Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Domy dla psiaków potrzebne od zaraz! W schronisku w Machowie nie ma już miejsca dla nowych podopiecznych (fotoreportaż)

Listopad 8, 2019 1:55 PM

- Z wielką przykrością informujemy, że nie przyjmujemy psów do odwołania – powiedziała podczas wczorajszego wernisażu Izabela Płudowska, prezes Stowarzyszenia „Chrońmy zwierzęta” prowadzącego schronisko dla bezdomnych zwierzaków. Placówka pęka w szwach, dla kolejnych psiaków nie ma już miejsca.

Okazją do spotkania z prezes stowarzyszenia był wernisaż wystawy pn. „Serce dla zwierzaka”, w Centrum Natura 2000 w Zamku w Dzikowie. Bohaterami zdjęć są psiaki przebywające pod opieką schroniska. Każdy z nich potrzebuje domu na już, bowiem ich obecny azyl po prostu pęka w szwach. Z tego właśnie powodu od wczoraj do schroniska nie są przyjmowane nowe zwierzęta.

- Musimy odmawiać pomocy zwierzętom co jest dla nas chyba najgorszym ciosem – tłumaczy prezes Płudowska. – Ciężki tydzień przed nami, ciężkie miesiące przed nami … Jeśli nie staniemy na wysokości zadania i nie znajdziemy dla tych zwierząt domów, to nie będziemy w stanie pomóc kolejnym bo nie mamy miejsca. Nie jesteśmy z gumy, nie rozciągniemy się (…) Na bieżąco budujemy nowe kojce robimy wszystko żeby móc jeszcze bardziej pomagać ale głową muru nie przebijemy – dodaje.

Stowarzyszenie ma podpisaną umowę z gminą na przyjęcie 90 psów i 70 kotów, są to jednak tylko liczby na piśmie, bowiem zostały one już przekroczone. W tym roku do Machowa trafiło już 110 psów i 101 kotów. Obecnie zaś w placówce przebywa 90 psów i 75 kotów, z czego 45 kotów jest w schronisku a 30 jest „poupychanych” w domach tymczasowych, z których w każdej chwili mogą wrócić do schroniska.

- Mam nadzieję, że to spotkanie dziś zaowocuje też tym, że ludzie zaczną szanować zwierzęta, że będą o nie dbać i jeśli już podejmą decyzję o posiadaniu zwierzaka, to będą dla niego dobrzy nie tylko przez chwile, do wakacji czy pojawienia się w domu nowego członka rodziny w postaci dziecka – mówiła prezes. – Przed nami najgorszy okres, ten świąteczny, po upływie którego rokrocznie trafiają do nas zwierzęta, które okazują się niechcianymi prezentami – dodaje.

TYLKO Z POMOCĄ SILNYCH JESTEŚMY W STANIE POMÓC SŁABSZYM

Najwspanialszą pomocą dla zwierząt przebywających w schronisku jest ofiarowanie im nowego domu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, co nie oznacza, że nie można im pomóc. W schronisku funkcjonuje tzw. adopcja wirtualna, w ramach której co miesiąc przekazujemy wskazany przez nas datek na dane zwierzę. Można też wpłacić na datek finansowy na konto stowarzyszenia (Tarnobrzeskie Stowarzyszenie ” Chrońmy Zwierzęta”, nr konta: PKO Bank Polski S.A 86 1020 4913 0000 9902 0123 8807), oraz przekazać karmę, koce, słomę itp.

Chętnie widziani są wolontariusze, w tym osoby dorosłe które pomogą nie tylko w opiece nad zwierzakami, ale również w niezbędnych pracach remontowych. Jedną z najpilniejszych rzeczy jest wykonanie odwodnienia na terenie schroniska. Na to jednak potrzebne są środki finansowe, dlatego też na platformie: Pomagam.pl zorganizowana jest „Zrzutka na suche łapy” – link tutaj

 • link do strony internetowej – tutaj

W materiale video rozmowa z prezes stowarzyszenia Izabelą Płudowską

foto&video: Piotr Morawski

7 Responses to Domy dla psiaków potrzebne od zaraz! W schronisku w Machowie nie ma już miejsca dla nowych podopiecznych (fotoreportaż)

 1. Mieszkaniec Odpowiedz

  8 listopada 2019 at 21:52

  Proszę mnie źle nie zrozumić ale miejsce kotów na pewno nie jest w schronisku bo one zawsze radziły sobie poza nim i nigdy z nimi nie było problemów.Co do psów to kasa przede wszystkim powinna być wydawana na edukację ludzi,czipowanie i sterylizacji .Schronisko tylko dla zwierząt chorych.agresywnych a nie dla tych które mają nieszczęście biegać luzem na skutek głupoty ludzkiej.Schronisko nie jest dla nich rajem podobnie jak noclegownia dla bezdomnego.

 2. Mar Odpowiedz

  9 listopada 2019 at 10:42

  Dokładnie, bezdomne koty sobie radzą i nie robią szkód, choć warto byłoby zapobiegać ich rozmnażaniu. Natomiast każdy pies, który nie ma domu, powinien być kastrowany lub sterylizowany. W ten sposób problem zniknąłby w ciągu 10-20 lat. Kto się z tym nie zgadza, niech będzie konsekwentny i weźmie przynajmniej jednego takiego psa do siebie do domu, a jak ten dożyje swoich dni, to kolejnego.

 3. Aga Odpowiedz

  9 listopada 2019 at 16:52

  Komentarze dotyczące Kiełba usunięto, dobre ha ha

 4. Ano Odpowiedz

  9 listopada 2019 at 20:40

  Niestety znam takie osoby i to wykształcone, które nadal zamiast sterylizowac pociechy mordują ich młode koty. Dla mnie obrzydliwe. Tłumacza że sterylizacja za droga. To gdzie ich serce, że jedno przygarna na kolana a kolejne zabija/zakopia/utopia???
  Podziwiam Stowarzyszenie z całego serca za oddanie i poświęcenie. Zwierzę to nie zabawka!

 5. Prawnik z wasem Odpowiedz

  11 listopada 2019 at 00:00

  Juz prawie polnoc a KIELBIA dalej nie ma zamknietego w klacie !!!!! Czy ten sedzia Jacek M. to ma honor ….???!!!!!!

 6. Wyborca Odpowiedz

  11 listopada 2019 at 00:09

  Czyzby KIELP przeznaczyl pieniadze z lapowek na to zeby nie siedzial….???!!!! Dziwne to wszystko……!!!!!

 7. obywatel Odpowiedz

  12 listopada 2019 at 10:44

  Oczywiście że potrzebne ale nie za publiczne pieniądze z kasy podatników,
  skoro jest tylu obrońców zwierząt (psiaków) to niech społecznie ale za swoje
  prowadzą taką działalność a nie jak zawsze za cudze (po to chyba nie została
  założone schronisko aby doić podatników).
  W wielu krajach zachodnich nie ma takich schronisk , które prowadzi się jedynie za publiczną kasę a problem psiaków tzw. bezpańskich sama natura reguluje a u nas tworzy się mity na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>