Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Jest nowa koncepcja galerii w centrum. Konserwator nie zgadza się na budowlę (video HD)

Kwiecień 10, 2017 6:08 PM

Kino, restauracja, parking i oczywiście sklepy – to wszystko może mieścić galeria handlowa, którą inwestorzy chcą wybudować w centrum Tarnobrzega, na placu przy ulicy Sikorskiego. Przeciwko galerii usytuowanej w strefie konserwatorskiej jest miejski konserwator, zaś prezydent Kiełb składa dziś gwarancje, że ta galeria w Tarnobrzegu powstanie.

W konferencji zwołanej przez prezydenta miasta, udział wzięli  inwestorzy z Libero Park sp. z o.o., którzy chcą wybudować galerię w Tarnobrzegu. W pierwszej wersji miał być to mniejszy obiekt, obecnie jest zaś mowa o budynku o powierzchni około 15 tys. m2.

- Po konsultacjach z potencjalnymi najemcami stwierdziliśmy, że będzie to obiekt większy od tego który zakładaliśmy. Chcemy żeby mieściły się tam również restauracja i kino. Jeśli chodzi o ewentualnych najemców, to byliby to reprezentanci najlepszych marek dostępnych na rynku, których nie ma w Tarnobrzegu – tłumaczył jeden z inwestorów.

- Projekt zakłada m.in. przywrócenie do życia ulicy Dominikańskiej, czyli połączenie jej z pasażem wewnątrz galerii, aby to wnętrze służyło przestrzeni publicznej, gdzie nie tylko można byłoby posiedzieć, ale również organizować różne imprezy – dodaje.

Szacowany koszt budowy obiektu waha się w granicach 55-60 mln zł. W galerii zatrudnienie znalazłoby około 400 osób. A jakie będą ewentualne korzyści dla budżetu? – Roczny przychód z takiego obiektu to jest kilkaset tysięcy złotych dla miasta – wyjaśniał prezydent Kiełb.

INWESTORZY: TRUDNO MÓWIĆ O OCHRONIE KONSERWATORSKIEJ PUSTEGO PLACU, NA KTÓRYM NIE MA NIC

- To miejsce jest idealne na tego typu budowę – przekonywali dziś inwestorzy, którzy posiadają prawomocne decyzje o warunkach zabudowy. Jak przyznają jednak, „problem stanowi konserwator”:

- Pan konserwator nie tylko oprotestował nasz projekt ale również wydał decyzję odmowne, w trybie który uniemożliwiał odwołanie do konserwatora wojewódzkiego tylko do Ministerstwa Kultury. Tam zostało to odrzucone

- Jeśli chodzi o pana konserwatora, to nie może być tak, że jest jeden pan który mówi co ma tu być i jego słowo jest najważniejsze (…) Nie dotrzymuje żadnych terminów, odwołuje się kiedy chce, robi co chce. W trakcie rozmowy powiedział, że na pewno za jego czasów taki obiekt tutaj nie powstanie (…) Pan konserwator w naszej rozmowie wskazywał inne grunty prywatne na których my powinniśmy zainwestować

- Trudno mówić o ochronie konserwatorskiej pustego placu, na którym nie ma nic. Problemem jest to, że ktoś kiedyś wpisał ten teren i pan konserwator czuje się zupełnie bezkarny (…) To jest kuriozalne żeby to blokować (…) My chcemy się z panem konserwatorem dogadać, mamy zespół architektów który może te koncepcje dostosować do wymagań pana konserwatora, oczekujemy po prostu otwarcia z drugiej strony a nie postawy „Nie bo nie”

G. KIEŁB: KONSERWATOR ZAPOWIADA CIĘŻKI BÓJ ALE POWALCZYMY O TO BY GALERIA POWSTAŁA

Mimo negatywnej opinii konserwatora, galeria została wpisana do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, które jest dokumentem określającym politykę przestrzenną miasta oraz koordynującym działania samorządu w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miasta.

- Do dziś można składać uwagi do studium, taka uwaga została zgłoszona, i studium zostanie uchwalone, niezależnie od opinii konserwatora. Co dalej?  Mamy mocne argumenty, chcemy najpóźniej w czerwcu wyłożyć dokument do publicznego wglądu i jak najszybciej przeprowadzić procedurę jego uchwalenia – mówił prezydent G. Kiełb.

