Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Baranów Sandomierski: W ramach lasowiackiej wigilii przypominali dawne, świąteczne zwyczaje (fotoreportaż)

Grudzień 24, 2019 5:14 AM

Już od ponad czterdziestu lat tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Baranowie Sandomierskim odbywa się Wigilia Lasowiacka. Prekursorem tego wydarzenia jest lokalny zespół obrzędowy „Lasowiaczki”.

Zgodnie z dawną tradycją do kolacji wigilijnej nie można było zasiąść, nie umywszy się w cebrzyku, do którego gospodarz domu wrzucał grosz na szczęście. Goście wigilijni musieli więc także dokonać symbolicznego obmycia twarzy, pod czujnym okiem Lasowiaczek.

– Odbyły się tradycyjne obrzędy poprowadzone przez Zespół Obrzędowy Lasowiaczki, dzieliliśmy się opłatkiem i składali sobie najserdeczniejsze życzenia. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego kolędowania – informuje Renata Domka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

– Oprócz wspólnych śpiewów, wystąpiły też wspaniałe wokalistki: Gabrysia Babińska, Liliana Gwoździowska, Wiktoria Marek, Ola Solarska i Sylwia Dul. Dziękujemy wszystkim za to, że byliście z nami – dodaje.

foto: Tomasz Młyniec

4 Responses to Baranów Sandomierski: W ramach lasowiackiej wigilii przypominali dawne, świąteczne zwyczaje (fotoreportaż)

 1. elektryk Odpowiedz

  24 grudnia 2019 at 11:10

  A gdzie nas słynny casanowa włodarz Mareczek.Nic się ostatnio nie pokazuje.

 2. kolo Odpowiedz

  25 grudnia 2019 at 14:16

  Burmistrz ma duży pociąg do kobiet tego nie da się ukryć.Tyle że podoba się tylko z desperowanym kobietom .

 3. anzb Odpowiedz

  25 grudnia 2019 at 23:01

  Burmistrz był, tak jak i poseł Zbigniew Chmielowiec i starosta i wice starosta powiatu, ale czemu ich Tomcio (fotograf) nie sfotografował to już jest jego tajemnicą.

 4. hitec Odpowiedz

  24 grudnia 2019 at 11:02

  Kosztuje tyle co ma kosztować 😉 Jak zapłacisz za śmiecie po Nowym Roku to się dowiesz haha Burmistrz z radą i dla Ciebie niespodziankę przygotował :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>