Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

BIK a BIG – poznaj podstawowe różnice między rejestrami

Wrzesień 19, 2018 4:51 PM

BIK i BIG to bardzo podobnie brzmiące nazwy różnych instytucji. Oba rejestry zajmują się przede wszystkim gromadzeniem, a następnie udostępnianiem danych na temat naszej historii kredytowej. Działają jednak na podstawie odrębnych przepisów, specjalizując się tym samym w różnych zadaniach. Dowiedz się więcej o każdym z rejestrów i poznaj podstawowe różnice między pojęciami.

Krajowy rejestr dłużników – czyli co to jest BIG?

Rejestr dłużników to baza Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Można tam znaleźć wszystkie, niezbędne informacje dotyczące zaległości finansowej konsumentów, jak i przedsiębiorców. Wyróżniamy trzy BIG-i prowadzące rejestry dłużników, tj. Krajowy Rejestr Długów (KRD), Rejestr Dłużników ERIF oraz Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Co ważne, ostatnie z wymienionych biur współpracuje ściśle ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) oraz z Biurem Informacji Kredytowej (BIK).

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej, tzw. BIK, w przeciwieństwie do BIG to nazwa jednej, konkretnej instytucji. Najprościej mówiąc BIK jest rejestrem kredytowym. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, pozabankowych firm pożyczkowych oraz SKOK-ów. Biuro Informacji Kredytowej oferuje również różne usługi, mianowicie raport BIK, w którym znajdziemy m.in. informacje dotyczące naszej historii kredytowej oraz specjalne alerty.

Ustawa o udostępnianiu danych gospodarczych – czyli na podstawie jakich przepisów działają bazy?

Jedną z podstawowych i tym samym najważniejszą różnicą między pojęciami BIG a BIK jest regulowanie ich działania przez różne przepisy. Czynności podejmowane przez Biuro Informacji Kredytowej oparte są na podstawie Ustawy Prawo Bankowe, Ustawy o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych podlegających wymianie pomiędzy instytucjami utworzonymi na podstawie przepisów prawa bankowego a instytucjami pożyczkowymi i innymi podmiotami.

Działania BIG natomiast regulują Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych oraz podobnie jak w przypadku BIK, Ustawa o ochronie danych osobowych.

Jakie dane gromadzi Biuro Informacji Kredytowej, a jakie Biuro Informacji Gospodarczej?

BIK i BIG mimo podobnie brzmiącej nazwy, tak naprawdę mają różne zadania. Oba rejestry gromadzą dane dotyczące klientów tych samych instytucji finansowych, jednak w zdecydowanej większości są to różne informacje.

W Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. przede wszystkim znajdziemy dane dotyczące naszych płatności z dowolnego sektora, m.in. z firm pożyczkowych, banków, firm ubezpieczeniowych, leasingowych, telekomunikacyjnych czy też firm windykacyjnych. Inaczej jest w przypadku BIK, które gromadzi dane jedynie na temat wziętych przez nas pożyczek, kredytów czy leasingu. Pobierane są zatem informacje tylko z firm pożyczkowych, sektora bankowego oraz firm leasingowych należących do banków.

Ponadto w Biurze Informacji Kredytowej zamieszczone są dane o wszystkich wziętych przez nas zobowiązaniach – tych czynnych i zamkniętych oraz dobrze, jak i źle spłacanych. W BIK mogą znaleźć się również dane na temat naszego stanu cywilnego, wykonywanego zawodu czy wykształcenia – o ile bank przekaże takie informacje. Co warte podkreślenia, wspomnianych danych nie może przekazywać firma pożyczkowa.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku BIG. Tam gromadzone są przede wszystkim informacje o niespłaconych zobowiązaniach. Przykładowo nieuregulowaniu kwoty pożyczki czy niezapłaceniu rachunku za prąd. Ponadto w BIG można znaleźć również dane na temat zapłaconych przez nas zobowiązań, np. czynszu.

Lista dłużników w Polsce – czyli jak wpisać kogoś do BIG, a jak do BIK?

Kolejną różnicą pomiędzy BIK a BIG jest sposób przekazywania danych do rejestrów. Jak zatem wpisać kogoś do Biura Informacji Kredytowej? Przede wszystkim takie kroki mogą podjąć jedynie banki, firmy powiązane z bankami oraz pozabankowe firmy pożyczkowe. Takie informacje przekazywane są do 7 dni od powstania zobowiązania i nie wymagają do tego zgody pożyczkobiorcy. Co warte podkreślenia, w sytuacji, kiedy kredyt mający opóźnienia w spłacie zostanie w końcu spłacony, informacja o opóźnieniach pozostaje nadal w bazie BIK.

Inaczej natomiast przedstawia się sposób przekazania danych do BIG. Może tego dokonać każda firma spełniająca określone warunki, jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy. Informacje na temat niespłaconych zobowiązań mogą zostać przekazane jedynie wtedy, gdy upłynęło minimum 30 dni od wysłania nieterminowemu płatnikowi wezwania do zapłaty wraz z ostrzeżeniem trafienia do rejestru. Jeśli podstawą dokonania wpisu do rejestru jest tytuł wykonawczy – czas ten skraca się do 14 dni.

Ważne – w chwili spłacenia zadłużenia, informacja o zaległości zostaje usunięta z BIG

Udostępnianie danych osobowych – czyli kto może sprawdzić nasz BIK i BIG?

Kolejną różnicą pomiędzy BIK a BIG jest obowiązywanie innych zasad udostępniania danych. W przypadku BIK, udostępnianie informacji o czynnych pożyczkach czy kredytach bankom nie wymaga naszej zgody – o ile pobranie danych z BIK związane jest z wykonaniem czynności bankowych. W przypadku udostępniania danych o zamkniętych, poprawnie spłaconych przez nas zobowiązaniach – zawsze wymaga naszej zgody.

Inaczej jest w przypadku udostępniania danych przez BIK firmom pożyczkowym. Przekazanie im informacji o kredytach w bankach zawsze wymaga naszej zgody. Natomiast przekazanie informacji o pożyczkach zaciągniętych w firmach pożyczkowych, już nie wymaga naszej akceptacji.

Biuro Informacji Gospodarczej udostępnia dane firmom, które z BIG zawarły wcześniej umowę i tym samym posiadają zgodę na pobranie naszych danych.

Pożyczki pozabankowe bez sprawdzania baz dłużników – czy to możliwe?

Firmy pożyczkowe udzielając pożyczki przez internet chcą mieć pewność, że klient zwróci zaciągnięte zobowiązanie w określonym terminie. W związku z tym, zdecydowana większość instytucji pozabankowych od potencjalnego pożyczkobiorcy wymaga posiadania pozytywnej historii kredytowej w takich bazach, jak BIG, KRD, ERIF czy też BIK.

Z pewnością jednak każdy z nas spotkał się kiedyś z ofertą pożyczki bez sprawdzania BIG i BIK. Instytucje pozabankowe udzielając takiego zobowiązania zazwyczaj wymagają dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki, najczęściej w postaci poręczyciela. W przypadku braku spłaty pożyczki przez klienta, obowiązek ten spada właśnie na żyranta.

Ważne – zostanie poręczycielem to duża odpowiedzialność, dlatego ważne, aby była to w pełni przemyślana decyzja.

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>