Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Drwale powrócili…Kolejne „łyse placki” straszą w lesie Zwierzynieckim (fotoreportaż)

Listopad 13, 2017 5:50 PM

W połowie października br. do lasu Zwierzynieckiego powrócili drwale. Efektu ich działań nie można przeoczyć, wycięli bowiem kolejne obszary i tak mocno wyeksploatowanego lasu w Tarnobrzegu.

Jesienna wycinka objęła swym zasięgiem obszar liczący około 70 arów. Wszystko odbyło się zgodnie z Planem Urządzania Lasów z 2012 roku, przyjętym przez gospodarza tego terenu, czyli Nadleśnictwo Nowa Dęba. – Wycinaliśmy dęba czerwonego, zaś miejsca wycinki, na wiosnę przyszłego roku zalesimy naszym rodzimym dębem – wyjaśnia nadleśniczy Kazimierz Kopeć w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl. – W bieżącym roku musieliśmy przeprowadzić wycinkę, ponieważ mieliśmy już sporządzone plany i nie mogliśmy się z nich wycofać – dodaje.

Przypomnijmy, prace na terenie lasów państwowych przebiegają zgodnie z Planem Urządzania Lasu na lata 2013-2022, zatwierdzonym przez Ministra Środowiska. Zakłada on na obszarze lasu w Zwierzyńcu wycinkę niemal o 100% większą od tej, która miała miejsce w poprzednim dziesięcioleciu. Czy las w Zwierzyńcu czeka więc armagedon? Czas pokaże. W marcu br. po społecznych protestach dotyczących wycinki w lesie i rozmowach o wyłączeniu tego terenu z gospodarki leśnej i przekształcenia go w park lub las miejski w celu zastopowania wycinki, pojawiło się światełko w tunelu.

- Jest deklaracja nadleśniczego, że ta wycinka będzie mniejsza niż w Planie Urządzania Lasu – informował wtedy prezydent Tarnobrzega. – Taka deklaracja padła, a jej świadkami byli obecni na spotkaniu radny Leszek Ogorzałek oraz Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, pani Paulina Długoń – dodał.

- Te masy podane w Planie Urządzania Lasu nie są obowiązkowe  – tłumaczył wówczas w rozmowie z naszym portalem nadleśniczy K.Kopeć. – Nie jestem w stanie na tę chwilę powiedzieć ile to będzie, gdyż te masy wylicza się co roku.  To nie jest tak, że my coś musimy, to wszystko będzie przebiegać w zależności od potrzeb, może być np. huragan i te masy z tego będą wynikać  – dodaje.

Jak dziś przyznaje w rozmowie z naszym portalem szef nowodębskiego nadleśnictwa, po społecznym oddźwięku i nagłośnieniu w mediach wycinki w Zwierzyńcu inaczej patrzy na ten las. – Rozumiem, że mieszkańcy chcą mieć ładny las a nie plantację drzew. Aby Zwierzyniec był bardziej przyjazny mieszkańcom poprawiliśmy drogę prowadzącą przez las  – mówi dodając, iż w przyszłym roku nadleśnictwo nie planuje żadnej wycinki w lesie.

Czy jednak jeden rok bez wyrębu, ma istotne znaczenie dla przetrwania lasu?…

foto: Piotr Morawski

25 Responses to Drwale powrócili…Kolejne „łyse placki” straszą w lesie Zwierzynieckim (fotoreportaż)

 1. mieszkaniec Tarnobrzega Odpowiedz

  13 listopada 2017 at 19:56

  Bardzo źle to wygląda. Przez rok nie będą ciąć ale przez rok las nie urośnie z powsadzanych patyczków :(

 2. działkowicz Odpowiedz

  13 listopada 2017 at 20:38

  Idąc na działką często zahaczam o las. Łza się w oku kręci gdy widzę wycinkę i to co leśnicy zostawiają z naszego pięknego lasu. Dla nich to plantacja jak każda inna. Dla nas, mieszkańców to miejsce spędzania wolnego czasu, miejsce odpoczynku.

 3. tarnobrzeżanin Odpowiedz

  13 listopada 2017 at 21:16

  zdj. nr 96 nadleśnictwo kuriozalnie pokazuje 13 zalet lasu a właśnie sami zniszczyli co najmniej 11 z nich.

  • Jan W. Odpowiedz

   14 listopada 2017 at 09:35

   Jest mi bardzo przykro, że w pogoni za pieniędzmi i zyskiem z tych 13 zalet dwie są najważniejsze: dostarczyciel drewna oraz praca czyli wysokie pensje leśników. Cieszyć może fakt, iż z dojrzałością lasów dojrzała również duża część społeczeństwa, której nie podobają się masowe wycinki w naszych lasach. Nie samymi pieniędzmi człowiek żyje.

