Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Rekordowa kwesta na rzecz zabytkowej nekropolii Na Piaskach w Miechocinie

Listopad 1, 2016 9:48 PM

W Dzień Wszystkich Świętych przed tarnobrzeskimi cmentarzami kwestowano na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii Na Piaskach w Tarnobrzegu – Miechocinie. Z roku na rok kwesty przynoszą coraz lepsze wyniki, podczas dzisiejszej dziewiętnastej już zbiórki zebrano 16 tysięcy 627 zł. – To jest na razie nieoficjalna kwota, to są nasze wyliczenia, jutro potwierdzi to bank – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Katarzyna Opioła, uczestnicząca od lat w kweście.

Organizatorem kwesty przeprowadzonej tradycyjnie 1. listopada przed bramami trzech największych nekropoli w mieście oraz na Cmentarzu Wojennym, jest Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie. Dzięki funduszom zebranym przez ostatnie 18 lat udało się ocalić XVIII wieczny cmentarz na Piaskach od całkowitej ruiny.

Zrekonstruowano mur okalający cmentarz, kompleksowo wyremontowano kapliczkę z 1881 r., ufundowaną przez Seweryna Stawiarskiego oraz Zofię z Zamoyskich i Jana Dzierżysława Tarnowskich oraz odnowiono kilkadziesiąt zabytkowych mogił.

Symbolicznym podziękowaniem dla kwestujących i darczyńców jest zaproszenie na widowisko „Nie cały umrę”, które odbędzie się w środę, w Dzień Zaduszny o godzinie 17 na starym cmentarzu na Piaskach. W widowisku wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz niezwykle uzdolniony wiolonczelista – Krzysztof Michalski.

One Response to Tarnobrzeg: Rekordowa kwesta na rzecz zabytkowej nekropolii Na Piaskach w Miechocinie

  1. Ja Odpowiedz

    2 listopada 2016 at 08:43

    Przez 18 lat praktycznid nic nie zostalo zrobione na tym cmentarzu, mur odnowili uczniowie budowlanki jako prace zaliczeniowa.nawet z lisci nie jest oczyszczony.groby sie zapadaja a wyremontowanych jest zaledwie kilka,mozna piliczyc na palcach.ta kwesta to walek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>