Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: 186 pożarów na terenie miasta. Straż podsumowuje ubiegły rok

Styczeń 25, 2017 1:02 PM

W 2016 roku na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego zanotowano ogółem 970 zdarzeń, w tym 473 pożary oraz 471 miejscowych zagrożeń. W 26 przypadkach jednostki straży pożarnej wzywane były do alarmów fałszywych. Z analizy ilościowej powstałych zdarzeń wynika, że pożary stanowiły 48 % ogólnej ich liczby, miejscowe zagrożenia 49 %, natomiast alarmy fałszywe 3 %.

W porównaniu do 2015 roku odnotowano spadek ilości pożarów o 477, natomiast ilość miejscowych zagrożeń, czyli działań związanych z usuwaniem klęsk żywiołowych, awarii, katastrof technicznych, chemicznych i ekologicznych wzrosła o 56.

Najwięcej pożarów powstało na terenie Tarnobrzega – 186, co stanowi spadek o 87 w stosunku do 2015 roku. W mieście i gminie Baranów Sandomierski powstało 60 pożarów – spadek o 64, w gminie Gorzyce 82 – spadek o 114, w gminie Grębów 67 – spadek o 103, w mieście i gminie Nowa Dęba 78 – spadek o 109.

Najczęściej pożary wybuchały w obiektach związanych z rolnictwem i uprawami rolnymi – 282 oraz w budynkach mieszkalnych – 59. Największą ilość pożarów w stosunku do pozostałych miesięcy ubiegłego roku odnotowano w miesiącu kwietniu – 98.

Jak wynika ze statystyk, przyczyną ponad 80% pożarów były podpalenia oraz nieostrożność osób dorosłych i dzieci przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

W minionym roku, w działaniach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło łącznie 5916 strażaków, w tym: 2786 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 2849 strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych należących do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego oraz 281 strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych nie należących do systemu. Podczas działań użyto łącznie 1438 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych.

Straty popożarowe powstałe na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego w 2016 roku wyniosły 1 862 600 zł., natomiast wartość uratowanego mienia oszacowano na kwotę 29 644 000 zł.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

Pożar budynku warsztatowo-garażowego w Tarnobrzegu

5 stycznia 2016 r. doszło do pożaru budynku znajdującego się na terenie Parku Dzikowskiego w Tarnobrzegu. W momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów płomienie obejmowały wnętrze oraz więźbę dachową budynku. W pierwszej fazie działań podano jeden prąd wody w natarciu na pożar oraz jeden prąd wody w obronie na budynek bezpośrednio przylegający. W trakcie prowadzonych działań z zagrożonego budynku przeprowadzono ewakuację samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce dodatkowych zastępów podano kolejne dwa prądy wody, w tym jeden w obronie na zabytkowy budynek znajdujący się niewielkiej odległości od pożaru.

Podczas prowadzonych działań wykonano również niezbędne prace rozbiórkowe elementów konstrukcyjnych budynku objętego pożarem. W pożarze spłonęły maszyny i urządzenia garażowane i przechowywane w obiekcie. W działaniach gaśniczych, które trwały 3,5 godziny wzięło udział łącznie 9 zastępów – 33 strażaków.

Wypadek w Gorzycach

1 kwietnia 2016 r. doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego Nissan z samochodem ciężarowym Scania na drodze krajowej nr 77 w Gorzycach. W wyniku zderzenia w samochodzie osobowym został uwięziony kierowca, natomiast pasażerka tego pojazdu oraz kierowca samochodu ciężarowego opuścili pojazdy o własnych siłach. Po dojechaniu na miejsce pierwszego zastępu OSP Gorzyce przystąpiono do uwalniania z pojazdu poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Po dotarciu na miejsce zastępów z JRG Tarnobrzeg kontynuowano działania przy wykorzystaniu dodatkowego zestawu hydraulicznego.

Po uwolnieniu poszkodowany został przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego, a następnie wraz z pasażerką przewieziony do szpitala. Kierowca samochodu ciężarowego nie odniósł żadnych obrażeń. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy JRG Tarnobrzeg oraz 1 zastęp OSP Gorzyce, łącznie 15 strażaków.

Zawalenie dachu na budynku przemysłowym w Tarnobrzegu

4 maja 2016 r. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu otrzymało informację o zawaleniu się dachu na jednym z budynków przemysłowych na terenie TSSE w Tarnobrzegu przy ul. Chemicznej. Po przeprowadzonym rozpoznaniu KDR stwierdził, że około 1/3 powierzchni dachu nad górną kondygnacją budynku uległa zawaleniu. Zły stan techniczny budynku uniemożliwił strażakom swobodne prowadzenie działań poszukiwawczych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono do przeszukania gruzowiska przy użyciu kamery termowizyjnej, jednocześnie KDR podjął decyzję o zadysponowaniu na miejsce Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z KP PSP w Dębicy.

Po dotarciu na miejsce ratownicy SGPR oraz Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych STORAT przeszukali zagruzowane miejsce wykorzystując kamerę wziernikową, geofon oraz psa ratowniczo-poszukiwawczego. Podjęte działania wykluczyły obecność osób poszkodowanych w zagruzowanym miejscu. Do działań, które zakończyły się o godz. 16:02, zaangażowanych zostało 5 zastępów PSP oraz 1 zastęp OSP – 17 strażaków.

Wypadek w Dymitrowie Dużym

4 maja 2016 r. na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 985 z drogą powiatową w Dymitrowie Dużym doszło wypadku drogowego, w którym uczestniczyły trzy pojazdy: samochód ciężarowy Renault, samochód dostawczy Iveco oraz Fiat 126 p. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, po czym wraz z zespołem PRM przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym kierowcom.

W związku z odniesionymi obrażeniami dwóch poszkodowanych zostało przewiezionych do szpitala. Następnie ratownicy przystąpili do uszczelnienia wycieku oraz przepompowania oleju napędowego znajdującego się w zbiornikach samochodu ciężarowego Scania. Częściowo rozlane paliwo zostało zebrane przy użyciu sorbentu. W trakcie prowadzonych działań ruch na drodze został wstrzymany. W działaniach ratowniczych, które zostały zakończone o godz. 18:00 uczestniczyło 2 zastępy PSP i 2 zastępy OSP – łącznie 12 strażaków.

Pożar nieużytkowanej hali w Tarnobrzegu

14 grudnia 2016 r. w Tarnobrzegu przy ul. Chemicznej doszło do pożaru nieużytkowanej hali przemysłowej. Pożarem objęte były częściowo dwie najwyższe kondygnacje obiektu oraz konstrukcja stropodachu. Znajdujący się w budynku pracownicy w momencie powstania pożaru ewakuowali się na zewnątrz. Ze względu na wysokość budynku działania gaśnicze prowadzone były przy wykorzystaniu drabin samochodowych, w tym jednej zadysponowanej z powiatu stalowowolskiego. W akcji gaśniczej trwającej 4 godz. 30 min. wzięło udział 8 zastępów PSP, 1 OSP – łącznie 22 strażaków.

informację sporządził: st. kpt. Szymon Rawski
foto: Arkadiusz Wydro/archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>