 4. miwszkaniec Dzikowa Odpowiedz

  13 listopada 2017 at 21:24

  Rodzi się pytanie czy władze coś w tym temacie zrobiły? Żadnego Radnego to nie rusza? wybory już za rok! zapamiętamy tą bezczynność!

 5. Abcd Odpowiedz

  13 listopada 2017 at 21:47

  Chory kraj.To co sie wyczynia z lasami to jest kryminał.Jestem grzybiarzem.Zbieram w Żupawie i Krawcach.Kiedy w tym roku przyjechalem na miejsce to nogi sie pode mną ugięły.Miałem problem żeby sie odnaleźć.Wielkie połacie wykarczowane i to w moich ulubionych miejscach.Tnie się wszędzie na potęge.Nie tylko w rejonie Tarnobrzega ale również Stalowej Woli i Mielca.Niech sadzą specialne lasy pod wyręb,jeśli juz na prawde muszą a nie karczują stare.Patologia

 6. Jan W. Odpowiedz

  14 listopada 2017 at 09:29

  Budując dom w bliskiej okolicy pięknego zwierzynieckiego lasu nie tak wyobrażałem sobie jego przeznaczenie. Kilkanaście lat temu ten las był praktycznie cały lasem z drzewostanem ponad 100 letnim lub zbliżającym się do 100 lat, można to było sprawdzić na stronie banku danych o lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy Te piękne stare dęby mogły żyć i cieszyć oko mieszkańców spokojnie przez kolejne 100-200-300 lat. Mam wielki żal do władz miasta. Wcześniejsze władze nic nie robiły a obecne zrobiły niewiele i to nie z własnej woli lecz pod naciskiem mieszkańców i mediów.

 7. Zigi Odpowiedz

  14 listopada 2017 at 11:28

  Kiedy wytną ostatnie drzewo …., wtedy może się zorientują że mamony nie da się jeść.

 8. brzoza Odpowiedz

  14 listopada 2017 at 12:01

  W 2018r.nie będzie wycinki, ale to cisza przed kolejną burzą, ponieważ w 2019r. jest planowana wycinka starodrzewu. Resztek ponad 100 letnich dębów, które nadal chciałyby żyć, ale już NIGDY ich nie będzie.

  Plany na 2019r. dotyczą obrębu 163i gdzie Plan urządzania lasu (PUL) zakłada 100% pozyskania, obrębu 163b, gdzie PUL zakłada 90% pozyskania oraz obrębu 163Af gdzie PUL zakłada 50% pozyskania. W banku danych o lasach można sobie sprawdzić co rośnie w tych obrębach. Starodrzew. Dęby przekraczające wiek 147 lat. To jest po prostu zbrodnia.

  Leśniczy mówi, że masy nie są obowiązkowe, ale rębnie czyli obręby przewidziane do wycinki już tak, więc i tak wejdą drwale na obszary ze starodrzewem.
  I nikogo to nie obchodzi, poza grupką mieszkańców , którzy od jakiegoś czasu nagłaśniają sprawę. Ale co oni mogą? Możemy się przykuć. I pewnie w 2019r. tak zrobimy.Bo nie będzie innego wyjścia, żeby uratować choć kilka stareńkich, pięknych drzew.
  Pan Nadleśniczy dostrzega, że las jest dla ludzi ważny, to już coś. To teraz czas na wykazanie się odwagą i podjęcie kroków żeby jeszcze coś z niego zostało.
  O samorządowcach z prezydentem na czele już nic nie napiszę. Rachunek wystawię w nadchodzących wyborach.To koniec Zwierzyńca za przyzwoleniem i zaniechaniem tych, którzy mogli jednak coś zrobić, bo sprawując władzę powinni słuchać głosu mieszkańców.

  • sosna Odpowiedz

   14 listopada 2017 at 20:36

   Daj Boże w 2019 nową władzę, która podejdzie do tematu naszego Zwierzyńca rzeczowa albo będzie kocioł.

   • sosna Odpowiedz

    14 listopada 2017 at 20:38

    a gdzie w 2019… już w 2018 bo za rok wybory !

 9. Wasyl Odpowiedz

  14 listopada 2017 at 15:40

  Po co Kiełb będzie zajmował się lasem zwierzynieckim jak jego interesuje tylko galeria i tylko on forsuje jej budowę robiąc tarcia z konserwatorem Komadą. Ta tarnobrzeska galeria tak w ogóle to komu jest potrzebna jak starając się o pracę której w Tarnobrzegu brak a młodzi uciekają z tego miasta . Tyle miało być miejsc pracy , tyle firm na strefach a tu gówno i jeszcze niech wytną las to nie będzie już tak naprawdę gdzie spacerować nie mówiąc o świeżym i nie zanieczyszczonym powietrzu . Większość miast Podkarpacia ma obwodnice a Tarnobrzeg jak zwykle przy opieszałości prezydenta obietnicę na XXII wiek i to samo z obietnicami w mieście choćby koło dzikowiaka x przejściami. W miescie smród , brud i ubóstwo tyle potrafi władza i znowu będą obiecanki przed wyborami a po nich oleje się wyborców.

