Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: W Centrum Natura 2000 „przemówiła” 155 letnia sosna

Luty 14, 2018 7:11 PM

Kolejny raz z ciekawą inicjatywą wychodzą pracownicy tarnobrzeskiego Centrum Promocji Obszaru „Natura 2000″. O minionej historii „opowiada” 155 letnia sosna wejmutka, której fragment pnia umieszczony został w siedzibie placówki.

Jedyne w swoim rodzaju kalendarium, oparte jest na niemal metrowej średnicy plastrze pnia sosny wejmutki, która rosła w parku w Dzikowie i obumarła z przyczyn naturalnych w 2014 r. Wiek drzewa szacowany jest na ok. 155 lat, dlatego też na jego przekroju możemy przeanalizować lata wydarzeń zarówno związanych z ochroną przyrody w Polsce, jak i daty wydarzeń związanych bezpośrednio z Tarnobrzegiem.

- Drzewo zostało najprawdopodobniej posadzone w czasie przebudowy zamku i parku przez Franciszka Marię Lanciego w połowie XIX w. Pamięta więc czas Powstania Styczniowego, odsłonięcie pomnika Bartosza Głowackiego, obie wojny światowe, pożar Zamku, jak również wszystkie wydarzenia związane z obecnie realizowaną ochroną przyrody w Polsce czyli daty utworzenia wszystkich parków narodowych, uchwalenie pierwszej ustawy o ochronie przyrody, utworzenie Ligi Ochrony Przyrody – tłumaczy Konrad Niedźwiedź, kierownik placówki.

- Przekrój pnia robi wrażenie. Bardzo wyraźne są słoje przyrostów rocznych. Zadziwiające jest, jak długowieczne są drzewa i ile czasu trzeba czekać na wzrost tak pokaźnego okazu dodaje.

Pomysł na utworzenie niecodziennego kalendarium zrodził się w momencie, kiedy miasto uzyskało zgodę na usunięcie martwego od trzech lat drzewa. – Sosna ta zaczynała stwarzać już zagrożenie wykrotem – tłumaczy kierownik Centrum. – Plaster pnia z dolnej części posłużył do utworzenia kalendarium, natomiast kłoda pozostanie na terenie parku. Dzięki temu każdy odwiedzający park będzie mógł zobaczyć „drugie życie” martwego jedynie z pozoru, drewna w obiegu przyrodniczym – dodaje.

foto&źródło: RCPO Natura 2000 „Tarnobrzeska Dolina Wisły”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>