15.03 Program profilaktyczno-wychowawczy „Niewidzialni” w tarnobrzeskim TDK, godz.8.15, 10.00, 11.45

Spektakl w wykonaniu krakowskiego Teatru Profilaktycznego adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Bilety w cenie 5 zł., do nabycia w Dziale Organizacji Imprez w TDK.

„Może to was dziwi, że na przewodniczącą szkoły kandyduje dziewczyna, z której szydzono, którą upokarzano i wyzywano podczas przerwy…” – tak rozpoczyna swoje przemówienie podczas wyborów szkolnych Pati, która do tej pory była jedną z „Niewidzialnych” – wydawało się, że nikt nie widział jej problemów, jej prośby o pomoc, gdy poniżali ją rówieśnicy i chociaż wszyscy widzieli, jak jest traktowana, nikt nie reagował. Jak udało jej się wyjść z cienia i pokonać to niewidzialne piętno?

Droga Pati do odzyskania pewności siebie była niezwykle trudna, bo stała się ona ofiarą nie tylko szkolnej przemocy, ale i publicznego upokorzenia, w które wmanipulował ją jej kolega Sławek – sam szantażowany i zmuszany przez klasową liderkę, Sandrę, do dokuczania innym. To jemu Pati pomogła przed najważniejszym sprawdzianem, a on odwdzięczył się jej nakłonieniem jej do palenia papierosów i picia piwa, co potem zostało nagrane przez Sławka jego komórką, a potem opublikowane w Internecie. Film obejrzeli koledzy, nauczyciele i Dyrektor Szkoły, a Pati, która do tej pory nigdy się nie skarżyła ze swoich problemów, zrozpaczona i pod wpływem szoku- podejmuje dramatyczną decyzję. Teraz naprawdę chciałaby zniknąć i stać się niewidzialna. Od prawdziwej tragedii dzieli ją włos, jednak dzięki najbliższym, Pati decyduje się na odważny krok, dzięki któremu tacy jak ona, przestaną bać się chodzenia do szkoły.

Przemoc rówieśnicza to problem, który dotyczy wielu nastolatków, zastraszanych i zmanipulowanych przez pozornie silniejszych, pewnych siebie kolegów. Spektakl pokazuje także, jak używki potrafią pozbawić nas kontroli nad sytuacją, a Internet może stać się niebezpiecznym narzędziem manipulacji. Istotne jest jednak to, że z sytuacji nawet beznadziejnej, zawsze jest wyjście, dzięki któremu możemy nie tylko pokonać problemy, ale i stać się silniejsi.

źródło: TDK Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content