Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Miejskie uroczystości z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja (fotoreportaż oraz video HD)

Maj 3, 2018 1:46 PM

3 maja to dzień uroczyście obchodzony w każdej miejscowości w Polsce. Upamiętnia on uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku.

Uroczystości w Tarnobrzegu zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele Ojców Dominikanów, po której na placu pod pomnikiem Bartosza Głowackiego odbyła się manifestacja patriotyczna. Po hymnie odegranym przez Tarnobrzeską Orkiestrę Dętą oraz wystąpieniu p.o. prezydenta Tarnobrzega Kamila Kalinki przyszedł czas na część artystyczną, o którą w tym roku zadbali uczniowie z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica.

Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów i oddaniu hołdu przez poczty sztandarowe, uczestnicy przemaszerowali na plac dr. Antoniego Surowieckiego, gdzie złożyli wiązanki kwiatów pod popiersiami Juliusza Tarnowskiego i mjr. Hieronima Dekutowskiego.

Od godziny 15 do godziny 20 na placu Bartosza Głowackiego odbędzie się Tarnobrzeska Majówka, w trakcie której wystąpią: Tarnobrzeska Orkiestra Dęta, Studio Piosenki i Chórek „Łapu Capu”, oraz Jan Kondrak.

Najmłodsi będą mogli bezpłatnie skorzystać z zamków dmuchanych. Majówce towarzyszyć będą pokazy i prezentacje. O godzinie 18.30 w Zamku Tarnowskich w Dzikowie rozpocznie się z kolei „Patriotyczne wspólne śpiewanie”.

*****************************************************************************************************************************************************************

227 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2014 roku rękopis wpisano na listę programu UNESCO “Pamięć Świata”.

Znaczenie ustawy jest nie do przecenienia, choć nie zapobiegła kolejnemu rozbiorowi Polski. Traktowany dziś jak narodowa relikwia dokument wprowadzał trójpodział władzy, opiekę prawną nad chłopami, a politycznie zrównywał mieszczan ze szlachtą oraz znosił liberum veto. Wzmacniał też armię.

Oryginał Konstytucji 3 Maja przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

foto&video: Piotr Morawski

23 Responses to Tarnobrzeg: Miejskie uroczystości z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja (fotoreportaż oraz video HD)

 1. Jola Odpowiedz

  3 maja 2018 at 14:30

  Proponuję zrobić szkolenie w Urzędzie Miasta i wyjaśnić, że krawat i koszula z krótkim rękawem to ubiór niestosowny /panie Chabel/. Jak na Zastępcę Naczelnika Wydziału Edukacji, Promocji i Kultury to ani kultury ani promocji po panu nie widać. Proszę zrozumieć, że to nie jest święto kwitnącej jabłoni w Samborcu, a ważne uroczystości, których był pan niestety konferansjerem.

  • mieszkaniec Odpowiedz

   4 maja 2018 at 17:20

   Jola w pełni zgoda. Naprawde przydal by sie savoir vivre bo wieś kuca i kwiczy :( . Do tego te torebki u Pań :(

   • Normalna Odpowiedz

    5 maja 2018 at 12:23

    Kto tych radnych ubiera Na tych uroczystościach widać ich styl Rzeczywiście torebki u Pan na takim święcie to porażka No cóż?

 2. Do Joli Odpowiedz

  3 maja 2018 at 18:27

  To samo dotyczy Dziubinskiego Krótki rękaw i krawat. Wiocha.A swoją drogą było dwóch Kalinkow w garniturach z bazaru.Okropne nawet jak na Mokrzyszow
  Taka to klasa polityczna w tym Tarnobrzegu

  • Grazyna Odpowiedz

   3 maja 2018 at 19:55

   Pokaz nam swój garnitur arbitrze elegancji z Kruzewnikow.

   • Łuki Odpowiedz

    4 maja 2018 at 09:40

    Waldi czy to ty? :D

 3. Ewa Odpowiedz

  3 maja 2018 at 18:29

  Kiedy wreszcie ktoś zrobi porządek z ta walaca się ruina na placu czerwonym Nie można ukarać właściciela i zmusić do remontu? !

  • Jola Odpowiedz

   3 maja 2018 at 20:56

   Wali to się cały Tarnobrzeg – proszę przejdź się po Serbinowie – zniszczone chodniki, uliczki, ruiny w centrum miasta na Szerokiej i ci wszędobylscy żule… miasto w ruinie, prezydent w areszcie, swołocz na rynku

 4. Alicja Odpowiedz

  3 maja 2018 at 21:49

  Fota 18…bezcenna

  • Zosienka Odpowiedz

   3 maja 2018 at 22:08

   Obydwie widoczne Panie na foto nr 18 ściśle współpracowały z prezydentem Kielbem Jak nastał p.o.jedna nie zdradziła a druga pod reke z p.o.maszeruje na uroczystości 3 maja
   Ta Pani zastosowała zasadę umarł.krol niech żyje król.Mam nadzieję że taka sama zasada będzie będzie ja obowiązywać w listopadzie.

