŁU:

Jacques Kuba Séguin – trumpet
Jonathan Cayer – piano
Frédéric Alarie – bass
Jim Doxas – drums

Po trasie w Polsce, wiosną 2014 roku, Jacques wystąpił na międzynarodowym festiwalu jazzowym w Montrealu, w sali Astral Concert, a jego zespołowi Litania Projekt towarzyszył kwartet smyczkowy. Dobrze przyjęty przez krytyków jak i publiczność, Kuba został nominowany do nagrody OPUS 2015 w kategorii „Najlepszy Koncert Jazzowy Roku”. To doświadczenie z kwartetem smyczkowym było inspiracją powstania płyty „Litania Projekt and The Bozzini String Quartet” wydanej w Kanadzie 10 marca 2016 r. Album miał swoją europejską premierę w Warszawie w pierwszej połowie października 2016r. Płyta wyjdzie nakładem wytwórni Hevhetia w Polsce, Czechach, Francji i na Słowacji. Warto dodać, że ów album został w tym roku dwukrotnie nominowany do nagrody GRAMMY 2017!

JAQUES KUBA SÉGUIN

Wszechstronny i odważny Jacques Kuba Séguin jest muzykiem wszechstronnym i odważnym. Lubi kształtować swoje brzmienie w różnych nastrojach i składach. Montrealczyk łączy wschodnią muzykę europejską, jazz i elementy elektroniki, natomiast w Litania Projekt, żeni styl neoklasycystyczny z brzmieniami skandynawskiego jazzu dalekiej Północy. Wybuchowy, a jednocześnie liryczny Kuba, łączy nowe z tradycją w jeden spójny jazzowy idiom. Kuba w swojej dyskografii jako lider –kompozytor ma 5 albumów: TheOddLot (2005), ODDLOT2/3 (2010), LitaniaProjekt (2012), etODDLOT:L’élévationdupointdechute (2014).

Ostatnie nagranie zjednoczyło trzy pokolenia najlepszych jazzmanów Montrealu: Frédéric Alarie, Jean Pierre Zanella, André Leroux ,Jonathan Cayeri, Kevin Warren. Po trwającej blisko dwa lata trasie z Cirque du Soleil przez 150 miast na całym świecie, a także biorąc pod uwagę swoje polskie korzenie i sentyment do Polski, Kuba postanowił koncertować i promować swoje płyty również tu. W 2015 roku w Berlinie Kuba zagrał bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków koncert w jazzowym klubie B-Flat, gdzie towarzyszył mu niemiecki kwartet smyczkowy. Jesienią tego samego roku, Jacques zagrał swoją pierwszą 7-koncertową trasę po Chinach w Lujiazui Outdoor Arts Festival, Shanghai JZ Music Festival, Zhujiajiao Music Festival, Shenzhen OCT-LOFT Jazz Festival a także w prestiżowym Chińskim Narodowym Centrum Sztuk Artystycznych w Pekinie. Kuba wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Montrealu (2006, 2008, 2013, 2014, 2015) w ASTRAL Concert Hall. Brał również udział w L’OFF festival de jazz de Montréal (2005, 2010, 2011, 2012, 2013) oraz w 2012 roku w Festival de jazz de Québec w pierwszej części koncertu Gretchen Parlato.

PATRYCJA ZARYCHTA PROJECT

SKŁAD ZESPOŁU:

Patrycja Zarychta – wokal
Marek Pędziwiatr – piano, wokal
Paweł Rozmarynowski – bas
Marcin „Raq” Rak – perkusja

PATRYCJA ZARYCHTA

Wokalistka, nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa. Wykładowca klasy wokalnej na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Współpracowała m.in. z Wojtkiem Pilichowskim (Pi Electro Step, Pilichowski Band), Michałem Wierbą (Michał Wierba Doppelganger Project – Premiera 2014), Stealpot (Days made of glass 2014), Arkiem Skolikiem (Skolik plays Minugus), Piotrem Żaczkiem, Michałem Urbaniakiem, Wojtkiem Fedkowiczem, Femi Temowo, Michaelem Stewartem „Patches”, Marcinem Pospieszalskim.  Miała tez okazje występować ze znakomitymi muzykami tj.  Leszkiem Możdżerem, Leszkiem Cichońskim, chórem Sound’n’Grace. Brała gościnny udział na płycie Pilichowski Band – DVD „Live in Kliczków” 2012.  Miała też zaszczyt występować przed Marcusem Millerem.

Szkoliła  swój głos pod czujnym okiem wybitnych pedagogów: Eli Zapendowskiej, Justyny  Motylskiej, Ani Szarmach, Kuby Badacha, Joshua Alamau, Teri Stocka, Mary Ann Kehler. Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Zdobywczyni Specjalnego Mikrofonu Radia Kielce – Wokalistka Roku 2013 oraz Przebój Roku 2014.  Finalistka Festiwalu „Na fali – Przebojowe Duety” Koszalin 2014 (duet z Ewelina Lisowską). Wokalistka projektu Magnetic Clouds, który zdobył wyróżnienie m. in. w International Songwriting Competition oraz Unsigled Only 2014. Finalistka Ogólnopolskiego Festiwalu Urban Tunes Katowice 2015. Uczestniczka 7 i 11 edycji Must Be The Music gdzie dwukrotnie spotkała się z przychylną opinią jury zdobywając 4x TAK. Jesienią tego roku ma ukazać się jej debiutancki album, nad którym pracuje razem z Michałem Urbaniakiem oraz Markiem Pędziwiatrem. Singiel zapowiadający płytę ukazał się 4go maja 2016r. 6go lipca otworzyła festiwal Warsaw Summer Jazz Days koncertem w Radiowej Trójce w studio im. Agnieszki Osieckiej, który został zarejestrowany i zostanie wydany jako płyta Live już jesienią. 7 października wystąpiła wraz z zespołem na Jazz Jamboree 2016 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

