Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Apelują do władz miasta o ochronę Zwierzyńca przed wycinką

Luty 22, 2017 12:49 PM

Do władz Tarnobrzega wpłyną apel o podjęcie działań mających na celu wyłączenie lasu Zwierzynieckiego z gospodarki leśniej i przekształcenia go w park lub las miejski, w celu zastopowania planowanej, masowej wycinki. Pod pismem przygotowanym przez tarnobrzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody podpisało się 15 stowarzyszeń, działających na terenie miasta.

Treść apelu:

Zwracamy się z do Pana w szczególnej sprawie. W naszej ocenie na tyle ważnej, by wzbudzić szybkie i skuteczne działania Władz Miasta Tarnobrzega. Sprawa dotyczy wzmożonej wycinki Lasu Zwierzynieckiego, jedynego zwartego kompleksu leśnego w granicach Miasta, często nazywanego płucami miasta.

Z wielkim zaniepokojeniem od dłuższego czasu obserwujemy dewastację drzewostanu poprzez nadmierną wycinkę prowadzoną przez Nadleśnictwo Nowa Dęba. Jak się okazuje, obecne pozyskanie drewna ze „Zwierzyńca” to dopiero początek długiego procesu jego eksploatacji na niespotykaną jak dotąd skalę. Jak informuje Nadleśnictwo, do roku 2022 planowane jest do pozyskania około 9049 m3 drewna. W skali poprzedniego dziesięciolecia jest to wzrost o 100% pozyskania! W szerszym kontekście problem przedstawiono w artykule pt. „Las w Zwierzyńcu czeka wielkie rżnięcie” z dnia 2 lutego br. i jest dostępny na stronie portalu NadWisłą24.pl (http://nadwisla24.pl/2017/02/02/tarnobrzeg-las-w-zwierzyncu-czeka-wielkie-rzniecie/)

Dla większości mieszkańców Tarnobrzega, a nawet wszystkich, las Zwierzyniecki jest miejscem szczególnym, gdzie w ciszy i spokoju podziwiać można piękno przyrody. Jest to miejsce spacerów, biegów, rowerowych i konnych przejażdżek. Chętnie z leśnych ostępów korzystają sportowcy, kadeci Strzelca, grzybiarze oraz amatorzy fotografii przyrodniczej. Las pełni bardzo ważną funkcję zdrowotną. W obecnej sytuacji, gdy i nasze Miasto nie jest wolne od smogu, nazywanie „Zwierzyńca” zielonymi płucami nie jest bez znaczenia. Należy pamiętać również o roli i walorach krajobrazowych, kulturowych i historycznych z jakimi związany jest Las Zwierzyniecki.

O wielkiej trosce o przyszłość lasu wśród tarnobrzeżan świadczy fakt ciągle żywego zainteresowania tym tematem. Ubiegłoroczna sonda na portalu NadWisłą24.pl podczas, której pytano internautów o zdanie na temat utworzenia Parku Miejskiego na terenie „Zwierzyńca”, w celu zapobiegnięcia masowej wycinki pokazała, że aż 89% internautów było za. (http://nadwisla24.pl/2016/11/23/sonda-czy-jestes-za-tym-aby-las-zwierzyniecki-zostal-parkiem-miejskim/)

W naszej ocenie koniecznie należy powziąć pilne działania mające na celu wyłączenie lasu Zwierzynieckiego z gospodarki leśnej i przekształcenia go w park lub las miejski, który służyć będzie Mieszkańcom Miasta, a wręcz na który Mieszkańcy pięćdziesięciotysięcznego miasta zasługują.

Wierząc, że sprawa Lasu Zwierzynieckiego nie jest obojętna Władzom Miasta, prosimy o podjęcie działań w celu jego skutecznej ochrony.”