- Próbuję umówić się do pani konserwator wojewódzkiej i porozmawiać o pracy konserwatora – kierownika delegatury w Tarnobrzegu i nie ukrywam, że jeżeli nie dojdziemy do porozumienia to będę walczył o to, żeby pan konserwator na swoim stanowisku nie pozostał, bo niestety jest hamulcowym jeśli chodzi o pewne rzeczy – dodał.

SZCZEGÓŁY W MATERIALE VIDEO. ZAPRASZAMY

Rozmowa z Dominikiem Komadą, kierownikiem Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnobrzegu w sprawie budowy galerii w centrum Tarnobrzega znajduje się tutaj

Załączone fotografie przedstawiają jedynie wstępne projekty galerii.

foto&video: Piotr Morawski

29 Responses to Tarnobrzeg: Jest nowa koncepcja galerii w centrum. Konserwator nie zgadza się na budowlę (video HD)

  1. kokoszka Odpowiedz

    10 kwietnia 2017 at 20:35

    Niech Pan Wielmozny Konserwator zajmie sie otwieraniem konserw.

  2. fakty Odpowiedz

    10 kwietnia 2017 at 22:39

    Ma byc wielka? Wieksza?15 tys m2 ? I o to taka rozróba.O galeryjke w upadajacym miescie . Dla porownania w Stalowej Woli galeria Vivo gdzie w ostatnia sobate i niedziele znalezienie wolnego miejsca parkingowego to zabawa na godzine krazenia a parametry Galeri Vivo ?
    Obiekt przy Chopina , Podskarpowej , Poniatowskiego to parterowy gmach, który został zrealizowany w Stalowej Woli. Budowa galerii handlowej Centrum Handlowe VIVO! wystartowała w październiku 2014 i trwała 13 miesięcy. Całkowita powierzchnia tego sklepu równa się 100 tys. m2, z czego największą część zajmują 83 lokale handlowo-usługowe – blisko 33 tys. m2.
    Wiec przestancie juz podniecac sie tym badziewiem .O jakich markach gosc marzy .Moze powie Buuuuuuu .

    http://www.urbanity.pl/podkarpackie/stalowowolski/stalowa-wola/centrum-handlowe-vivo,b9443

    • ja Odpowiedz

      11 kwietnia 2017 at 08:58

      I cały zysk jest odprowadzany do Austrii, natomiast pozostałe polskie obiekty w Stalowej świecą pustkami! Poza tym czy coś większego może się tam zmieścić? Zawsze warto używać mózgu!

    • cxzwsda Odpowiedz

      11 kwietnia 2017 at 11:04

      I na wuj nam taki wielki moloch? Z opisu jasno wynika, że to 15k będzie miało wszystko, co potrzeba a robienie czegoś na zastaw się a pokaż się mogą sobie śmiało robić w rowerowie przy okazji niech do reszty wykończą lokalnych mikro biznesmenów. Jak to vivo w ogóle wygląda? jakby wszystkie jakie stalszmity połączyć w jeden? No ludzie.

  3. Urszula Odpowiedz

    10 kwietnia 2017 at 22:43

    A ja uwazam ze w tym miejscu nie galeria ale plac rekreacyjny spelnilby bardziej swoja role !!!! a tak aby odpoczac trzeba nad jezioro albo na drugi koniec miasta sie doczolgać. A skoro jest teren wpisany w ochrone konserwatora to istnieje ku temu powod i nalezaloby sie dowiedziec jaki i dopiero planować co tam powstanie . Tak wybudowac kolejne sklepy ktorych w Tarnobrzegu jest po dziurki w nosie . Bys sie panie prezydencie ze za rozwoj produkcji zamiast bezsensownych uslug wziął. !!!….

    • inzynier Odpowiedz

      14 kwietnia 2017 at 00:29

      Rozumiem ze ma Pani inwestorow ktorzy beda stwarzali miejsca pracy produkcyjne ? Wogole to wie Pani skad sie biora tacy inwestorzy ? skad wogole sie biora miejsca pracy w przemysle ? czy to jest w gesti prezydenta budowac zaklady produkcyjne ? czekam na konstruktywne odpowiedzi bo widze ze ludzie w 2017 roku nie wiedza skad biora sie miejsca pracy ..

