Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Wierni Polsce”. Piknik wojskowy w Sandomierzu (zdjęcia)

Sierpień 16, 2019 9:25 AM

Piknik wojskowy odbył się wczoraj, na Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu. Impreza odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Wierni Polsce” i zorganizowana zorganizowana została w 15 miastach.

W Sandomierzu na stoiskach zaprezentowały się m.in.: 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny, 3. Batalion Inżynieryjny Nisko, 16. Tczewski Batalion Saperów Nisko, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sandomierzu, Żandarmeria Wojskowa Kielce, 33. Wojskowy Oddział Gospodarczy Nowa Dęba, Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, Orkiestra Wojskowa Dęblin oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Wydarzenie zostało zainaugurowane przez ppłk. Pawła Czajkowskiego, następnie głos zabrał Paweł Niedźwiedź zastępca burmistrza Sandomierza, który podziękował wszystkim żołnierzom za wkład w obronę naszych Polskich granic, nawiązując w swoim przemówieniu do heroicznej obrony podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Żołnierzom za ciężką służbę podziękował Jarosław Molisak szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach oraz Jarosław Rusiecki senator RP i przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt wojskowy zademonstrowany przez żołnierzy z 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego w skład, którego wszedł m.in. samochód ciężarowy Tatra wraz ze stacją radiolokacyjną średniego zasięgu TRS-15M, samochód terenowy tzw. honker czy też pojazdy logistyczno-inżynieryjne. Atrakcji nie brakowało dla każdej grupy wiekowej, przede wszystkim dla dzieci, które mogły pilotować zdalnie sterowanego łazika saperskiego, czy też zrobić sobie zdjęcie „w” lub „na” każdym pojeździe biorącym udział w pikniku. Ponadto, każdy zainteresowany mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinu laserowego, bądź w wykrywaniu metalowych elementów za pomocą wykrywacza min.

Swoje stoisko promocyjno – informacyjne posiadali również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, którzy zaprezentowali historię 100 lat działalności sandomierskiej policji. Strażacy prezentowali wóz gaśniczy Iveco Eurocargo 150-320 oraz opowiadali o swoich zmaganiach z pożarami i nie tylko. Wszystkie stanowiska promocyjno – informacyjne cieszyły się bardzo dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Każde stoisko posiadało bogatą gamę ulotek, folderów oraz różnego rodzaju katalogów informujących o danej jednostce.

Mieszkańcom oraz licznym turystom odwiedzającym w tym czasie wystawę statyczną sprzętu służb mundurowych na sandomierskim bulwarze towarzyszyły występy Orkiestry Wojskowej z Dęblina, która zagrała wiązankę pieśni wojskowo-patriotycznych. Wydarzenie uświetniły występy piechurów Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz
info: UM Sandomierz

8 Responses to „Wierni Polsce”. Piknik wojskowy w Sandomierzu (zdjęcia)

 1. mieszkaniec Odpowiedz

  16 sierpnia 2019 at 09:32

  a w Tarnobrzegu jak zwykle nic w porownaniu do Stalowej Woli gdzie co rok organizują ten dzień uroczyscie prezydent odbiera Defiladę głownymi ulicami maszeruja wszyscy żołnierze i sprzet garnizonu Nisko a u nas ?

  • Janusz Odpowiedz

   16 sierpnia 2019 at 13:22

   A u nas nie mamy garnizonu.

 2. Artur Odpowiedz

  16 sierpnia 2019 at 09:40

  Trochę sprzętu pokazali :) Mój Tato ma fotki z wojska z przed 30 lat na takim samym wozie bojowym BWP. Wtedy to było coś…

  • Alf Odpowiedz

   16 sierpnia 2019 at 09:53

   A teraz nasze najnowsze czołgi Leopard 2A5 mają też po 30 lat. Inne czołgi często pamiętają jeszcze poligony w komunie.

   • Alf Odpowiedz

    16 sierpnia 2019 at 10:30

    To A4 mają po 30 lat. A5 są kilka lat młodsze. Dpstaliśmy je z Niemieckich rezerw magazynowych za pół darmo. Teraz za Amerykańskie Patrioty płacimy dwa razy więcej niż Rumuni. Kupiliśmy już F 35 . Na razie nie wiadomo jeszcze za ile…. Podobno czekamy aż stanieją .

 3. T-72 Odpowiedz

  16 sierpnia 2019 at 10:49

  O obronność kraju nie musimy się martwić gdyż geniusze z MON będą „podrasowywać” 318 sztuk(50 letnie złomy) T-72 za prawie 2 miliardy złotych ku chwale firm i firemek, które to przeprowadzą. Kolejne zmarnowane pieniądze podatników. Jak dobre są te T-72? np. w jednej bitwie w Iraku 73 Easting 26 lutego 1991 r amerykański pułk pancerny zniszczył w jednej „bitwie” 160(sto sześćdziesiąt) takich właśnie T-72(elitarnej irackiej Dywizji) przy stracie 3(trzech) Abramsów. Może ktoś jeszcze coś dobrego napisać o tych czołgach? Być może były dobre w latach 70-tych ale dziś mamy rok 2019 gdyby geniusze z MON nie dawno nie zaglądali w kalendarz. Po co kupować(przepłacać) za przeciętne F-35? Bo amerykanie nie mogą nikomu normalnemu ich sprzedać?

  • Alf Odpowiedz

   16 sierpnia 2019 at 12:28

   F 35 sam w sobie niewiele może. Jest jednym z trybików maszyny współczesnego pola walki.Nas raczej nigdy nie będzie stać na stworzenie samodzielnie całego systemu. I tak jak jest z kodami bojowymi do F 16 tak pewnie i tu we wszystkim będziemy zdani i uzależnieni od Amerykanów. Co do tych T 72 to szkoda gadać. Chodzi głównie o ich rozebranie , usunięcie rdzy nasmarowanie naoliwienie i powtórne złożenie tak ,żeby wogóle jeździły. Ale związkowcy będą zadowoleni bo to przecież praca na lata. Nie wiem , czy ktoś gdzieś jeszcze nawet w trzecim świecie reanimuje w taki sposów takie trupy. Nie ruszą archaicznej armaty , optyki i opancerzenia …..

 4. mieszkaniec Odpowiedz

  16 sierpnia 2019 at 12:32

  Kalinka oficjalnie dostał 17 miejsce w parlamentarnych 18 Robert Bednarz starosta niżanski najwyzej bo 4 dostal Rafał Weber ze Stalowej Woli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>