   • Paolo Odpowiedz

    4 maja 2018 at 14:28

    Co to za gadanie zdradziła – nie zdradziła ! Czy ta co niby nie zdradziła zwolniła się z urzędu ? Bo jak nie to powinna normalnie pracować a nie płakać. Bo i czemu? Z tęsknoty za nagrodami ? Pracownik urzędu opłacany z naszych podatków ma pracować a nie politykować . W tym sensie ta druga zachowuje się po prostu normalnie i robi to co do niej należy

 5. Alicja Odpowiedz

  3 maja 2018 at 21:51

  A ten mur u Dominikanow bardzo ladny w tej postaci,nie spitola tego mam nadzieje na czerwono

 6. wstyd Odpowiedz

  4 maja 2018 at 08:39

  Jeden na drugiego palcem wytyka a tak na tym placu to nic nie było popatrzcie co się działo 35 km dalej?

 7. Obserwator Odpowiedz

  4 maja 2018 at 13:16

  Mam zasadnicze pytanie – jak to się dzieje że p. K. Kalinka jest tytułowany jako Prezydent Miasta Tarnobrzega??? Czy ten pan w listopadzie 2014 r. ubiegał się o wybór na to stanowisko, czy też nie, gdyż ja i moi znajomi czegoś takiego sobie nie przypominamy, a w dniu wczorajszym odchodził lizusowski lansik na całego. Panie K. Kalinka wielokrotnie zarzucał pan podczas sesji niektórym radnym i prezydentowi Kiełbowi nie tyle hipokryzję, co himalaje hipokryzji a dzisiaj pan nie dostrzega owej hipokryzji uzurpując sobie prawo do tytułowania siebie Prezydentem Miasta Tarnobrzega. Póki co jest pan pełniącym obowiązki prezydenta m. Tarnobrzega. Ja rozumiem że jest to próba psychologicznego oddziaływania na świadomość wyborców aby im w świadomości utrwalić że oto był pan prezydentem m. Tarnobrzega. Co więcej na plakatach pojawia się nowa forma „pełniący obowiązki Prezydent Miasta Tarnobrzega” – to albo jest pan pełniącym obowiązki prezydenta albo Prezydentem Miasta Tarnobrzega!!! Panie K. Kalinka oczekuję że wypowie się Pan publicznie i uświadomi urzędników i osoby prowadzące uroczystości jaka jest ranga pełnionej przez pana funkcji bo wczoraj było to niesmaczne, podobnie jak i wczorajsze pańskie przemówienie. Mam nadzieję że również wczorajsza mizerna frekwencja podczas patriotycznej manifestacji na Placu B. Głowackiego była ze strony mieszkańców wyrazem braku aprobaty przejęcia przez pana tarnobrzeskiego magistratu.

  • do obserwatora Odpowiedz

   4 maja 2018 at 14:27

   W pełni podzielam Pana spostrzeżenia. Teksty jakie mówił radny Kalinka nalezy przed wyborami cytować i to często. Nie mozna ogłupiać mieszkańców manipulacją i kłamstwem.Np. Kalinka rozminął sie z prawdą na temat obwodnicy. Nigdy ale to nigdy nie powiedzial coś pozytywnego o Prezydencie Kiełb jak też Pani Pekar o naczelniku oświaty .Rada Miasta tej kadencji milczała a mówili tylko Kalinka i Pekar.Styl w jaki to robili nalezy do oceny wyborców . Oni utrwalali wizerunek potęznej partii która wszystko może a każdy kto nie z nimi musi się bac. A jeżeli chodzi o frekwencje to zrobili sobie święto radni i p.o.i z p.o zastepcą, że hej .

 8. też tarnobrzeżanin Odpowiedz

  4 maja 2018 at 14:29

  zdjęcie nr 135 koniecznie do obejrzenia

 9. marek Odpowiedz

  4 maja 2018 at 18:12

  wódko pozwól żyć!

 10. Obserwator Odpowiedz

  4 maja 2018 at 18:20

  Ja niczego nie chcę od p.o. Prezydenta Miasta Tarnobrzega tylko jednej kwestii, a mianowicie uświadomienia najbliższemu otoczeniu aby używano wobec niego zwrotu zgodnego z pełnioną funkcją, gdyż w listopadzie 2014 r. nie był kandydatem na urząd Prezydenta M. Tarnobrzega. Frekwencja mizerna, w momencie gdy delegacje ustawiły się do składania wiązanek praktycznie mało kto pozostał na placu Bartosza Głowackiego. Czas najwyższy przywrócić w naszym mieście Normalność i skończyć z dziwnymi układzikami.

 11. Grzesiek Odpowiedz

  4 maja 2018 at 21:37

  kwiat młodzieży na zdjęciu nr 122 i 187 w odzieży za 2,50 za kilogram spowodował u mnie trwałe uszkodzenie libido

  • Norbi Odpowiedz

   5 maja 2018 at 16:50

   faszyn from Raszyn

 12. Bajtas Odpowiedz

  5 maja 2018 at 08:11

  ładnie było, szkoda ze tak mało mieszkańców się przyłączyło do majówki

  • Staruszek Odpowiedz

   5 maja 2018 at 12:15

   Tobie to zawsze ładnie Czasami trzeba ocenić i wyciągnąć wnioski Może było i ladnie ale atmosfera nie zbyt swiateczna

 13. Chrobry Odpowiedz

  5 maja 2018 at 09:35

  Foto – 214
  HONOROWI DAWCY KRWI – dziękujemy za DAR ŻYCIA, dla potrzebujących mieszkańców Tarnobrzega i okolic.

  Bezinteresowni, oddani szlachetnej idei – BRAWO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>