Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Koszty w działalności gospodarczej

Grudzień 5, 2018 3:18 PM

W działalności przedsiębiorstwa wyróżnić można przychody i koszty. W uproszczeniu, przychodami są zdarzenia gospodarcze, które pozwalają na uzyskanie korzyści materialnych – wartości lub wpływu środków finansowych. Kosztami są natomiast zmniejszenia aktywów, wartości czy rezerw. Te określenia ogólne nie są jednak wystarczające na potrzeby odpowiedniego prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie. Ponadto należy zauważyć, że tylko niektóre wydatki uznawane będą za koszt uzyskania przychodu.

Dochody i koszty – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawową regulacją, na którą powinna zwrócić uwagę większość mikro i małych przedsiębiorców, w celu weryfikacji zagadnienia „koszt uzyskania przychodu”, jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będzie ona miała znaczenie w szczególności dla firm prowadzonych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Rozpoczynając działalność przedsiębiorstwa, podatnik powinien być świadomy, że będzie on zobowiązany do obliczania oraz ponoszenia zobowiązań podatkowych (w skrócie – do płacenia podatków). Jednym z nich jest podatek dochodowy. Jak sama nazwa wskazuje, podatek dochodowy od osób fizycznych zależny jest od dochodu, będącego przedmiotem opodatkowania. W pierwszej kolejności należy jednak zdefiniować czym on jest. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku jeżeli koszt uzyskania przychodu przekracza sumę przychodów – mówimy o stracie.

Jak widać do obliczenia wyniku finansowego firmy (w tym ewentualnej straty), podatnik musi określić swoje przychody oraz koszt uzyskania przychodu. Ustawodawca wprowadził pewną specjalną kategorię – „koszt uzyskania przychodu”, która nie powinna być mylona z „kosztami” ogólnie. Zgodnie z art. 22 ww. aktu prawnego, za koszt uzyskania przychodu należy uznawać te koszty, które poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Dodatkowo, ustawodawca przewidział katalog wyjątków od zasady określonej w art. 22.

Koszty uzyskania przychodu – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Pomimo innej formy prowadzenia przedsiębiorstwa (osoba prawna), ustawodawca w ramach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stara się ustalać w miarę możliwości jednolite definicje tych pojęć.

Podobnie, zgodnie z art. 7 ww. ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz innych źródeł (z określonymi przez ustawodawcę wyjątkami od tej zasady ogólnej). Dochodem jest natomiast nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, w określonym roku podatkowym. Koszt uzyskania przychodu został uregulowany w art. 15 tego aktu prawnego i ponownie należy za niego uznać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów (z określonymi wyjątkami).

Podsumowanie i rekomendacje

Rozpoczynając działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien zapoznać się z podstawowymi aktami prawnymi, które regulują jego zobowiązania podatkowe. Jedną z kluczowych spraw w zakresie prawidłowego obliczenia zobowiązań wobec fiskusa jest odpowiednie zakwalifikowanie kosztów. Należy pamiętać, że nie każdy wydatek będzie kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu podatkowym.

materiał partnera

One Response to Koszty w działalności gospodarczej

 1. Krops Odpowiedz

  19 grudnia 2018 at 08:36

  Kosztów jest wiele, jednak zbedne koszta warto jest zredukowac. Polecam podjąć współpracę z doświadczonym biurem rachunkowym. Dzieki temu będzie to o wiele łatwiejsze.

  Polecam nie oszczędzać również na szkoleniach dla pracowników. Dobrze jest zainwestować na przykład w szkolenia językowe z uwagi na to, ze w firmie prędzej czy później pojawi sie sytuacja, w której będziemy musieli porozumieć się z osobą z innego kraju.
  Skontaktujcie się z nimi:
  https://norton.edu.pl/szkolenia-dofinansowane/bony-szkoleniowe/

  Organizują szkolenia z języka angielskiego z dofinansowaniem z unii europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>