Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend – śpimy o godzinę dłużej

Październik 28, 2016 7:40 PM

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy z godz. 3:00 na 2:00 w nocy, dzięki czemu zyskujemy jedną dodatkową godzinę snu. Zmiana czasu ma pomóc w wykorzystaniu światła dziennego i ograniczeniu zużycia prądu.

Na obszarze całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października kończy zaś w ostatnią niedzielę marca. Reguluje to dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października”. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, w tym w niemal wszystkich europejskich, wyjątkiem jest Islandia. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. Wprowadzone w okresie między I a II wojną światową, następnie podczas okupacji hitlerowskiej, a po wojnie w latach 1946 — 1949, 1957 — 1964 oraz od 1977 roku do chwili obecnej.

One Response to Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend – śpimy o godzinę dłużej

  1. sprzeciw21 Odpowiedz

    29 października 2016 at 17:12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>