  • urzędnik Odpowiedz

   14 listopada 2017 at 16:02

   Pod koniec kadencji nie będzie szczania po kątach w mieście, wyszczasz się w kiblu miejskim za ponad pół miliona złotych. Mają rozmach s…

 10. Marek Odpowiedz

  14 listopada 2017 at 22:06

  Ktoś wie jak i kto odwołuje nadleśniczego? bo się mu należy za to co zrobił z tym lasem !!!

 11. Mieszkaniec Odpowiedz

  14 listopada 2017 at 22:28

  Piotrek i drodzy forumowicze. Zrozumcie, że ten las jest lasem GOSPODARCZYM!!!!! Jak macie z tym problem, to idźcie przywiążcie się do drzew, ciekawe, czym ludzie będą ogrzewać domy…Piotrek jesteś potwornie nierzetelny. Sam widzisz, że w miejsce wycinki są posadzone nowe drzewa. Mało tego, myślicie, że to na deski czy parkiety? otóż nie. To drewno opałowe, ponieważ zwierzyniec jest „lasem mokrym” to i zważcie, jak pokrzywione są drzewa. Piotrek, może jeszcze idź napisz o kotłowni nieopodal lasu, bo pali węglem, ale dzięki temu masz ciepło w domu! Dwa – co ma Kiełb i samorząd do lasu? Nic. Weźmie las pod skrzydła i zarżnie w długach gminę? Pomyślał ktoś ile kosztuje utrzymanie, ubezpieczenia? Narzekacie na stan dróg, to jeszcze niech weźmie las, to już budżet padnie na pysk…Piotr i ludzie – uczcie się uczciwej ekonomi. Pisz prawdę tak, jak jest. A nie w obronie lasu, zupełnie bezsensownie, pomyśl, że część tego drewna pójdzie nie tylko na handel, ale do MOPRów, GOPsów itd i otrzymają je ludzie potrzebujący, starzy, którzy ogrzewają się nim w zimie. Otwórz horyzonty, nie ograniczaj się li tylko do obrony, a jak chcesz bronić, to zorganizuj akcję protestacyjną i jedź do nadleśnictwa, albo z aktywistami przypnijcie się do drzew. A wy ludzie nie mieszajcie w to samorządu, bo już wystarczająco jest obciążony. I nie zżymajcie się na Kiełba, bo to kompletnie nie jest w jego kompetencji – poczytać proszę ustawę o samorządzie terytorialnym! I Tobie Piotrze też radzę sięgnąć po akty prawne…ale nie, lepiej napisać artykuł, a forumowicze niech jadą jak po „burej suce”…dramat.

  • do urzędnika UM Odpowiedz

   15 listopada 2017 at 09:56

   Drogi urzędniku UM broniący brak skutecznych działań prezydenta Kiełba i zapewne swojego status quo. Po pierwsze utrzymanie lasu – to praktycznie zerowy koszt gdyż mądre dziecko dziś wie, że las rośnie sam. Im mniej ingerencji człowieka tym piękniejszy, bardziej naturalny las. Inaczej rzecz ma się z plantacją leśną, którą trzeba wyprowadzić. Drewna w lasach gospodarczych oddalonych od wsi i miast jest pod dostatkiem więc argument, że musimy wycinać Zwierzyniec(otoczony miastem) aby mieszkańcy mieli ciepło w domu o kant d. rozbić. Co ma samorząd do nie swojego lasu? Hymm chyba powinien mieć, mieszkańcy korzystają z niego tak samo jak mieszkańcy będą korzystać z galerii powstałej na prywatnym terenie. Na tym prywatnym terenie nie powstanie galeria taka jaką by chciał inwestor tylko taka na którą zgodzi się prezydent i urząd miasta. Czyli miasto jak chce lub musi ma wpływ na to co dzieje się nie na jej gruncie. Urzędnik również czepia się autora artykułu, w którym wszystko jest napisane, same fakty, jest wycinka będą nasadzenia itp. Widać boisz się o swój cieplutki stołeczek. Mieszkańcy mają prawo być niezadowoleni. A prasa ma pisać i pokazywać fakty bo taka jest jej rola.