W walce o Las Zwierzyniecki liczy się czas, dlatego też z prośbą o poparcie postulatu, organizatorzy nie dotarli do wszystkich tarnobrzeskich stowarzyszeń i organizacji, oraz osób prywatnych, którym los ” zielonych płuc Tarnobrzega” nie jest obojętny. Zachęcamy więc każdego zainteresowanego poparciem apelu, o przesyłanie władzom miasta swojego stanowiska w tej sprawie.

foto pisma ze strony LOP Tarnobrzeg:

W galerii prezentujemy zdjęcia Lasu w Zwierzyńcu, wykonane ubiegłej wiosny i jesieni oraz tegorocznej zimy

foto: Piotr Morawski

6 Responses to Tarnobrzeg: Apelują do władz miasta o ochronę Zwierzyńca przed wycinką

 1. Zofia Odpowiedz

  22 lutego 2017 at 15:58

  Jestem przeciwniczka wycinki tego lasu Zwierzyniec to najwspanialsze miejsce spacerow !!!!!!!Prosze Nie niszcie têgo!!!!! To nasze pluca naszego pieknego miasto!!!

  • Stanisław Anioł Odpowiedz

   22 lutego 2017 at 20:52

   Zosiu, lasy nie są żadnymi naszymi płucami tylko lodowce, które dostarczają tlen! To elementarna wiedza z podstawówki więc nie dezinformuj skoro ni byłaś na tej lekcji przyrody, co rzecz jasna w niczym nie zmienia faktu, że lepiej się żyje pośród drzew niż betonowych ścian.

 2. mieszkaniec Tarnobrzega Odpowiedz

  22 lutego 2017 at 19:13

  Rozmawiałem z kolegą, starym leśnikiem, który powiedział, że jest możliwe przejęcie Zwierzyńca i wyłączenie go z gospodarki leśnej. Czas na zdecydowane działanie władz miasta. Mieszkańcy wolą chodzić wśród rosnących drzew a nie przy stosach wyciętych i poukładanych.

 3. brzoza Odpowiedz

  22 lutego 2017 at 21:47

  Zwierzyniec powinien posiadać w całości status lasu ochronnego jako otulina miasta, a nie tak jak teraz lasu gospodarczego. To można zmienić, są na to odpowiednie przepisy (ustawa o lasach i rozporządzenia do niej), choć pewnie to droga trudna i wyboista. Ale dla chcącego…musi być dobra wola stron.Inna opcja to park miejski, jednak las powinien pozostać lasem.
  Mamy problem z niską emisją na osiedlach, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu jest ciepłownia węglowa, ogrzewająca całe miasto, dlatego ochronna rola Zwierzyńca jest nie do przecenienia. Nasz Las stanowi jedynie 0,86% Nadleśnictwa, więc przy zmianie statusu na las ochronny i ograniczeniu pozyskiwania drewna, nie powinno to przynieść jakiegoś większego uszczerbku dla finansów LP. Drzewa w lesie nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zagrożenie dla ludzi stanowi BRAK DRZEW. W ostatnich dniach widzimy całe barbarzyństwo związaną z wycinkami. Na to jest przyzwolenie, ale na szczęście ludzie mają jeszcze resztki instynktu i czują, że to jest coś złego. Dlatego Zwierzyniec powinien być nadal naszym wentylem bezpieczeństwa. Za chwilę będzie rok, jak dyskusja o Zwierzyńcu nabrała rozpędu i oby doprowadziło to do dobrych dla ludzi i przyrody decyzji.

 4. Rudnik Odpowiedz

  24 lutego 2017 at 11:30

  Jestem przeciwniczka wycinki tego lasu Zwierzyniec to najwspanialsze miejsce spacerow !!!!!!!

 5. Armani Odpowiedz

  26 lutego 2017 at 12:10

  Ten las już jest zniszczony, sito niesamowite ! Ścieżki którymi kiedyś można było swobodnie poruszac się rowerem są nieprzejezdne, koleiny na pół metra błota…mówię o ścieżkach w głąb lasu w stronę cmentarza na Sobowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>