Wiwat Maj, Trzeci Maj! Tarnobrzeg uczcił 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (fotoreportaż oraz video HD)

Mszą świętą w kościele O.O. Dominikanów rozpoczęły się miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Po mszy, na placu Bartosza Głowackiego odbyła się Manifestacja Patriotyczna, podczas której przemówienie wygłosił ustępujący ze stanowiska prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

W 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2014 roku rękopis wpisano na listę programu UNESCO “Pamięć Świata”.

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie, znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska.  Zniesiona zostaje też wolna elekcja. Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji. Konstytucja 3 maja przetrwała czternaście miesięcy.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanukowa
17 dni temu

Chyba nie da się już zorganizowć niczego gorszego, aż przykro patrzeć na tę paradę pozerów udających patriotów

Echo Dna
16 dni temu
Reply to  Hanukowa

dobrze napisane bo ta parada pazerności urąga świętu 3 maja i to denne przemówienie Cesarza – horrrrrror w biały dzień!

Arek A.
16 dni temu
Reply to  Echo Dna

Noooo pazerność w wykonaniu Pana Nowaka i świty ze stowarzyszenia społeczno-politycznego (bo nikt nie nazwał, że z PIS 😀 )

A przemówienie jak zawsze bardzo dobre i trafione w punkt. Może trzeba słuchać ze zrozumieniem?

Tytus Pullo
17 dni temu

A prezes siaruni tak szybciutko juz sie przylepił do nowych panów? Dopiero co był u Bożka na wieczorze wyborczym, a tu juz na tych fotach dyszy w karki pisowcom 😀

Obserwator
16 dni temu
Reply to  Tytus Pullo

I wielu innych
A Stasiak to już chyba obdarowany bo taki pewny siebie

Mieszkaniec
16 dni temu
Reply to  Tytus Pullo

Bo to jest taki typ człowieka bez honoru a kim on niby jest prezesem jakiegoś LZSu

wojto sando
16 dni temu

dlaczego wszystkie uroczystosci w tbg u odbywaja sie pod tym pomnikiem?

1000 lat Osieka
16 dni temu
Reply to  wojto sando

bo innego nie ma

Tbg
16 dni temu
Reply to  wojto sando

A co cię to obchodzi? Ale jesli już chcesz tak bardzo wiedzieć to ci powiem ze to symbol Tarnobrzega i historyczne miejsce. Ty mi odpowiedź dlaczego do Sandomierza przyjeżdża tyle ludzi jak tam nic ciekawego nie ma. Podobnie jak w Kazimierzu Dolnym ?
Jak w świecie zwierząt ? Jedna małpa zagląda to i druga chce… 🙂

Mieszczanin
16 dni temu
Reply to  Tbg

Pod tym pomnikiem Bartosza to nawet żołnierze niemieccy w czasie okupacji robili sobie pamiątkowe zdjęcia

mala miejscowosc wielkie aspiracje
16 dni temu
Reply to  Mieszczanin

bo innego niebylo

Cyrkowy Tarnobrzeg
16 dni temu
Reply to  Tbg

„…to symbol Tarnobrzega i historyczne miejsce….”

Bartosz Głowacki to raczej symbol waleczności chłopów w bitwie pod Racławicami. Z Tarnobrzegiem nie miał nic wspólnego.

Proponuję wykonać pomnik Konstytucji 3-go Maja 🙂

Norbert
16 dni temu
Reply to  wojto sando

U ciebie w pławo tylko komunistyczne pomniki.

