Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

25.01 (środa) Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Baranowie Sandomierskim

Styczeń 23, 2017 1:50 PM

Baranów Sandomierski włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W środę uczestnicy odwiedzą cmentarz żydowski, odbędzie się wykład historyczny oraz otwarcie wystawy.

Baranowskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się o godz. 15.00. Uczestnicy zbiorą się pod Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Baranowie Sandomierskim, skąd na cmentarz żydowski zabierze ich autobus. Na miejscu odbędzie się modlitwa w intencji Żydów baranowskich.

Po powrocie do MGOK-u otwarta zostanie wystawa pt. „Dawny Baranów Sandomierski”. Zostaną na niej zaprezentowane zdjęcia miasta i mieszkańców, dokumenty, wydawnictwa związane z historią miasta, zwłaszcza tragicznym okresem II wojny światowej. Z kolei dr Tadeusz Zych przybliży zebranym historię polskich i baranowskich Żydów. Po wykładzie młodzi artyści, uczniowie szkół z terenu gminy oraz podopieczni MGOK-u zaprezentują krótki program artystyczny.

*******************************************************************************************************************************************************************

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędzie się po raz dziewiąty. Na Podkarpaciu odbywa się pod patronatem Marszałka Władysława Ortyla. W wojewódzkie obchody włączyło się 38 miast i miejscowości, a w nich władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe. Centralne obchody w Rzeszowie odbędą się dnia 27 stycznia 2017 r.

Zasadniczym celem obchodów jest propagowanie pamięci o Ofiarach Holokaustu poprzez upamiętnienie miejsc po masowych mordach na ludności żydowskiej. Pamięć o ratujących Żydów od śmierci podczas II wojny światowej, aktywizacja młodzieży w duchu budowy tolerancji i dialogu oraz propagowania wielokulturowości Podkarpacia.

Organizatorzy uroczystości w Baranowie Sandomierskim:

Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, MGOK w Baranowie Sandomierskim, ZSiP w Baranowie Sandomierskim, ZS w Skopaniu, Instytut Historii UR, Zakład Historii i Kultury Żydów IH UR, IPN O/Rzeszów, Polskie Towarzystwo Historyczne O/Rzeszów, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>