Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Zespół konsultacyjny niejednogłośnie odrzucił propozycję przekształcenia Gimnazjum nr 3 w liceum

Styczeń 23, 2017 10:28 PM

Powołany przez prezydenta Tarnobrzega zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji sieci szkół prowadzonych przez miasto stwierdził, iż nie jest zasadnym powołanie żadnej nowej, samodzielnej placówki edukacyjnej w mieście. Oznacza to, że komisja jest przeciwna przekształceniu Gimnazjum nr 3 w Liceum Ogólnokształcące, za czym optowała członkini zespołu, radna Anna Pekar.

Prezydent powołał zespół do spraw reorganizacji sieci szkół prowadzonych przez miasto w odpowiedzi na sugestie radnych, zgłoszone podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Przewodniczącym zespołu został radny Dariusz Bożek, zaś w jego skład weszli radni, dyrektorzy tarnobrzeskich szkół, Związku Nauczycielstwa Polskiego.

O REFORMIE NA SESJI

W trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, dyskutowano o koncepcji reformy szkolnictwa w Tarnobrzegu, w związku z wygaszaniem trzech gimnazjów, działających na terenie miasta.

Koncepcja opracowana przez firmę Wulkan zakłada, że po dwóch latach, Gimnazjum nr 2 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 4, a zajęcia lekcyjne będą prowadzone w tych dwóch budynkach aż do roku szkolnego 2019/20.

Gimnazjum nr 1 z kolei będzie włączone w struktury Szkoły Podstawowej nr 3, a Gimnazjum nr 3 do Szkoły Podstawowej nr 10. Połączenia mają zapewnić sprawne funkcjonowanie szkół w okresie przejściowym.

Docelowo dwa budynki po szkołach gimnazjalnych będą nadal wykorzystywane na cele edukacyjne. Gimnazjum nr 1 przyjmie do siebie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a do Gimnazjum nr 2 trafią uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, który dziś funkcjonuje w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. Jedynie budynek Gimnazjum nr 3 przestanie pełnić swoją funkcje edukacyjną po roku szkolnym 2018/19. Usytuowany w centrum miasta, zostanie przez władze miasta przeznaczony na inne cele, o których zdecyduje Rada Miasta.

Jedną z kwestii podnoszonych przez przeciwników koncepcji był los budynku po Gimnazjum nr 3. Przedstawiciele placówki zaproponowali inne rozwiązanie, a mianowicie przekształcenie jej w Liceum Ogólnokształcące.

Powołany przez prezydenta zespół spotkał się dwukrotnie, w celu naniesienia ewentualnej korekty do propozycji reformy oświaty w mieście.

Po pierwszym spotkaniu 16. członków zespołu zgodziło się, że zgłaszane poprawki nie wnoszą nic pozytywnego do pierwotnego planu. Jedyną osobą niezgadzającą się z tym była radna Anna Pekar.

Drugie spotkanie miało być poświęcone koncepcji przygotowanej przez radną. A. Pekar przedstawiła dane z pierwotnej koncepcji i plan, by dodatkowo powołać liceum w miejsce Gimnazjum nr 3. Po długiej i wyczerpującej dyskusji członkowie zespołu uznali słuszność koncepcji pierwotnej.

WNIOSKI WYPRACOWANE PRZEZ KOMISJĘ

Nie jest zasadnym powołanie żadnej nowej, samodzielnej placówki edukacyjnej w mieście (z wnioskiem nie zgodziła się radna A. Pekar, a dwie osoby wstrzymały się od głosu: Anna Banaszak i Bogusława Jasińska).

Wszyscy dyrektorzy zobowiązali się do ścisłej współpracy w trakcie reorganizacji mającej na celu zapewnienie miejsc pracy jak największej liczbie nauczycieli i obsługi administracyjnej. W okresie przejściowym ZSS i ZSP nr 2 zmienią swoje siedziby, a prezydent miasta zostanie poproszony o zabezpieczenie finansów, by dostosować budynek Gimnazjum nr 2 na potrzeby ZSS. Szkoła Podstawowa nr 3 pozostanie szkołą przyjmującą uczniów spoza obwodu do klas sportowych.

źródło: UM Tarnobrzeg

4 Responses to Tarnobrzeg: Zespół konsultacyjny niejednogłośnie odrzucił propozycję przekształcenia Gimnazjum nr 3 w liceum

 1. Tarnobrzeżanin Odpowiedz

  24 stycznia 2017 at 01:51

  To w Sandomierzu, który ma oficjalnie poniżej 25 tys. mieszkańców, są 3 licea ogólnokształcące publiczne (2 prowadzone przez powiat i jedno katolickie), a w Tarnobrzegu liczącym oficjalnie ponad 48 tys. mieszkańców – mają istnieć 2 LO (Kopernik i Katolickie)?

 2. tbg Odpowiedz

  24 stycznia 2017 at 18:15

  W Tarnobrzegu w chwili obecnej funkcjonuje 6 LO popularny Kopernik klasy LO w Górniku i Budowlance dwa prywatne w Hetmanie i Małym Księciu i w szkole katolickiej. Nie wiem czy sensowne jest tworzenie kolejnego przy tych prognozach demograficznych.

  • Tarnobrzeżanin Odpowiedz

   25 stycznia 2017 at 13:09

   1. Górnik i Budowlanka – to zespoły szkół, jako licea nie będą funkcjonować po wejściu w życie ustawy.
   2. Hetman i Mały Książę to licea prywatne, a nie publiczne.
   3. Zostają więc 2 licea publiczne – Kopernik i Katolickie, w mieście prawie 2 razy większym od Sandomierza, gdzie istnieją 3 licea publiczne (Collegium Gostomianum, Dwójka i LO katolickie). Do tego zmierzał mój komentarz.

 3. pens Odpowiedz

  24 stycznia 2017 at 20:54

  To w Budowlance jest ye Liceum Ogólnokształcące? Od dawna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>