Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

7 najpiękniejszych zamków Polski

Lipiec 27, 2019 10:25 AM

Polska jest często nazywana Krainą Zamków – i nie bez powodu. W sumie w Polsce jest 341 zamków: z nich 178 jest odnowionych i otwartych dla zwiedzających jako muzea, kolejne 163 zamki są na pół zniszczone.

Polska jest często nazywana Krainą Zamków – i nie bez powodu. W sumie w Polsce jest 341 zamków: z nich 178 jest odnowionych i otwartych dla zwiedzających jako muzea, kolejne 163 zamki są na pół zniszczone.

Przez długą historię Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tych ziemiach prawie każde miasto budowało zamki, które służyły nie tylko rezydencją króla i dworzan, ale także domem bogatej szlachty, której, jak wiecie, w Polsce było dużo.

Więc teraz Polacy mogą się pochwalić bogactwem minionych pokoleń i gościnnie zapraszać do swojego Kraju  zamków na rodzaj podróży w przeszłość – w czasach, gdy powozy z końmi szły wzdłuż dróg, panie nosiły wspaniałe długie suknie, a mężczyźni decydowali o losach państwa w murach zamków. W dzisiejszym świecie wystarczy kupić bilet lotniczy i zanurzyć się w historię.

1. Pieskowa Skała

♦ Lokalizacja: Sułoszowa, województwo Małopolskie

Ten malowniczy zamek znajduje się na szczycie góry i jest otoczony z trzech stron przepaścią. Pierwsza wzmianka o nim sięga 1315 roku. Legenda mówi, że pierwszy właściciel zamku, Peter Shafranets, był chemikiem i był zaangażowany w czarną magię, próbował zdobyć złoto ze zwykłych metali i mordował wszystkich odwiedzających go kupców.

Wzdłuż zamku znajduje się słynna skała, którą Polacy nazywają „kijem Herkulesa”. Jest też związana z piękną legendą, w której mówi się, że legendarny polski władca Krak zabił krakowskiego smoka i zostawił w tym miejscu na zawsze.

2. Zamek Ogrodzieniec

♦ Lokalizacja: Podzamcze, województwo Śląskie

Romantyczne ruiny średniowiecznego zamku w miejscowości Podzamcze są otwarte dla turystów. Zamek Ogrodzieniec został zbudowany w XIV – XV wieku rodziną Sulimczyków. Dziś ruiny zamku są porośnięte legendami. Miejscowi wierzą, że żyją tutaj duchy a nawet mówią, jak widzieli ich więcej niż raz.
W szczególności wszyscy boją się słynnego ducha Czarnego Psa z Ogrodzieńca, który według ludzi chodzi po murach zamku, ciągnąc za sobą długi łańcuch. A czasem pojawia się tu dusza kasztelana Krakowskiego Stanisława Warszyckiego, którego niektórzy widzą jako bezgłowego jeźdźca.

3. Zamek w Krasiczynie

♦ Lokalizacja: Krasiczyn, województwo Podkarpackie

Ten niezwykle piękny zamek znajduje się zaledwie 10 km od Przemyśla i należy do znakomitych zespołów renesansowych na terenie współczesnej Polski. Zbudował go w XVI wieku szlachcic Stanisław Krasicki, a później zamek był przebudowany przez jego syna, kastelyana ze Lwowa, Martina Krasickiego.
Co czyni zamek wyjątkowym,  to są malowidła ścienne, które można zobaczyć niemal w każdej sali. Rysunki te zostały utworzone zgodnie z dobrze zdefiniowanym planem i obejmują do 7000 m² ściany! Przedstawiają popiersia cesarzy rzymskich, polskich władców i świętych. Ponadto warto odwiedzić lochy zamku wraz z salą tortur i kaplicą w pobliżu zamku.

4. Zamek w Gołuchowie

♦ Lokalizacja: Gołuchów, województwo Wielkopolskie

Zamek został zbudowany w latach 1550-1560 dla gubernatora Rafała Leśczyńskiego. Dziś w tym malowniczym zamku znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, który prezentuje zabytkowe wnętrza i dzieła sztuki. A w aneksie do zamku znajduje się restauracja dla smakoszy.

5. Królewski Zamek Będziński

♦ Lokalizacja: Będzin, województwo Śląskie

Ten zamek-twierdza został zbudowany w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek był ważnym ogniwem w systemie obronnym zachodniej granicy Polski. Dziś znajduje się tu muzeum broni, a także restauracja stylizowana w średniowieczu, która serwuje dania kuchni staropolskiej.

6. Zamek Dunajec w Niedzicy

♦ Lokalizacja: Nedzica – Zamek, województwo Małopolskie

Zamek Dunajec w Niedzicy znajduje się na prawym brzegu zbiornika Chrościńskiego i prawdopodobnie został zbudowany na początku XIV wieku na miejscu dawnej fortyfikacji.

Legenda, związana z zamkiem mówi, że pod koniec XVIII wieku w zamku i jego okolicach mieszkali Inkowie: potomkowie Tupaca Amaru II i część szlachty, która uciekła przed prześladowaniami Hiszpanów. Tam, w zamku, ukryli część swoich skarbów, których jeszcze nie znaleziono.

Dziś zamek pełni funkcję muzeum, hotelu i restauracji, będąc jednym z największych zabytków historycznych na południu województwa małopolskiego.

7. Zamek Książ w Wałbrzychu

♦ Lokalizacja: Wałbrzych, województwo Dolnośląskie

Zamek Książ – największy zamek na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości zamek w Polsce, wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia Bolka I Surowego. Podczas II Wojny Światowej zamek służył jako jeden z zakładów Hitlera – jego oficjalną siedzibą.

Obecnie w tym zamku znajduje się muzeum, park krajobrazowy, imponująca stadnina koni oraz restauracja serwująca bardzo smaczne jedzenie.

materiał partnera

foto: Krasiczyn Castle 02.09.2010 pl.jpg/Pleple2000

2 Responses to 7 najpiękniejszych zamków Polski

 1. Zygmunt Waza Odpowiedz

  12 sierpnia 2019 at 13:21

  Wczoraj byłem w Krasiczynie i gorąco polecam.
  Przepiękny zamek, a sala tortur w lochach zamku przyprawia o…
  strach się bać…
  To trzeba koniecznie zobaczyć.

 2. Zygmunt Waza Odpowiedz

  12 sierpnia 2019 at 13:24

  Na fotce – zamek w Krasiczynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>