Strażacy ostrzegają przed zalegającym śniegiem

Zalegający na dachach mokry, a tym samym ciężki śnieg jest dużym zagrożeniem dla budynków, ponieważ jest groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu.

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. (dla porównania – podobne obciążenia na więźbę dachową mają dachówki betonowe i ceramiczne) – ostrzega Państwowa Straż Pożarna.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych.

Jeśli administratorzy tego nie dopilnują,mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

OBOWIĄZKOWA KONTROLA

Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jest to bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych.

Zimą 2006 roku właśnie zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. Zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Fot. Piotr Morawski

źródło: www.podkarpacie.straz.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Admin
Piotr Morawski
11 lat temu

Ciekawe ile osób uległo wypadkom odśnieżając dachy bez wymaganych uprawnień, sam widziałem na dachu pracowników obok salonu DAO, którzy wraz z szefem odśnieżali dach… mieli uprawnienia? ktoś ich kontrolował?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content