Baranów Sandomierski: W ramach lasowiackiej wigilii przypominali dawne, świąteczne zwyczaje (fotoreportaż)

Już od ponad czterdziestu lat tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Baranowie Sandomierskim odbywa się Wigilia Lasowiacka. Prekursorem tego wydarzenia jest lokalny zespół obrzędowy „Lasowiaczki”.

Zgodnie z dawną tradycją do kolacji wigilijnej nie można było zasiąść, nie umywszy się w cebrzyku, do którego gospodarz domu wrzucał grosz na szczęście. Goście wigilijni musieli więc także dokonać symbolicznego obmycia twarzy, pod czujnym okiem Lasowiaczek.

– Odbyły się tradycyjne obrzędy poprowadzone przez Zespół Obrzędowy Lasowiaczki, dzieliliśmy się opłatkiem i składali sobie najserdeczniejsze życzenia. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego kolędowania – informuje Renata Domka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

– Oprócz wspólnych śpiewów, wystąpiły też wspaniałe wokalistki: Gabrysia Babińska, Liliana Gwoździowska, Wiktoria Marek, Ola Solarska i Sylwia Dul. Dziękujemy wszystkim za to, że byliście z nami – dodaje.

foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
elektryk
1 rok temu

A gdzie nas słynny casanowa włodarz Mareczek.Nic się ostatnio nie pokazuje.

kolo
1 rok temu

Burmistrz ma duży pociąg do kobiet tego nie da się ukryć.Tyle że podoba się tylko z desperowanym kobietom .

anzb
1 rok temu

Burmistrz był, tak jak i poseł Zbigniew Chmielowiec i starosta i wice starosta powiatu, ale czemu ich Tomcio (fotograf) nie sfotografował to już jest jego tajemnicą.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content