Tarnobrzeg: Centrum Natura 2000 będzie rozbudowane

Mieszczące się obecnie w skrzydle Zamku Tarnowskich Regionalne Centrum Natura 2000, będzie rozbudowane. Na potrzeby tego popularnego, swoistego muzeum przyrodniczego, przystosowany zostanie budynek dawnej stajni/ujeżdżalni, wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w Dzikowie.

Prace adaptacyjne kosztować będą prawie 1,3 mln zł. Większą cześć tej kwoty, bo aż 850 tysięcy zł gmina pozyskała ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Projekt o nazwie „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu”, przygotowany przez pracowników Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów spełniających kryteria naboru i wybranych do dofinansowania.

ZWIĘKSZONA POWIERZCHNIA – BOGATSZA OFERTA

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 prowadzi szeroko pojętą działalność w zakresie edukacji ekologicznej organizując liczne warsztaty, konkursy, seminaria i lekcje przyrodnicze w siedzibie oraz w szkołach, przedszkolach i innych placówkach.

– Dzięki temu że powierzchnia naszej placówki znacznie się powiększy, będziemy mogli rozbudować ofertę naszego centrum, którą wciąż, w miarę możliwości systematycznie powiększamy – tłumaczy NW24.pl Konrad Niedźwiedź. –  Realizacja projektu wpłynie na wzrost poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców i jakości informacji o środowisku, poprzez zastosowanie różnych form edukacji ekologicznej – dodaje.

Od momentu powstania, w centrum rozbudowywana jest ekspozycja stała,  o eksponaty przyrodnicze (okazy zwierząt, przekroje drzew, fragmenty anatomiczne, gniazda, pancerze chitynowe owadów itp.), geologiczne (najciekawszym eksponatem są oryginalne kości mamuta, odkryte podczas eksploatacji kopalni siarki), terraria i potężne akwaria z żywymi okazami ryb i wiślanej herpetofauny oraz ogólnodostępny zbiór biblioteczny. Placówka organizuje także pikniki ekologiczne, wycieczki do Parków Narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody, spacery po Dolinie Wisły (objętej Obszarem Natura 2000) oraz otaczającym Zamek Dzikowski parku obfitującym w starodrzew i ciekawostki przyrodnicze (m.in. staw z rzadkimi gatunkami płazów i gadów np. traszka grzebieniasta, kumak nizinny).

W roku 2016 Centrum zainicjowało tzw. Akademię Przyrodniczą, czyli serie spotkań z ciekawymi osobistościami ze świata ochrony przyrody z całej Polski – pasjonatami, pracownikami instytucji itp. Ilość osób zainteresowanych wykładami przekroczyła aktualne możliwości lokalowe jednostki, wobec czego została podjęta decyzja o rozbudowie infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000.

NA POCZĄTEK PRACE BUDOWLANE

Pozyskane fundusze pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych w dawnej hrabiowskiej stajni/ujeżdżalni. W ramach robót budowlanych wykonana zostanie izolacja murów fundamentowych, przebudowa elementów elewacji i dachu. Dostosowaniu ulegnie wejście zewnętrzne i klatka schodowa do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Przebudowane będą pomieszczenia, instalacje sanitarne i elektryczne oraz multimedialne. W efekcie realizacji powyższych prac na parterze budynku powstaną 3 sale ekspozycyjne przeznaczone na akwaria i terraria, dioramę prezentującą brzeg Wisły z gatunkami roślin i zwierząt tam występujących oraz na gabloty z różnego rodzaju eksponatami przyrodniczymi. Będzie też biblioteka z czytelnią wraz z ekspozycją minerałów, pomieszczenie administracyjne (biuro z zapleczem sanitarnym), korytarz wraz z szatnią i sanitariaty. Na piętrze powstanie sala konferencyjno-multimedialna, pracowania mikroskopowa, artystyczna oraz sanitariaty.

– Dzięki temu zyskamy budynek dwukondygnacyjny, który systematycznie, w oparciu o wszelkie dostępne fundusze pochodzące z różnych projektów będziemy doposażać – reasumuje kierownik Centrum. – Oczywiście jesteśmy na początku tej drogi, bowiem przetarg na remont nowej siedziby budynku nie został jeszcze ogłoszony. Do czasu wyremontowania nowego budynku, naszą działalność będziemy nadal kontynuować w zamku – dodaje.

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tramp
5 lat temu

najwyższy czas !

Artur
5 lat temu

Tylko mam nadzieje, że żaden cymbał nie wymyśli likwidacji jednej z najlepszych sal sportowych w Tarnobrzegu , których jest jak na lekarstwo!!!

Alf
5 lat temu

A jak to ma się do pozwu o zwrot nieruchomości? Może zamiast pompować kolejne miliony lepiej poczekać na rozstrzygnięcie? Zdaje się ,że pozwanym jest miasto ?

Antek
5 lat temu

2 filie zrobic w kuchni,trzeba wyremontowac ruderę.

tramp
5 lat temu

To całe Centrum Natura powinno najpierw szanować naturę. W piątek miało być w paku kino letnie. Zanim jednak doszło do projekcji urządzili przed zamkiem potworny łomot słyszalny na pół miasta. Pomijając badziewne nagrania disco polo, to przecież w parku żyją ptaki, wiewiórki i inne zwierzaki. Nie trzeba być ani przyrodnikiem, ani człowiekiem o specjalnie wielkiej wyobraźni by wiedzieć, jak takie łomoty działają na te biedne stworzenia. Wstydźcie się pracownicy „Natury” !

smile
5 lat temu

Pewnie niektórzy są na poziomie zwierząt…a może niżej.. i dlatego troszkę gorzej u nich z inteligencją….to samo dzieje się na pikniku motocyklistów urządzanym corocznie w Parku Dzikowskim…hałas zakutych łbów w kaskach…Piękne słówka i wyświechtane slogany jacy to jesteśmy dobrzy dla natury….ale robimy coś zupełnie innego….NO COMMENT!!!

Roman
5 lat temu

trampku – jak jesteś taki do przodu, to powinieneś wiedzieć, że Park Dzikowski jest w mieście i dla miasta, stanowi element Systemu Przyrodniczego Miasta (SPM – o ile wiesz co to jest) i zasiedlają go gatunki, których siedliskiem jest miasto i wszelkie czynniki z nim związane. Fajnie, że Naturze się chce organizować takie wydarzenia, mimo pogody – byłem, żadnego disco polo nie słyszałem, dzieci mega zadowolone. Natura nie zwracajcie uwagi na malkontentów – róbcie dobre dalej!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content