Robin
16 dni temu

Moim zdaniem były prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek miał jak zwykle słabe wystąpuenie jak zresztą cała jego kadencja i w dodatku dopuścił się pewnego rodzaju manipulacji.
Już wyjaśniam o co chodzi bo pewnie wielu mieszkańcom namieszał w głowach. Aby przypodobać się swojemu nowemu góru politycznemu czyli PSL na koniec swojego wystąpienia powiedział jeden rząd, jedna armia, jeden skarb, jedno państwo. Czyli jeden wielki eurokołchoz ?! Dla kogoś kto przez ostatnie 5 i pół roku doił nasze miasto na maxa może być euro w portfelu oraz głupie i kosztowne nakazy europejskich urzędników związanych z zielonym ładem w super państwie. ALE NIE DLA NAS ZWYKŁYCH MIESZKAŃCOW BIEDNEGO I ZNISZCZONEGO MIASTA. Przed wyborami do europarlamentu nie słuchajmy oszołomów i zagłosujmy za wolną i niepodległą Polską w normalnej Uni Europejskiej – takiej do której wchodziliśmy.
Czyli: Jeden POLSKI rząd, jedna POLSKA armia, jeden POLSKI skarb, jedno POLSKIE państwo.
Za tym głosujmy, do takiej perspektywy się uśmiechajmy i tego sobie życzmy kochani mieszkańcy i były prezydencie Tarnobrzega. 🙂

no nie?
15 dni temu
Reply to  Robin

biedny tarnobrzeg no ale coz przeciez tu nic nigdy niebylo nie takie potegi padaly

Miś
15 dni temu
Reply to  Robin

„Jeden POLSKI rząd, jedna POLSKA armia, jeden POLSKI skarb, jedno POLSKIE państwo” było w 1939 roku i wiadomo jak to się skończyło. Żeby się liczyć we współczesnym świecie takie małe państewka muszą się łączyć w duże organizmy bo inaczej padną ofiarą gry wielkich mocarstw.

Nauczyciel
14 dni temu
Reply to  Miś

Przede wszystkim politycy powinni wyciągnąć wnioski z naszej historii i nie wchodzić w żadne sojusze z fałszywymi przyjaciółmi którzy chcą nas ewidentnie wciągnąć w konflikt na Ukrainie nomen omen są to ci sami „sojusznicy” co w 39 czyli francuzi i anglosasi.

Robin
14 dni temu
Reply to  Miś

Misiek jak juz ripostujesz mój wpis to odnieś się do całości a nie do jednego zdania wyrwanego z kontekstu.
Bo wychodzi to tak jakbyś znalazł jedno zdanie wypowiedziane przez ministra bez bełkotu do strażaków i napisał że był trzeźwy. 🙂 🙂 🙂

Jjjbrae
16 dni temu

Świętować konstytucję, która przyczyniła się do rozbiorów Po co?

Jan
14 dni temu
Reply to  Jjjbrae

Budować i świętować otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego ? Po co jak lotniska i kolej jest u Niemca. Na szparagi dowiozą.

aneta
16 dni temu

Pan Nowak to chociaż mógłby się ubrać porządnie jak na przyszłego prezydenta przystało. Się odwalił jak na grilla u rodziny.

Panie Łukaszu, jak chce Pan nas reprezentować, to czas wyglądać jak prezydent. Aspiracje to nie wszystko.. Jak cię widzą, tak cię piszą – proszę pamiętać.

A przywitanie się z obecnym prezydentem na sam koniec i po zwróceniu uwagi przez panów przydupasów…no brak elementarnych zasad kultury.

Prezydent Bożek – dające do myślenia przemówienie. Jak zawsze z klasą.

KonstantynaPolitanczykiewiczowna
16 dni temu
Reply to  aneta

A co marynarka to zły ubiór ? Ty pewnie chodzisz wystrojona jak Beyonce

aneta
16 dni temu

Dżinsy i mokasyny to dobry ubiór na oficjalne uroczystości? Może czas zrozumieć, że pewne funkcje zobowiązują do garnituru i porządnego ubioru. Nawet pozostali Panowie od P. Nowaka potrafili się ubrać na obchody święta państwowego.
Jeśli Ciebie nikt nie nauczył, że przy pewnych okolicznościach i funkcjach należy zakładać eleganckie ciuchy, to trudno, współczuję – znaczy, że z kulturą i dobrymi zasadami jesteś na bakier.

Miś
15 dni temu

Jeszcze skarpetki mógłby sobie kupić. Tak to się chodzi na tance wieczorem, a nie na oficjalne uroczystości.

Jan
14 dni temu
Reply to  Miś

Tylko gdzie tu zatańczyć skoro mieszkańcy podziękowali pierwszemu wodzirejowi i wreszcie znikną kosztowne potańcówki.

