Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Ścieżka historyczno – przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” oficjalnie otwarta (fotoreportaż oraz video HD)

Grudzień 2, 2018 7:27 PM

Ścieżka historyczno – przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” to nowa atrakcja turystyczna w Tarnobrzegu, która została dzisiaj oficjalnie otwarta. Wydarzeniu towarzyszył Piknik Górniczy w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” to idea upamiętnienia przedsiębiorstwa i ludzi, którym powojenny Tarnobrzeg zawdzięczał rozwój i awans społeczno-gospodarczy. To również praca nad zachowaniem szybko znikających reliktów niedawnej przeszłości.

W 2016 roku powstał pomysł opracowania i wyznaczenia w terenie trasy turystycznej poświęconej siarce. Środowisko członków tarnobrzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wraz z sandomierskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz byli i obecni pracownicy „Siarkopolu” podjęli się zadania ocalenia od zapomnienia tego, co po „żółtej epoce” pozostało i o czym warto pamiętać.

Wyznaczona ścieżka przywraca do świadomości społecznej ponad 60-letni okres w powojennej historii miasta i przedsiębiorstwa. W ten sposób zaprasza do odbycia swoistej podróży w czasie, począwszy od momentu odkrycia złóż siarki, poprzez kolejne przemiany kombinatu i miasta, aż do dnia dzisiejszego.

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” prowadzi przez miejsca związane z rozwojem miasta i przemysłu siarkowego nie omijając najważniejszych zabytków związanych z historią miasta Tarnobrzega. Dzieli się na trzy trasy wyznakowane w terenie znakami o odpowiednim kolorze.

Trasa „żółta” – „Miejska” – została wytyczona w formie 8,9 km pętli w centrum miasta. Za punkt startowy przyjęto tablicę informacyjną o ścieżce, ustawioną przed budynkiem Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ul Kościuszki 32.

Trasa „czerwona” – „Mokrzyszowska” - o długości 3,4 km, prowadzi spod pomnika prof. Stanisława Pawłowskiego, znajdującego się przytulicy Sienkiewicza 55 (obok banku PKO BP) do Osiedla Mokrzyszów, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień w miejscu odkrycia polskich złóż siarki rodzimej.

Trasa „zielona” – „Machowska – zaczyna się przy ul. Wisłostrada, na wysokości wejścia na cmentarz parafialny w Miechocinie i ma długość do granic miasta ok. 8,6 km plus ok. 2,4 km ścieżką bez znaków po terenie zwałki w Dąbrowicy (gmina Baranów Sandomierski) do radaru Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ulokowanego w najwyższym punkcie zwałki.

Punkty na trasach ścieżki zostały oznaczone kodami QR, które po zeskanowaniu smartfonem przenoszą nas do pełnego opisu umieszczonego na stronie internetowej, link tutaj

foto&video: Piotr Morawski

 

8 Responses to Tarnobrzeg: Ścieżka historyczno – przyrodnicza „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” oficjalnie otwarta (fotoreportaż oraz video HD)

 1. Zdxiwiony Odpowiedz

  2 grudnia 2018 at 22:51

  A Motyka to sie nie pakuje tylko po uroczystosciach gania.

 2. Romek Odpowiedz

  3 grudnia 2018 at 00:12

  Ścieżka – ciekawa inicjatywa, popieram. Fot. 69 – Pan Zych – ręce w kieszeni podczas rozmowy – totalny brak kultury osobistej.

  • kaowiec Odpowiedz

   3 grudnia 2018 at 08:16

   Daruj sobie tą nie trafioną złośliwość -to jest pogawędka z kolegą a nie a damą.

   • tramp Odpowiedz

    4 grudnia 2018 at 10:11

    Nawet jeśli rozmawia się z kolegą, a nie z damą, to ma być bez zasad i kultury ?

  • Septilion Odpowiedz

   3 grudnia 2018 at 08:55

   Taki już jego urok, że na uroczystość gdzie pozostali są w garniturach on zakłada co najwyżej koszulę i na to sweter. Jak śp. minister Pałubicki.

 3. Kacper Odpowiedz

  3 grudnia 2018 at 08:05

  Niektórzy to jak widać nadal zero wstydu i pokazują sie publicznie

 4. robert2211 Odpowiedz

  3 grudnia 2018 at 08:50

  Widzę na jednym zdjęciu, że wreszcie doczekaliśmy się mapy turystycznej, którą prezentuje Pan Bochniewicz. Super inicjatywa Tarnobrzeg i okolice, szkoda że o tak ważnym szczególe nic się nie pisze. Ciekawe gdzie i za ile można ją kupić.

 5. chrobol Odpowiedz

  8 grudnia 2018 at 16:05

  A w Jeziórku to co – żółte g.wno wytapiali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>