Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jak wykonać pomiar za pomocą niwelatora laserowego?

Sierpień 5, 2019 10:52 AM

Niwelator laserowy to elektronarzędzie pomiarowe o wszechstronnym zastosowaniu. Praktycznie nie ma placów budowy, na których nie moglibyśmy dostrzec tego urządzenia – niezależnie od etapu i postępu prac. Budowlańcy wykorzystują je przy pracach wykończeniowych i nie tylko. Od położenia glazury po ustawieniu mebli w pomieszczeniach – niwelatory wyznaczają różnicę wysokości, konieczną do podjęcia większości działań. To, obok dalmierza, bardzo pożądane narzędzie pracy, ułatwiające realizację zadań – w łatwy, przystępny i precyzyjny sposób.

 Budowa niwelatora laserowego

Niwelator ten bazuje na wiązce lasera, która jest dobrze widoczna w zamkniętych pomieszczeniach. Nie działa, jak niwelatory optyczne, na bazie technologii optycznej – a bardziej nowoczesnej, szybszej w wykonywaniu pomiarów. Wiązka lasera wyznacza różnicę wysokości i w szybki sposób pozwala na odczytanie koniecznych wartości lub odpowiednie ustawienie mebli czy innych, ciężkich przedmiotów. Dodatkowo większość profesjonalnych urządzeń z wyższej półki jakościowej posiada funkcję samopoziomowania – nie istnieje żmudna potrzeba ustawiania urządzenia. Dzięki tej funkcji nawet laik poradzi sobie z wykonaniem zadanego pomiaru.

 Profesjonalne urządzenie, które jest wymagane na polskich budowach, powinno być również odporne na wszelkie zanieczyszczenia, zapylenia i gwałtowną zmianę pogody. Niwelator powinien być wodoodporny. Ważna jest jeszcze odpowiednia konserwacja oraz nie pozostawianie urządzenia na zewnątrz wtedy, kiedy szaleje burza. Im bardziej dbamy o elektronarzędzia, tym dłużej nam one posłużą podczas kilku zleceń na wznoszenie lub wykończenie budynku.

 Jak działa niwelator w rękach amatora i profesjonalisty?

Każdy może spokojnie wykonać pomiar za pomocą tego elektrourządzenia. Wystarczy szybkie przeszkolenie na placu budowy przez osobę, która zna się na niwelatorach laserowych. W jaki sposób można wykonać pomiar? Niwelator rzuca wokół siebie wiązkę. Ta obraca się i tworzy płaszczyznę poziomą. Wychwytuje ją czujnik, w przypadku działań na zewnątrz. Z łaty zaś pracownik odczytuje różnicę wysokości. Taki pomiar trwa kilka sekund – można go wykonywać szybko i bardzo precyzyjnie, co znacznie przyspieszy pracę i realizację założonych etapów.

 Na początku niwelator laserowy trzeba zamocować na statywie. Dlatego bardzo często dobrze kupować elektrourządzenie, które jest sprzedawane w zestawie. Będziemy mieć wtedy pewność, że wszystkie części będą dobrze pasować, a tym samym działać w odpowiedni sposób. W dobrych, profesjonalnych sklepach, takich jak Pomiar24.pl, można znaleźć pożądane zestawy: https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji/niwelatory-laserowe

Co po zamontowaniu narzędzia pomiarowego?

Następnie mocujemy czujnik laserowy do łaty – włączamy urządzenie, które się poziomuje i już w błyskawicznym tempie jest gotowe do pracy. Pomiar niwelacji może się przydać przy przygotowaniu powierzchni pod kostkę brukową czy wylewanie posadzek. Podobnie zadziała przy pracach wykończeniowych – na przykład przy ściankach czy suficie podwieszanym.

Pomiar zaczyna się od punktu zero. To niezmienna wysokość, będąca punktem odniesienia w pomiarach. W celu wykonania pomiarów, podnosimy lub opuszczamy detektor. W ten sposób uzyskujemy poprawny odczyt na czujniku. Następnie przechodzimy dalej, szukając wysokości do określenia – zmieniamy tym samym położenie całej łaty i w momencie odpowiedniego odczytu oznaczamy wysokość odpowiednim znakiem – na przykład palikiem.

foto: facebook

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>