Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ochotnicy sprzątali w Zwierzyńcu. Zebrali mnóstwo śmieci (fotoreportaż)

Marzec 19, 2017 10:21 PM

- Trenując w Zwierzyńcu, w środku lasu spotkałam starszą panią, która do reklamówki zbierała śmieci – opowiada portalowi NadWisłą24.pl Dorota Rejman, inicjatorka akcji sprzątania lasu. – Patrząc na tę kobietę, pomyślałam sobie, że może uda się zebrać większą liczbę osób i uprzątnąć las, bo przecież ta pani w pojedynkę nie zbierze śmieci, których rzeczywiście jest tutaj mnóstwo – dodaje.

Od pomysłu do czynu minęło niewiele czasu a pani Dorota, członkini Stowarzyszenia UKS Siedleszczany Nordic Walking, szybko „zaraziła” swoim pomysłem koleżanki i kolegów z klubu. Dodatkowo mocne wsparcie dla inicjatywy pod hasłem „Zwierzyniec – tu trenujemy, tu posprzątamy” dało również tarnobrzeskie stowarzyszenie „Biegam bo lubię”.

Mimo niesprzyjającej aury w postaci porywistego wiatru i opadów deszczu, w sobotnich porządkach w Zwierzyńcu udział wzięło ponad 60 osób. Śmieciom które ludzie nagminnie wyrzucają do lasu, czoło stawiały również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10, młodzież z Gimnazjum nr 3, członkowie stowarzyszeń Nordic Active, BodyMors Tarnobrzeg i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz kilkoro dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu.

- To świetna lekcja obywatelska dla naszych podopiecznych – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą 24.pl dyrektor placówki Damian Szwagierczak, który nie tylko zebrał ochotników do sprzątania, ale również sam czynnie włączył się w tą cenną inicjatywę.

Ochotników pani Dorota podzieliła na grupy, młodsi ze względów bezpieczeństwa sprzątali las na obrzeżach, dorośli zaś, ruszyli głęboko w teren. Każdy uczestnik zaopatrzony został w worki, które zapewnił tarnobrzeski magistrat i firma SPAR oraz w rękawiczki ochronne przekazane przez firmę handlową „Top” i Nadleśnictwo Nowa Dęba, będące zarządcą tego terenu i odpowiadające m.in. za czystość na tym obszarze.

- Sprzątaliśmy prawie trzy godziny – informuje NW24 Andrzej, ze Stowarzyszenia UKS Siedleszczany Nordic Walking. – Na pełne worki nie starczyło miejsca w kontenerze – dodaje.

Kontener na śmieci dostarczyło Nadleśnictwo Nowa Dęba, które zapewniło również jego wywóz. Wielkie sprzątanie Zwierzyńca zakończyło wspólne ognisko.

foto: Agnieszka Nycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>