PRZEMEK STRĄCZEK „THREE CONTINENTS”

SKŁAD ZESPOŁU:

Przemysław Strączek – gitary
Amy Yuan (Chiny) – erhu
Michał Kapczuk – kontrabas
Tomas Celis Sanchez (Meksyk) – instrumenty perkusyjne

To najnowszy projekt muzyczny polskiego gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej. Fascynacja klimatem Dalekiego Wchodu zainspirowała muzyka do wykorzystania elementów kultury azjatyckiej w swojej twórczości.  Wiosną 2015 roku projekt po raz pierwszy został zaprezentowany w Singapurze, w ramach Shaw Foundation Symphony Stage w Ogrodach Botanicznych. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowo amerykańskiej, z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów chińskich: guzheng, erhu oraz instrumentów perkusyjnych. W skład zespołu wchodzą muzycy z trzech kontynentów.

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK

Gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od kilku lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Szkockiego Stowarzyszenia Jazzowego Bridge Music. Koncertował w wielu ośrodkach społeczno-kulturalnych i na festiwalach jazzowych w Polsce (m.in. Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, Jazz w Ruinach w Gliwicach, Jazz i okolice w Katowicach, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Tu Jazz w Warszawie), Czechach (Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Usti nad Labem), Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (London Jazz Festival), USA, Malezji, Tajlandii (Thailand International Jazz Conference), Szkocji (Bridge Music 2014) i Singapurze (Shaw Foundation Symphony Stage 2015). Od 2011 roku prowadzi formację Przemysław Strączek International Group, w skład której wchodzą muzycy z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii. Autor pięciu płyt: „Earthly Room” 2007, „Light & Shadow” 2010, „Evans” 2012 (nagraną z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung), „White Grain of Coffee” 2014 oraz „Three Continents” 2016. Otrzymał także nagrodę Marszałka Województwa w dziedzinie muzyki za 2015 rok.

BASIA KAWA Z ZESPOŁEM

SKŁAD ZESPOŁU:

Basia Kawa – wokal, skrzypce
Maciej Rogoziński – altówka
Krzysztof Pawłocki – gitara
Szymon Zalewski – gitara basowa
Łukasz Łapiński – cajon, instrumenty perkusyjne

BASIA KAWA

Artystka łączy w swojej muzyce wiele stylów. Jazz, blues, elementy muzyki popularnej czy poezji śpiewanej – wszystko składa się na autorską muzykę z niebanalnymi tekstami. Chociaż różnorodna, muzyka ta jest przystępna dla każdego – pozytywna, pełna energii a zarazem skłaniająca do refleksji. Basia koncertuje ze świetnymi muzykami młodego pokolenia. Cztery lata temu rozpoczęła działalność artystyczną pod swoim nazwiskiem. Oprócz autorskich utworów zespół wykona również piosenki m. in. takich wykonawców jak Mieczysław Szcześniak, Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek.

„Czasem jest tak, że odkrywa się coś niesamowitego i po prostu się wie, że to jest to. Tak było właśnie z Basią Kawą i Zespołem. Zobaczyłam ich w toruńskiej OdNowie, podczas 49 edycji Giełdy Piosenki. Co tu dużo mówić, zaczarowali mnie. W przeciągu kilku minut podjęłam decyzję, że albo teraz albo nigdy i zrobiłam z nimi wywiad. Uznałam, że wirtualny świat powinien jak najszybciej o nich usłyszeć.” Anna Szatan (Moosic.pl, 2013)

GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA – KONCERT JUBILEUSZOWY

SKŁAD ZESPOŁU:

Grażyna Łobaszewska – śpiew
Sławomir Kornas – bas, śpiew
Maciej Kortas – gitary
Michał Szczeblewski – perkusja

Jubileuszowy koncert to maraton z wyjątkowymi piosenkami, swoista wycieczka po wszystkich płytach artystki. Wszystko to w arcyciekawych aranżacjach energetycznego zespołu AJAGORE. Z racji jego charakteru, w repertuarze znajdują się największe hity, takie jak: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś” etc. Zabrzmią także nowe piosenki z ostatniej płyty „Przepływamy”. Nie zabraknie również sztandarowych piosenek Czesława Niemena, które znalazły się na płycie „Dziwny jest…”, poświęconej pamięci Mistrza: „Jednego serca”, „Płonąca stodoła”, „Dziwny jest ten świat”. Co więcej, będzie można usłyszeć również zupełnie nowe kompozycje, które pojawią się na najnowszym, jubileuszowym albumie!

GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA

Kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie utworów. Jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Areth Franklin czy Billie Holiday. Publiczność zachwycają nie tylko wykonania piosenek napisanych specjalnie dla Grażyny przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych, gospel. Śpiewała w chórkach Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego i Elżbiety Wojnowskiej. W 1975 roku wokalistka zaczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Ergo Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974, by potem pojawiać się na deskach opolskiego amfiteatru wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło Czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”. W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych MFMJ (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej), Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer.

Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim oraz Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany. Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także za granicą, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, RFN i Kuwejcie. Uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji. 2 grudnia 2012 podczas gali wręczenia Złotych Mikrofonów otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2000 r. Grażyna Łobaszewska współpracuje z młodymi, trójmiejskimi Jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content