Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Studenci z indeksami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Styczeń 11, 2017 10:00 AM

W Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego, została oficjalnie zainaugurowana działalność Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Nowa filia zastąpiła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. W uroczystości wzięli udział między innymi: prof. Łukasz Szumowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marek Kwitek Poseł na Sejm RP i Senator Jarosław Rusiecki, Andrzej Bętkowski Wicewojewoda Świętokrzyski, dr Małgorzata Makowska – Brzychczyk była Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Sandomierski samorząd reprezentował Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierz wraz z Andrzejem Bolewskim Przewodniczącym Rady Miasta oraz Radnymi. Uroczystość poprowadził prof. Jacek Semaniak Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak podkreślił prof. Łukasz Szumowski – jest to pierwsza w tej kadencji konsolidacja uczelni, która stanowi dobry przykład dla innych szkół w naszym kraju. – W Polsce szkolnictwo wyższe cierpi na ogromne rozproszenie, co skutkuje problemami w mniejszych jednostkach, zarówno finansowymi, jak również kłopotami z kadrą akademicką i rekrutacją studentów. Konsolidacja jest odpowiedzią na te problemy, może bowiem wzmocnić potencjał obu uczelni i w ten sposób stworzyć nową jakość – mówił profesor Szumowski.

Kroki mające na celu połączenie dwóch uczelni zostały podjęte w momencie, kiedy pojawiła się informacja o zamiarze likwidacji sandomierskiej PWSZ. Powodem była mała liczba studentów, a także problemy finansowe placówki. – Konsolidacja jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej ciężkiej pracy. Odbyłam w tym czasie ponad 90 rozmów i konsultacji. Nie jestem w stanie powiedzieć, ile przewertowałam dokumentów – mówiła dr Małgorzata Makowska- Brzychczyk była rektor PWSZ.

Podczas uroczystości, burmistrz Sandomierza wręczył na ręce rektora UJK w Kielcach Bene Meritus, symboliczny klucz do bram Sandomierza. Studenci otrzymali indeksy i legitymacje Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

info: UM Sandomierz

foto: Ewelina Ura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>