24 mln zł na odbudowę popowodziową dla Tarnobrzeskich Wodociągów

24 mln zł otrzymały Tarnobrzeskie Wodociągi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na naprawdę uszkodzonej przez powódź infrastruktury wodno – ściekowej. Dzięki tej dotacji możliwe będzie przeprowadzenie całkowitego remontu, który pozwoli na normalne funkcjonowanie oczyszczalni i innych obiektów.

– Muszę pogratulować prezesowi Sikoniowi skuteczności. Dzięki temu wsparciu finansowemu będziemy mogli w pełni pokryć koszty związane z naprawą infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, która została zniszczona podczas ubiegłorocznych powodzi – mówi Norbert Mastalerz.

Jak mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Antoni Sikoń, prezes Tarnobrzeskich Wodociągów, całość prac zostanie podzielona na dwa główne zadania. Pierwsze dotyczy uruchomienia instalacji oczyszczalni ścieków. Tutaj w ramach podzadań zostanie także przywrócona do końca funkcja systemów kanalizacyjnych na pięciu osiedlach zalanych podczas powodzi, tj. osiedla Wielowieś, Sielec, Zakrzów, Dzików i Sobów, a także zostanie przeprowadzone oczyszczenie kolektorów głównych z osadów.

Drugie zadanie, to odtworzenie zniszczeń obwałowań zbiornika retencyjnego systemu wód deszczowych i opadowych na Nadolu. Pod koniec ubiegłego roku spółka Tarnobrzeskie Wodociągi odkupiła od właścicieli prywatnych 42 ary gruntów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika. Dzięki temu podczas prowadzonych prac będzie możliwość zwiększenia objętości zbiornika retencyjnego.

Jak wyjaśnia prezes Sikoń, podczas prac zostanie także zmieniona technologia obwałowań z obwałowania ziemnego na ściany żelbetowe. Zostanie także wykonany tzw. upust denny, czyli możliwość odprowadzenia wód deszczowych do rzeki Wisły poprzez tzw. przebicie przez wał.

Prace związane z odbudową infrastruktury ruszą jak najszybciej. Jeszcze w styczniu zostanie wybrany wykonawca prac. Jak wyjaśnił prezes Sikoń, w ubiegłym roku dzięki pieniądzom wypłaconym przez ubezpieczyciela możliwe było wykonanie częściowych prac w oczyszczalni ścieków. Ich wartość, to blisko milion złotych. Pieniądze, które zostaną przekazane przez NFOŚ będą w formie dotacji, dlatego spółka nie będzie musiała ich zwracać.

foto:Piotr Morawski

źródło:UM

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content