Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: Zmarła pani Anna Rzeszut, współzałożycielka Lasowiaczek

Styczeń 15, 2017 10:22 AM

Dziś rano zmarła pani Anna Rzeszut, najbardziej znana Lasowiaczka z Baranowa Sandomierskiego. Pani Anna miała 80 lat.

Pani Anna Rzeszut urodziła się w 1937 w Dąbrowicy. Przez znajomych pieszczotliwie nazywana „babcią Hanką” była jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci wśród podkarpackich twórców. W 1976 r. założyła w Baranowie Sandomierskim Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki”, którego działalność polega na kultywowaniu, pielęgnowaniu i przekazywaniu młodemu pokoleniu lasowiackich tradycji.

Wraz z zespołem pani Anna wielokrotnie odwiedzała szkoły i placówki kultury, prowadząc zajęcia tematyczne dotyczące obrzędów, zwyczajów, wyrobów rękodzieła artystycznego. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród indywidualnych, m.in. medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Wśród licznych nagród dla zespołu najcenniejszym jest wyróżnienie im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, przyznane w 2003 r. .

To ogromna strata dla kultury naszego regionu, dla folkloru, była dla mnie i dla wszystkich pasjonatów kultury lasowiackiej największą skarbnicą wiedzy. Wspaniała artystka, niesamowita kobieta – pełna optymizmu i pogody ducha! – Krzysztof Pitra, wicestarosta tarnobrzeski.

Będzie nam Cię bardzo brakowało, Babciu Haniu! Spoczywaj w pokoju – pracownicy MGOK w Baranowie Sandomierskim

Będzie nam jej bardzo brakowało. Niech spoczywa w pokoju – Zespół Obrzędowy Lasowiaczki

Pani Ania była znawczynią kultury lasowiackiej. Starała się kultywować obrzędy i zwyczaje lasowiackie nie tylko w naszym regionie ale także w całym kraju, za co otrzymała szereg prestiżowych nagród. Była wspaniałą artystką a także niesamowitą kobietą zawsze tryskającą energią i humorem. Będzie nam jej brakowało. Niech spoczywa w pokoju. – UMiG w Baranowie Sandomierskim

foto: Tomasz Młyniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>