      • abdaca Odpowiedz

        14 kwietnia 2017 at 13:40

        Osobie z wyższym wykształceniem nie godzi się używać chwytów erystycznych. Inżynier powinien rozmawiać o konkretach, a nie operować frazesami. To tyle z uwag.
        Zgadzam się z Panią Urszulą – tam byłoby świetne miejsce na swoisty park miejski. Zadbać o nasadzenia, może jakieś ławeczki, utwardzenie ścieżek i naprawdę byłoby bardzo przyjemne miejsce – nie trzeba dużo.
        Miejsca pracy taki moloch nie wygeneruje (raczej zbilansuje się to z zamkniętymi sklepikami), a plac nie nadaje się pod jakąś firmę produkcyjną z racji umiejscowienia.
        Miasto dysponuje pewnymi obiektami, które drobnym przedsiębiorcom może wynająć na lepszych lub gorszych zasadach, przez co bezpośrednio wpływa na okoliczny rynek. Pomieszczenie może być wykorzystane do różnych celów, a do produkcji niektórych rzeczy wcale nie potrzeba dużo miejsca.

        • xxx Odpowiedz

          14 kwietnia 2017 at 16:53

          Najpierw trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz – tereny te nie są miasta więc miasto może sobie marzyć o zrobieniu tam czegokolwiek. Swoją drogą nie uważam, że teren między głównymi drogami w Tarnobrzegu byłby dobry na tworzenie parku. Więc jeśli ktoś obiecuje 400 miejsc pracy to raczej trzeba dziękować a nie kwękać jak to Polak po forach. Wypisywać brednie każdy potrafi gorzej jak przychodzi coś zrobić. Wtedy jakoś mniej chętnych.

  4. Felek Odpowiedz

    10 kwietnia 2017 at 23:21

    Tereny rekreacyjne masz kobieto nad Wisłą, w Zwierzyńcu nie wspomnę o jeziorze. W oparach benzyny chcesz wypoczywać i truć dzieci? A może jeszcze baobaby ci zasadzić i ze dwa goryle sprowadzić?
    Galeria byłaby OK, konkretne miejsce i wizytówka miasta, a tak, to chaszcze straszą i anonimowi absztyfikanci.

    • Olo Odpowiedz

      10 kwietnia 2017 at 23:45

      Galeria musi być a Komadę wysłać za zardzewiały płot poseji Lucja czy jak tam się ten włoski przekręciarz nazywa, który sprofanował secesyjną kamienicę czego pan Komada zdaje się nie dostrzegać. Pamiętam jak tej konserwie mieniącej się Konserwatorem przeszkadzała stacja Shell bo rzekomo zasłaniała panoramę zamku, ale gdy pojechał na sponsorowaną wycieczkę to po powrocie już przestała zasłaniać.

  5. brzoza Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 00:17

    A kto zgłosił taką uwagę do projektu Studium w ostatnim dniu składania uwag? Skoro jest taka uwaga, to znowu się wszystko przeciąga w czasie, bo znowu będzie musiało być wyłożenie…a ruszyły konsultacje miejscowych planów.. a miejscowych planów nie może być bez Studium…dziwne..

  6. greg Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 00:40

    no. moje zdanie takie, że jeśli wielmożny konserwator to faktycznie jakiś przygłup (tak wynika z opisów z materiału), z którym ni cholery nie da się cokolwiek mądrego pobudować, to najpierw należy jego zutylizować.
    no. super. tak czy inaczej – jak słusznie pisze @fakty – gówno nie galeria; hala targowa 2 lub park handlowy 3.
    Czemu ja sie dziwię?!?; jakie miasto – taka i “”galerja”"…

  7. brzoza Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 08:35

    Konserwator to faktycznie porażka – to co powinien “konserwować”, to już się rozpadło – np. stary młyn, albo waląca się kamienica w rynku, gdzie była kiedyś “Tarnobrzeska” czyli historia naszego miasta.

