Trenerzy i prezesi tarnobrzeskich klubów podsumowują rok 2010 cz.2

O mijającym roku, planach na przyszłość i oczekiwaniach wobec nowej władzy opowiedzieli portalowi NadWisłą24 trenerzy Pamuła, Nęcek i Dróbkowski, oraz prezesi Zięba i Ciszewski. Swoje zamiary dotyczące sportu zdradził nam również Prezydent Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

Trener tarnobrzeskich tenisistek ZBIGNIEW NĘCEK tegoroczne sukcesy swoich podopiecznych wymienia jednym tchem:

ROK 2010…

– To był dobry rok pod względem sportowym, jeśli chodzi o sukcesy drużynowe, to po pierwsze trzeci raz z rzędu graliśmy w finale prestiżowego turnieju europejskiej Unii Tenisa Stołowego, po drugie, dziewiętnasty raz sięgnęliśmy po tytuł Mistrza Polski, oraz brąz Mistrzostw Europy wywalczony przez LI Qian I Xu Jie.

– Indywidualne sukcesy to choćby zakwalifikowanie się, po udanym sezonie, naszej zawodniczki Li Qian do finału Pro Touru w Seulu i awansowanie do pierwszej ósemki zawodów.  Po drodze było zwycięstwo w styczniowym Pro Tourze w Słowenii oraz pierwsza ósemka w niemieckim Pro Tourze. Oprócz dokonań Li Qian należy wspomnieć o dobrych występach naszej nowej zawodniczce Xu Jie która była w pierwszej ósemce Mistrzostw Europy. Z kolei kapitan naszego zespołu Kinga Stefańska była w czwórce Międzynarodowych Mistrzostw Finlandii, oraz wygrała pierwszy ogólnopolski Turniej Seniorów.

ROK 2011…

– Najważniejsze to ustabilizowanie bardzo trudnej sytuacji finansowej, kończymy bowiem sezon nie wiedząc co będzie dalej. O wyniki sportowe jestem spokojny, osiągnęliśmy pewien poziom gwarantujący sukcesy, natomiast ekonomia jest tą przysłowiową łyżką dziegciu w noworocznych planach.

– Przed nami walka w drużynie o dwudzieste, jubileuszowe mistrzostwo Polski oraz uzyskanie przez Li Qian kwalifikacji olimpijskiej.

NOWA WŁADZA…

-Jako zespół staramy się jak najlepiej promować miasto, jesteśmy marką w naszej dyscyplinie rozpoznawalną tak w Polsce jak i na świecie. Mamy nadzieję, że ten wieloletni dorobek nie zostanie zmarnowany i będzie kontynuowany.

Prezes Integracyjnego Klubu Sportowego RAJMUND ZIĘBA, liczy na równe traktowanie sportu niepełnosprawnych i pełnosprawnych:

ROK 2010…

– Ten rok jest kolejnym rokiem sukcesów zawodników IKS Tarnobrzeg, nie tylko niepełnosprawnych tenisistów stołowych, ale również pełnosprawnych członków sekcji podnoszenia ciężarów. W tym roku tenisiści stołowi odnieśli ogromny sukces, na Mistrzostwach Polski zdobyliśmy rekordową liczbę medali, dwa złote i cztery brązowe plasując się na pierwszym miejscu, jako najlepsza drużyna na wózkach w Polsce i na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej na dwadzieścia sześć klubów. W zawodach miedzynarodowch zdobyliśmy cztery medale, taką samą liczbę, na prestiżowym tarnobrzeskim turnieju Top 10 Tetra Top Kobiet.

Młodzi ciężarowcy, trenowani przez Jana Drykę również mogą zaliczyć ten rok do udanych, zajmując dobre lokaty w turniejach wojewódzkich.

ROK 2011…

– Trójka naszych zawodników: Krzysztof Żyłka, Maciej Nalepka na wózkach i Karolina Pęk 12-letnia wychowanka klubu, startująca zarówno w zawodach dla niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych, będą brali udział w europejskich turniejach eliminacyjnych do Paraolimpiady Londyn 2012. W październiku wezmą oni również po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Europy w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych, w Chorwacji.

– Przed nami turnieje krajowe, Mistrzostwa Polski indywidualne i drużynowe oraz jubileuszowy, 5 turniej tarnobrzeski.

– Nowy rok to również walka o nowe fundusze, poszukiwanie sponsorów bez pomocy których nie moglibyśmy realizować naszych sportowych celów i marzeń.

NOWA WŁADZA…

– Myślę, że prezydent Mastalerz nie będzie dzielił tarnobrzeskich sportowców na sprawnych i niepełnosprawnych w kontekście lepszych i gorszych tylko będzie patrzył na wyniki. Liczymy na większe dofinansowanie niż dotychczas ( 4tys. zł na rok na klub), gdyż odnosząc od pięciu lat sukcesy – 55 medali, w tym 20 indywidualnych Mistrzostw Polski, promujemy nasze miasto.

Prezydent Miasta Norbert Mastalerz

Prezydent jako jeden z czynników decydujących o kwestii finansowania wymienia promocję miasta: – Będę chciał utrzymać pierwszy rok na tym samym poziomie, a sportowe wyniki zdecydują, kto będzie tym elementem promocyjnym. Na dziś są to bezsprzecznie tenisistki stołowe, one są ambasadorem miasta. Sukcesy drużyny Zbigniewa Nęcka a więc dziewiętnastokrotne Mistrzostwo Polski są bezprecedensowe w skali kraju.

Prezydent zapowiada również wsparcie dla pozostałych klubów: – Będziemy starali się wesprzeć i dostrzec potrzeby niepełnosprawnych gdyż z jednej strony jest to forma rehabilitacji a z drugiej są to sportowcy, którzy osiągając dobre wyniki promują nasze miasto.

-Jeśli chodzi o piłkę nożną to razem z prezesem Ciszewskim realnie podchodzimy do sprawy, awans „tak”, ale nie za wszelką cenę, trzeba znaleźć różne formy współpracy i współfinansowania. Jestem bowiem zwolennikiem awansu nie na jeden raz, trzeba stworzyć zdrowe podwalimy, aby w tej wyższej klasie rozgrywkowej móc się utrzymać.

– Otwartą sprawą jest koszykówka, odbyłem spotkanie z zarządem ASK Siarka, niewątpliwie gra w PLK jest promocją Tarnobrzega, natomiast zajmowanie ostatniego miejsca w tabeli już nią nie jest. Działacze powinni się zastanowić, co przy takich dużych kosztach utrzymania należy zrobić by ta promocja była faktyczna.  Prolongata 500 tys. na drugą połowę sezonu jest, natomiast co do dalszej przyszłości to będziemy się zastanawiać z prezesem Pyszniakiem po zakończeniu sezonu.

– Chciałbym również rozwinąć szkolenie młodzieży, które kuleje. Kiedyś mieliśmy ogromne tradycje szkolenia młodzieży w siatkówce, dzisiaj ta dyscyplina grana jest na trzecioligowym poziomie w tzw. drugiej lidze. O niej też nie będę zapominał.

– Czasy idą dobre, dotacji na kluby nie mam zamiaru ograniczać, dostrzegam kluby osiedlowe, czyli to, co do tej pory niedomagało. Rozważam też kwestię stypendiów, by były one przyznawane na kluby, które już we własnym zakresie decydowałyby o tym, kto je dostanie.

Foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content