 12. ekoterrorysta Odpowiedz

  15 listopada 2017 at 07:18

  to czas by była w mieście kotłownia gazowa,która podłączy wszystkich tych co palą właśnie owym drewnem w piecu i czas by podłączeni do tej sieci byli wszyscy ci truciciele na wszystkich osiedlach,którym nie przeszkadza palenie śmieciami,oponami i innymi odpadami.
  i od tego jest prezydent by o tym myślał i przygotował rozwiązania a nie zajmował się tylko administracją urzędu i zdjęciami z działkowiczami.odpowiedzialny prezydent a nie malowany.

 13. Mieszkaniec Odpowiedz

  15 listopada 2017 at 08:27

  Przecież masz koło Górnika gazową. A cz emu nie idzie? Bo gaz za drogi!wówczas jakby chodziła gazowka to w blokach by ludzie wymarzli takie by były rachunki. Następny mądry na forum….

 14. proboszcz Odpowiedz

  15 listopada 2017 at 08:52

  PiS robi wszystko co może by w razie wojny partyzanci nie mieli gdzie się schować. Sprytne zagranie sterowane przez ruskie służby. Przy okazji polaczki się między sobą pokłócą i to też ruskiej propagandzie się przysłuży.

  • ekoterrorysta Odpowiedz

   15 listopada 2017 at 08:56

   gdyby to nie były takie ciołki to ktoś by pomyślał,że to tylko rosyjska agentura ale zdaje się,że to tylko usłużni idioci putina.

 15. ekoterrorysta Odpowiedz

  15 listopada 2017 at 08:54

  zatem trujmy się smogiem i całą resztą a w Polsce niech umiera 50 tysięcy ludzi rocznie a kilkaset tysięcy niech dalej choruje i skraca sobie życie bo gaz jest za drogi.

 16. brzoza Odpowiedz

  15 listopada 2017 at 09:22

  Mieszkańcu,
  Zwierzyniec posiada status lasu OCHRONNEGO! Nie jest to las gospodarczy!

  Poniżej przytaczam fragment z Planu Urządzania Lasu – str. 54 elaboratu:
  „Kategorie ochronności
  Lokalizację lasów ochronnych przyjęto na podstawie Zarządzenia nr 92 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Nr 92 z dnia 25.11.1993 r. i Zarządzenia Nr 273 MOŚZNiL z dnia 29.12.1995 r. aktualizującego powierzchnię lasów ochronnych pozostawiając lokalizację z Zarządzenia Nr 92 bez zmian.

  Tabela 30. Zestawienie lasów ochronnych
  Obręby
  Wyszczególnienie Buda Stalowska Dęba Babule Nadleśnictwo
  Powierzchnia w ha
  1. Lasy wodochronne 999,85 2858,58 3858,43
  2. Lasy w granicach administracyjnych miast i wokół nich
  2612,91 223,23 2836,14
  3. Lasy o szczególnym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa Państwa 2166,42 6987,11 9153,53
  Ogółem lasy ochronne 5779,18 6987,11 3081,81 15848,10
  Wg Zarządzeń Nr 92 z 1993 r. i Nr 273 z 1995 r. Ministra OŚZNiL
  5769,00 6996,00 3084,00 15849,00

  Lasy ochronne wg planu urządzenia lasu na lata 2003-2012
  5808,43 6959,10 3082,27 15849,80″

  Owszem jest to tez sprawa prezydenta i samorządu.
  Gdyby były faktyczne naciski i skuteczne ze strony samorządu, bo jest to teren w granicach administracyjnych miasta zarządzany przez Lasy Państwowe, to być może druga strona czyli Lasy musiałaby skorygować jednak swoje plany.

  Do drzew się przywiążemy, żeby była jasność w 2019r. jak przyjdą po 150 letnie dęby, które według Ciebie mogą spokojnie iść na opał. Ręce opadają na takie myślenie…

  • Mieszkaniec Odpowiedz

   18 listopada 2017 at 14:27

   Jak spadnie ci cegla na łeb to tez prezydenta wina? A się od Przywiązuj to będę się śmiał jak Cię będą ściągali to się dopiero usmieje.

 17. ekoterrorysta Odpowiedz

  15 listopada 2017 at 09:36

  miejmy nadzieję,że tą propisowską szajkę z Lasów Państwowych też ktoś przywoła do porządku i da po łapach za wcielanie szyszkowych marzeń.a dywidendę przedsiębiorstwa weźmie skarb państwa nie pójdą na wytworne siedziby LP i do kieszeni samych leśników.basta.

 18. Mieszkaniec Odpowiedz

  16 listopada 2017 at 12:03

  Krotko: debile. No normalnie debile. Zobaczcie co podpisał Pawlak a PiS podtrzymuje – mała podpowiedź głąby – gaz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>