Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sandomierz: Srebrny denar z wizerunkiem Henryka Sandomierskiego w zbiorach muzeum

Marzec 9, 2017 7:36 PM

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zakupiło do swoich zbiorów denar z jedynym znanym wizerunkiem księcia Henryka Sandomierskiego. Od maja br. monetę będzie można podziwiać w Muzeum Okręgowym na stałej ekspozycji historycznej.

Jest to moneta ówczesnego seniora Bolesława IV Kędzierzawego (1146-1173) datowana na lata 1157-1166.

Na jej rewersie zostało wybite niezwykłe wyobrażenie: trzej książęta siedzący za stołem w trakcie uczty. Pośrodku znajduje się senior, po jego prawej ręce Mieszko III Stary, a po lewicy książę Henryk, pierwszy władca księstwa sandomierskiego.

Na denarze pokazano historyczny moment: zgody pomiędzy braćmi, którzy nie toczą wojen między sobą i nie rywalizują o władzę. Na denarze odnaleźć można także elementy świadczące o średniowiecznej modzie i obyczajowości.

Zauważyć można różne fryzury przedstawionych postaci oraz to, że Henryk Sandomierski nosił upięte loki. Denar jest wykonany ze srebra (średnica 1,5 cm, waga: 0,27 g).

foto&źródło: Muzeum Okręgowe miasta Sandomierza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>