„Kolędowanie dla bliżniego” w parafii na Serbinowie (fotoreportaż)

Pierwszy etap akcji „Kolędowanie dla bliżniego” odbył się w św.Trzech Króli w Kościele MBNP na Serbinowie. Podczas jasełkowego przedstawienia zebrano ponad 12 tys. zł.

Pieniadze mają pomóc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego dzieciom niepełnosprawnym Bartkowi Wojasowi i Michałowi Czajce oraz pani Anecie Dul – 33 letniej matce dwójki małych dzieci walczącej z ciężką chorobą nowotworową.

Drugie przedstawienie odbędzie się w niedzielę, w Kościele św. Barbary w Tarnobrzegu. Finałem akcji będzie Wielki Koncert Charytatywny – Choinka Życzeń – Kolędowanie z Golec Orkiestra – 30 stycznia na hali OSiR-u.

Przedsięwzięcie organizują: Zespół Szkół Specjalnych, Zespół Kolegiów Nauczycielskich, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy, Szkoła Podstawowa nr 10, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 17, Ochronka św. Józefa, Stowarzyszenie Amazonek,  Stowarzyszenie Faustinum, Parafie Tarnobrzeskie, Caritas, Studio Tańca i Ruchu – Fram. Patronat nad wszystkimi wydarzeniami objął Prezydent Miasta Tarnobrzega.

JASEŁKOWA TRADYCJA

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.

Za twórcę tych przedstawień uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

Foto: Rafał Rozmus

5
Dodaj komentarz

4 Wątków komentarzy
1 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
5 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ash

Cel akcji wspaniały, tylko dlaczego organizowana jest w trakcie finału WOŚP? przewrotność losu?????

ks. Dariusz Hamera

Należy cieszyć się każdym dobrem, które ma możliwość zaistnieć w naszej rzeczywistości. Takim dobrem jest Kolędowanie dla bliźniego i WOŚP. Dobro potrafi jednoczyć i takie są owoce Kolędowania jak i Orkiestry Jurka Owsiaka. Popieram całym sercem WOŚP i ci którzy mnie znają wiedzą o tym dobrze. Nigdy nie było i nie będzie moim celem organizowanie czegokolwiek z przewrotności. Cieszę się że tyle dobra w miesiącu styczniu dzieki tym akcjom poruszy serca Tarnobrzeżan. Bo najważniejsze jest to ash że możemy pomóc innym i to że Razem możemy więcej. Gramy w jednej drużynie i WOŚP i Kolędowanie dla bliźniego. Nie wiem czy… Czytaj więcej »

Jarosław Piątkowski

Super fotki!!! Gratuluje!!!!!!!!!!!!

mirekm58

Gdyby wszyscy ludzie byli tacy jak ks. Darek, to na pewno świat byłby piękniejszy i lepszy niż jest…

ash

ks. Dariusz Hamera :”Cieszę się że tyle dobra w miesiącu styczniu dzięki tym akcjom poruszy serca Tarnobrzeżan.” Gdyby jednak terminy akcji nie pokrywały się, można by było z pewnością zebrać więcej pieniędzy.