Ola
16 dni temu

Oj, nasi wspaniali tarnobrzescy malkontenci i komentatorzy wszelkich nieistotnych spraw! Za chwile prezydent Bożek odejdzie że stanowiska i o czym Wy będziecie pisać wraz z panem „redaktorem”? 😀 chyba się zanudzicie na śmierć!
Albo trzeba będzie wziąć się za porządną pracę…
Jak Wy to przeżyjecie??

Cyrkowy Tarnobrzeg
16 dni temu
Reply to  Ola

Spoko, damy radę. Znajdzie się jakiś temat do dyskusji.

Prośba do nowego Presidento:
Proszę o ustanowienie agenta na tym forum, który będzie donosił o jakich sprawach się tutaj dyskutuje. Będziemy tu składać wnioski o poprawe funkcjonowania miasta czy tego i owego jak za poprzedniego Presidento. Ktoś musi tutaj czuwać, jak dawniej DJB, czytać wpisy i przekazywać do Wydziału Propagandy Biura Politycznego UM. Mam nadzieję, że takie powstanie 🙂

Doradca
16 dni temu

Biuro propagandy zostanie Tylko trzeba zlikwidować obecne
Bożek nie usunął niektórych Kalinkowych z kierownictwa to skończył jak skończył.

Tola
15 dni temu
Reply to  Ola

Myślisz, że PiS będzie lepszy? Poczekamy na pierwsze nominacje i już będzie o czym pisać. Może Bożek, czy Nowak to żadna różnica a zwykła podmianka.

Hanukowa
15 dni temu

Ludzie z sanepidu którzy obywatelom zafundowali reżim sanitarny ograniczając nawet wejscie do lasu dzisiaj składają hołd wolnosci. To jest jakaś farsa!!!

aneta
15 dni temu
Reply to  Hanukowa

Przypomnę, że ten reżim to Ci zafundował PiS przez ostatnie 8 lat – w tym w trakcie pandemii.

Echo Dna
15 dni temu
Reply to  aneta

idź się umyj Anetka bo w Niemczech, Austrii i Australii gdzie panowały największe restrykcje to zapewne też wina PiSu. Widać, że myślenie nie jest twoja mocną stroną dlatego latasz jak posrana pod pomniki.

łysy
15 dni temu
Reply to  Echo Dna

Takie tam były restrykcje że nakazywali tylko w maskach wchodzić do miejsc publicznych typu sklepy i restauracje ale nie zabraniali ludziom wstępu do lasów i parków jak w PL a w Holandii to nawet mieli wywalone na noszenie kagańców – byłem na zachodzie w tamtym czasie to wiem i nikt tam nie nasyłał policji i sanepidu na gastronomie

Lewak od urodzenia
15 dni temu
Reply to  łysy

A propagandowy TVP PiS tylko na okrągło robił ludziom wodę z mózgu pokazując jak to w krajach zachodniej UE ludzie posłusznie noszą maseczki i chętnie się szczepią idąc do punktów z uśmiechem na ustach

Robin
14 dni temu

Propagandowa TVP PiS to pikuś z tym co jest teraz tv(n)1, tv(n)2 i tv(n)info. Nie oglądałem tej neotelewizji od czasu gdy ją bezprawnie przejął Tusk. Dziś włączyłem aby zobaczyć skutki wczorajszych burz. Nie wierzyłem własnym uszom i oczom.
Jak zdrowi ludzie na umyśle mogą to oglądać ?! Dobrze ze Hitler nie miał takiej propagandy i Putin też nie ma.
Ludziska wyłączcie telewizję Tuska a włączcie własne mózgownice. Myślenie nie boli…
Ps. Oczywiście o burzach nic się nie dowiedziałem.

Ewa
15 dni temu
Reply to  aneta

W punkt

Paweł
14 dni temu
Reply to  Ewa

Reżim to będziesz miała jak oszołomy z uni każą Ci się trawą podcierać bo według nich produkcja papieru toaletowego jest szkodliwa dla środowiska.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content