    Ale też co do tej nieszczęsnej galerii, to czy na prawdę jest tak, że jakaś galeria ma stanowić o statusie miasta? Przecież to niedorzeczne, no chyba, że obecność sklepów ma być wyznacznikiem statusu miasta – ale to żenada.
    Czemu się wszyscy uparli na jakąś galerię? Jak się na to z boku patrzy, że za punkt honoru niektórzy obrali sobie zbudowanie tam galerii to jest to żałosne.Miejsce trzeba zagospodarować, ale kamieniczki z częścią handlowo-usługową na parterze byłby bardziej pasujące do tego miejsca kameralnego, a tego chce konserwator, a nie obiektu wielkopowierzchniowego i tu go rozumiem. To nie jest tak, że wszyscy mieszkańcy chcą tam galerii.
    A co z budynkiem “Sokoła” czyli starego kina “Wisła” wybudowanego za pieniądze tarnobrzeżan ze składek? Co miasto i konserwator w tej kwestii robią?Będziemy się jarać jakąś galerią, a nie zadbamy o to co mamy cenne.

  8. Jacek Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 08:36

    “to będę walczył o to, żeby pan konserwator na swoim stanowisku nie pozostał, bo niestety jest hamulcowym jeśli chodzi o pewne rzeczy” – nie spodziewałem się tego po Kiełbie.
    Inwestorzy nadają na konserwatora, Prezydent grozi. Poprzedni włodarz miasta też się z nim nie zgadzał. Podajcie w końcu jakie wymagania chce narzucić konserwator inwestorom?
    Każdy rozgarnięty wie, że chcieliby wybudować najtańszym kosztem. Może w tym jest problem, a nie w stanowisku konserwatora?

  9. Tykon Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 10:32

    Wyjebac konserwatora na zbity pysk z roboty. Żeby takie miejsce w centrum miasta swiecilo pustkami i zupelnie nic tam nir bylo tylko bylo zsrosniete chwastami to wstyd.

  10. Ament. Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 10:54

    Za jaja i na latarnię tego relikta przeszłości pożal się konserwatora

  11. krok Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 11:04

    Ciekawe kto będzie kupował w tej galerii? Emeryci ?

    • Olo Odpowiedz

      13 kwietnia 2017 at 22:46

      niech cię o to czerep nie boli bo pierwszy będziesz lizał klamkę

  12. bazyli Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 11:56

    Tam powinny powstac kamieniczki z malymi sklepikami i skwer a nie pieprzona galeria.Brawo konserwator

    • noszkurrrr Odpowiedz

      11 kwietnia 2017 at 12:22

      Przecież masz to samo na placu Bartosza.

    • xxx Odpowiedz

      14 kwietnia 2017 at 16:56

      A kto Ci te kamieniczki wybuduje ??? Jak wspomniałem teren nie miasta a chętnego na stawianie kamieniczek jakoś nie ma. Lepiej niech dalej tak chwast rośnie i wiatr hula a towarzystwo przynajmniej dalej będzie miało gdzie pić i sikać.

  13. alusia Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 13:34

    Ludzie, ta cała Galeria to pic. Nikt normalny nie będzie inwestował w Tarnobrzegu. Mam obawy, czy prezydent nie dogadał się z konserwatorem aby ten celowo blokował inwestycję, której nawet sam inwestor nie chce. I tym sposobem na wybory prezydent powie, że chciał, inwestora miał a konserwator nie dał. I tak w grajdole Tarnobrzeg nie będzie galerii bo nie ma zapotrzebowania na sklepy w mieście, które niedługo będzie liczyć zaledwie 30 tysięcy mieszkańców.

    • Olo Odpowiedz

      13 kwietnia 2017 at 22:47

      nie kupuj kondomów do będzie nas więcej

  14. tork Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 16:39

    Pewnie że pic.
    Na marginesie: kogo kolejnego będzie zwalczał mściwie panujący? od początku jego kadencji jakaś taka nieustająca wojna

  15. Janusz Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 20:07

    Jakoś podobny nowoczesny obiekt wybudowano kilka lat temu przy placu Piłsudskiego w Warszawie i inny nowoczesny obiekt przy pl.Zamkowym.To też są strefy konserwatorskie czyli jednak można.Albo Komada jest staroświecki albo dziwak.

  16. konserwa Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 at 22:17

    To fascynujące że w XXI wieku buduje się jeszcze zabytki i to w centrum miasta. Pewnie bloki 10-cio piętrowe na Sikorskiego już są zarejestrowane jako skansen wielkopłytowy.

    • greg Odpowiedz

      12 kwietnia 2017 at 00:05

      brawo @konserwa! celnie!
      ktos tu powinien sie puknac w czolko!